Rulota de off-road

Despre casa noastra pe roti.

Moderator: Adi

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Rulota de off-road

Post by Admin »

M-am tot uitat pe la Australieni si vad ca oamenii ies pe coclauri inclusiv cu rulota. Ma gindesc ca pentru ture lungi este o alternativa, mai ales in zonele intinse si nepopulate, unde nu te astepti sa tragi pe dreapta la un motel atunci cind te ajunge oboseala. Pe de alta parte, de frica lighioaneleor pe care le poti gasi in astfel de zone, nu cred ca e o idee buna sa pui cortul. Chiar prin turcia am fost preveniti de multe ori sa avem grija la scorpioni si sa ne scuturam bine incaltarile inante de a le pune in picioare dimineata. E clar ca pentru Romania nu e necesara o astfel de rulota, dar pentru aexpeditii lungi, cred ca e interesanta.
Iata citeva modele gasite pe net:
Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by Astral »

Unele sunt asa :

Image

Image

Si asta e chiar haioasa ca pare a avea chiar dimensiunile unui Samurai :

Image

Image
Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by Admin »

Ce tare, pentru Samurai chiar nu ma asteptam sa vad :lol:
User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by Adi »

da, dar cele mai tari mi se par rotile , sunt identice ca la masina :o
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~
Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by Admin »

Adi wrote:da, dar cele mai tari mi se par rotile , sunt identice ca la masina :o
Pai asta e si ideea. Rulota/remorca de expeditie e musai sa fie echipata cu aceleasi roti ca masina, ca sa le poti schimba intre ele la nevoie si sa nu fii nevoit sa cari dupa tine sapte feluri de roti. Eu ma gandeam ca daca as face o astfel de remorca, as folosi chiar o punte identica cu a masinii, ca sa am si un diferential de schimb.. Tipii astia baga niste mii de km apreciabili pe coclauri, iar fiabilitatea e la fel de importanta ca apa de baut.
User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by Astral »

Razvan Aex wrote:
Adi wrote:........ Eu ma gandeam ca daca as face o astfel de remorca, as folosi chiar o punte identica cu a masinii, ca sa am si un diferential de schimb.. ..........
S-au gandit si ei deja......deja asta nu mai rulota, e asa numitul camper-trailer, dar postez tot aici pt a exemplifica ideea

Image

Image

Image

Image
gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by gusteru »

in anglia si nu numai se construiesc remorci din partea spate de LR. chiar si in RO se faceau din ARO, cautati mpe net expeditia transafrica 1970 cu IMS si 2 x TV, remorca era construita in uzina ARO. cit despre rulotele off road, lunga mine e o pravalie care le vinde in jur de 20 000€. la banii astia ti-o faci singur
User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by AdrianT »

Astral wrote:Inca una simpatica........7493$
http://witradinpost.com/details.php?eqv ... d=32509485
Cat un wrangler SH :lol:
User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Rulota de off-road

Post by Astral »

Iacata ca se fac si la noi, in RO, astfel de rulote :
http://ader.ro/index.php?option=com_con ... &Itemid=66

Ce nu pricep eu e de ce naiba le-au facut fara nici o fereastra, cat de mica ?!???
In lipsa unui ochi de geam, cred ca senzatia de claustrofobie apare repede in rulota asta......
Intr-una din poze se vede ca unul dintre modele are un luminator in tavan, dar pe acolo vezi doar cerul, nu ? Da....e frumos sa vezi si cerul, ziua, noaptea, din anumite pozitii..... :lol:
Post Reply