Discutii offtopic

Discutii legate de pescuit.
User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Scule pentru dunare. Need help

Postby stane » 08 Mar 2011 18:23

Nu inteleg de ce sunt doua topicuri : kit-ul minim si cel optim.
Dupa parerea mea kit-ul optim se compune dintr-o plasa monofilament de 20m din Europa.
Ocupa putin loc, e usoara si ieftina.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby RZV » 09 Mar 2011 00:15

Stane..ale nu sunt interzise? unde-i ecologistul din tine?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby stane » 09 Mar 2011 07:19

dpv ecologic, am studiat asemenea plasa si NU POLUEAZA.
De ce sunt interzise? Ca retin si peste mic,de parca la undita nu-l prinzi si pe ala mic, dar mai ales pe el.

Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby Adisan » 09 Mar 2011 10:26

Plasele monofilament sunt interzise...nu asta era informatia pe care o cautam Stane. Intrebarea mea referitoare la kit-ul optim se refera la pescuitul sportiv, nu la metode optime de braconaj ;)
Poate totusi Lipoveanu se indura sa impartaseasca din vasta sa experienta.

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby Adi » 09 Mar 2011 16:41

cred ca depinde si de pestele vizat, in mare o lanseta de 2.40-2.70, putere 10-30 grame, actiune rapida, un textil bun de 10-12 lbs, o mulineta marimea 2500 ar face fata la rapitori gen stiuca, salau, atat la artificiale cat si la viu, daca cauti somnul sau crapul, situatia se schimba, in acest sens nu pot da sfaturi ca nu prea practic pescuitul stationar, si atunci cand dau, dau cu betele de rapitor :mrgreen:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby stane » 11 Mar 2011 20:37

Si revin Adi.
Te gasesti la malul unei ape. Ce faci? Incepi sa vizezi speciile?
Ti-e foame si te gandesti sa pescuiesti selectiv?
Tocmai am vazut un episod cu nebunul ala de Bear Grills cum se tavalea prin apa pentru un pestisor pe care l-a infulecat de viu.
O plasa mica nu trebuie sa lipseasca din rucsac.

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby H2H » 11 Mar 2011 21:32

Subscriu! Cum eu nu sunt muscat de pasiunea de a pierde pe vremuri de foame ore intregi cu rama-n varf de ac, asteptand ca bunavointa piscicola sa se manifeste iar eu sa am ceva de bagat sub nas, m-am dotat cu o plasa multifunctionala ce se face si hamac si pescaritza, dupa nevoi :) E cu ochiuri maricele, cred ca ce este mai mic de-o palma scapa lejer, daca nu...ghinion :))

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Discutii offtopic

Postby Adi » 11 Mar 2011 23:50

stane, cred ca suntem pe langa subiect, omul a specificat clar ca are nevoie de echipament de dunare-delta, deci nu are nici o treaba supravietuirea si pescuitul de nevoie cu subiectul propriu zis al topicului, cum nici titlul nu e prea potrivit, nu prea e vb de nici un kit......
putem dezbate diverse tipuri de pescuit-survive in alt topic daca vrei, dar nu monofilamente :!: oricat de mici si "practice" ar fi, chiar si detinerea lor e caz penal, chiar daca le tii in torpedoul masinii sau sub scaun, chiar daca le pui pe oala cu fasole sa nu intre musca..........
nu o lua ca pe o ofensa, dar plasele mono chiar nu-si au loc pe forum, o sa trecem apoi la carbid, parasute, curent, etc.... :|
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Pescuit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests