0
Shares
Pinterest

Ford Puma Gen-E, versiunea complet electrică a crossover-ului de segment B produs la Craiova, va primi anul viitor un update tehnic menit să crească simțitor autonomia modelului.

Ford Puma Gen-E era creditat până acum cu un consum de 13,1 kWh/100 km și o autonomie ce putea ajunge până la 376 km în regim mixt. Din 2026, Ford Puma Gen-E va putea parcurge până la peste 400 de kilometri fără reîncărcare (550 în regim urban). Potrivit Ford, tehnologia bateriei a fost îmbunătățită exclusiv în ceea ce privește eficiența. Ca și versiunea anterioară, modelul 2026 va avea o baterie de 43,6 kWh și aceeași putere maximă de 168 CP. 

Și capacitatea brută a bateriei anunțată de Ford este în continuare de 54 kWh, inginerii companiei americane reușind, se pare, între timp să optimizeze diferența semnificativă față de capacitatea netă de 43,6 kWh în favoarea autonomiei. Încărcarea rapidă la 100 kW este posibilă în 23 de minute, de la 20 la 80%. 

Tot de anul viitor, Ford Puma Gen-E va fi, de asemenea, disponibil și cu sistemul BlueCruise – încă nefuncțional în România, din motive legislative. Aceasta înseamnă că micul crossover electric va oferi posibilitatea conducerii semi-autonome în regim de autostradă, fără a fi nevoie ca șoferul să țină mâinile pe volan, până la viteze de 130 km/h. 

La interior, Puma Gen-E se remarcă printr-o experiență digitală avansată, cu două ecrane de mari dimensiuni ce oferă o interfață intuitivă și control complet asupra vehiculului. Sistemul multimedia SYNC 4 include navigație conectată, iar integrarea prin Apple CarPlay și Android Auto fără fir face sincronizarea rapidă și ușoară.

Prețurile pentru Puma Gen-E actualizat nu au fost încă anunțate oficial de Ford. Anterior, prețul de pornire în România era de 23.900 euro cu TVA prin programul Rabla. Modelul este fabricat în uzina Ford Otosan din Craiova și utilizează motoare electrice produse în Halewood, Marea Britanie. 

Previous post

Mercedes-AMG renunță la motoarele cu patru cilindri

Next post

A aparut nr.45 al revistei 4x4 adventure!

No Comment

Leave a reply