Home»Sport»Stephane Peterhansel câștigă Raliul Dakar. Pentru a 13-a oară

Stephane Peterhansel câștigă Raliul Dakar. Pentru a 13-a oară

0
Shares
Pinterest Google+

Francezul Stephane Peterhansel a câștiat pentru a 13-a oară raliul Dakar. Francezul are șașe victorii la clasa moto și șapte la clasa auto.

Peterhansel a reușit ca pe final de raliu să-l devanseze pe coechipierul său Sebastien Loeb și să câștige mult râvnitul trofeu. Pe locul trei al raliului s-a clasat tot un pilot Peugeot, Cyril Despres.

La clasa moto, Sam Sunderland (KTM) câștigă pentru prima dată raliul Dakar și trece în cont și primul succes bifat de Marea Britanie. Pe locul secund al clasamentului general a fost austriacul Matthias Walkner, iar pe trei, spaniolul Farres Guell.

Românul Mani Gyenes a încheiat pe locul 17, în timp ce brașoveanul Marcel Butuza a terminat raliul Dakar pe locul 71.