Home»Sport»Rally-raid»SsangYong Baja 500 România – 28 – 30 aprilie / Program

SsangYong Baja 500 România – 28 – 30 aprilie / Program

2
Shares
Pinterest Google+

La Buzău, debutează weekendul acesta sezonul 2017 al Campionatului East European Tout Terrain Series 2017 și al Campionatului Național de Rally-Raid; în competiție sunt înscrise 51 de vehicule.

Baja 500 a deschis sezonul și în 2016, traseul fiind atunci gândit între ”Autostrada Sorelui” și Dunăre. Anul acesta organizatorii au decis să ofere o nouă provocare și au gândit traseul pornind din Buzău. Fiind practic o ”buclă” de 500 km, după cum îi spune numele, SsangYong Baja 500 România va avea ca punct terminus orașul Buzău, după ce concurenții vor ajunge până aproape de Brăila.

Pe lista de înscriși se află piloți și navigatori care au concurat în Raliul Dakar și în Cupa Mondială de Rally-Raid. Colegele noastre Roxana Ciuhulescu și Renatta Stepanov, chiar împart mașinile cu sportivi cu mii de km parcurși în raiduri dure din Africa. Roxana, care va pilota un prototip Musso-Ssangyong al Haiducii Wheels o are copilot pe Catherine Lefebvre (Italia), iar Renatta este navigatoarea lui Massimo Cavinato (Italia – podium în Raliul Faraonilor, al doilea raliu ca dificultate după Dakar; în prezent nu se mai organizează din motive de securitate).

Program
Bivuac – Piața Dacia, Buzău
Verificări administrative & tehnice & conferință de presă – Hotel Pietroasa

Vineri, 28 aprilie
08.00‐14.30 – Verificări Administrative – Profi
08.00‐11.00 – Verificări Administrative – Promo & Hobby
12.00‐ 13.00 – Instructaj general pe teme de regulamente Rally Raid și primul ajutor
15.00 – Publicarea listei de start & Briefing
15.00 – Conferința de presa a organizatorului
15:30 – Start Prolog – Valea Calnaului – Poligon – Comuna Vadu Pasii
19:30 – Breifing pentru ziua 2

Sâmbătă, 29 aprilie
Start în speciala de 500 km – ora aproximativa 06:00

21.30 – Afișarea rezultatelor provizorii

Duminică, 30 aprilie
08.30 – Super Speciala Moto
10.30 – Afișarea rezultatelor finale
11:30 – Festivitatea de premiere

Concurentii inscrisi

PROFI

1. TSANKO TSANKOV /ZORNITSA TODOROVA 100 UTV YAMAHA YXZ 1000 R -1000 cmc

2. STEFAN VALSANOIU/CLAUDIU MIREA 101 SUZUKI GRAND VITARA

3. AVI ZYTCER/FAVI STELIAN 102 PROTOTIP ROVER 4300 TH cmc

4. VINCENZO CANGI/- 103 NISSAN MURANO TH.2 4000 cmc

5. GIORGIO BERTONI/STEFANO FABIANI 104 MITSUBISHI PROTO L200 TH 3200 cmc

6. CAVINATO MASSIMO/RENATTA STEPANOV 105 SUZUKI VITARA TH 2500 cc

7. VALENTINO BOMBELLI/MARCO ARNOLETTI 106 MITSUBISHI PAJERO 3200 TH

8. FILIP GHEORGHE/DOBRISAN MARIUS 107 SUBARU FORESTER 1994 cmc TH

9. BERGER DAN/STANGACIU ALAIN 108 JEEP CHEROKEE 4000 cmc TH

10. MAURO SELVATICO/RALUCA IULIANA BADAN 109 NISSAN PATROL 3000 cmc TH

11. NIKOLAY GOCHEV/KRASIMIR KOLEV 110 UTV POLARIS RZR 1000 -1000 cmc

12. VALENTIN GUERGOV/DIMITAR LIANGOV 111 UTV CAN-AM XP 1000 cmc

13. CVETOMIR IVANCHEV/TODOR HRISTOV 112 HYUNDAI SANTA FE 3000 cmc T1

14. SILVIU BULGIOIU/ANTON BISCEANU 113 ISUZU TROOPER

15. ROXANA CIUHULESCU/CATHERINE LEFEBVRE 114 MUSSO PROTO 5600 cmc TH

16. COSMIN JUGRIN/DANIEL LUPU 115 NISSAN PATROL 2800 DIESEL TH

17. BINI MICHELE/BATONI ADRIANO 116 MITSUBISHI L 200 2500 cmc TH

18. RICKY RICKLER/LEONARDO CINI 117 FORD RAPTOR 6200 cmc T2.1

19. STEFANO MARRINI/MOMETTI ROBERTO 118 TOYOTA LAND CRIUSER 200 4500 cmc TURBO T2

20. HEYMANN RAZ/SEGAL HILLEL 119 LAYOGEV 2996cmc T1.2

21. BLANC MARCO/LATTANZI LUCA 120 MITSUBIHI PAJERO 3200 TD T1

22. MUSETEANU ANDREI/PANAIT CLAUDIU 121 UTV YAMAHA YXJ 1000 RSS -1000 cmc

23. HANGANU MIHAI /VOINEA DANIEL 122 UTV

24. OGNEAN VIOREL /MANEA SORIN 123 NISSAN PATROL 2800 cmc

25. CAMPORESE ROBERTO /GEDDO LAURA 124 MITSUBISHI PAJERO 3200 cmc T2.2

26. PERETEANU KAROL /PETCU MIHAI ADRIAN 125 Dacia Duster 1496cmc TH2

27. MORAD TOMER /HERTZ ADRIAN 126 UTV POLARIS RZR 1000cmc

28. NIKOLAY KOLEV /DIMITAR KOLEV 127 NISSAN PATROL 3000 T

29. SOMODEAN IOAN / DAVID ANCA 666 ISUZU TROOPER 3500cc TH

30. BARBU CLAUDIU /SPIRIDON PAUL 721 UTV POLARIS RZR 1000

31. GURAN FLORIN DANIEL /ZAHARIA IULIAN –CONSTANTIN 777 VOLKSWAGEN TOUAREG 3200 cmc TH1

CATEGORIA – AUTO/ PROMO –

1. SUCIU MARIUS-ALIN/MIRCEA MICLEA 401 DACIA DUSTER 1461 cmc

2. VLAD SEBASTIAN REMUS/HULEA GABRIEL –LAURENTIU 402 DACIA DUSTER 1461cmc

3. GOLDSTEIN LUCIAN/BEBESELEA ANDREI 403 DACIA DUSTER 1491 cmc

4. ZOLD ZSOMBOR/ZOLD ZITA 404 DACIA DUSTER 1461 cmc

5. TOADER ION/STAN VALENTIN –LAURENTIU 405 DACIA DUSTER 1598 cmc

6. STAN TIBERIU –MIHAIL/DRAGAN INA ADELINA 406 DACIA DUSTER 1461 cmc

7. CHIPARUS MIHAI/GORA VLADIMIR – MAXIM 407 MITSUBISHI PAJERO 2835cmc

8. OLIVERIO GIUSEPPE/PAGNOCELLI MATTIA 408 TOYOTA HDS 80 4.2 cmc

9. RUSU CLAUDIU/DAN SUCIU 409 DACIA DUSTER 1461 cmc

CATEGORIA – MOTO / QUAD – PROFI

1. IONUT FLOREA 11 KTM 690cc RALLY

2. PAUL ZAIG 12 YAMAHA 700 R

3. VASIL TOMOV 13 QUAD KTM XC 690 cc

4. BERCEANU SEBASTIAN 14 YAMAHA WR 450 F

5. GIOVANNI STIGLIANO 15 KTM 690 cc

6. IVAN PRETUZZELLI 16 HUSQVARNA FE 350 cc

7. PIER LUIGI EBBENE 17 HUSQVARNA 450 cc

8. ANDREI JERCA 18 QUAD YAMAHA RAPTOR 700 cc

9. CIPRIAN BERCHEZ . 19 YAMAHA QUAD

10.ALEX FELIU COMPETICION 20 QUAD 2X4 YAMAHA RAPTOR 700

CATEGORIA – BUGGY

1 . HENRICH DORON 201 BUGGY RALLY

Evenimentul este organizat de Asociatia Sportivă Off-road CAP 180 în colaborare cu Clubul Sportiv Off Road CORB 44 și asociația club SO MOTO RACING și cu sprijinul SsangYong.

Previous post

Dacia Duster a ajuns pe mâna britanicilor. Iată concluziile

Next post

Mai putin de 3 luni pana la Red Bull Romaniacs 2017

No Comment

Leave a reply