Multi-tool-ul

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby gabitzu » 29 Jan 2015 08:57

suzuker wrote:Fara nimic de taiat, e useless


Exact aia era ideea lui, sa fie legal de luat in avion, si in locuri unde o "lama", orice lama, ar fi ridicat sprancene. Adica pentru cineva obisnuit sa aiba niscaiva scule la el, sa nu trebuiasca sa renunte la ele indiferent de situatie.

Eu am un stick de la Victorinox, SwissMemory (mai are si ceva chestii de briceag), si m-am obisnuit sa il am la curea oriunde. Si intr-adevar m-am simtit aiurea ca a trebuit sa renunt la el la aeroport (nu ca as fi avut nevoie de el in avion ;) , dar e intr-adevar vorba de idei fixe). Intr-o perioada cand zburam relativ des, chiar ma gandeam sa-l modific, sa renunt la lama pentru altceva.

si nu inteleg de ce un multi-tool e useless fara ceva de taiat, mie intotdeauna mi s-a parut lama a fi cea mai nefolosita unealta din multi-tool :geek:

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby Razvan4x4 » 29 Jan 2015 09:48

Eu folosesc cel mai mult, in ordine: patentul, apoi cutitul, surubelnita cruce, forfecuta, pila. In plus nu imi place sa am la mana altceva decat ceasul, iar dracia astora arata tare incomoda de purtat. Din cauza asta, pentru mine nu prezinta minim de interes noua gaselnita a astora de la Leatherman.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby RZV » 29 Jan 2015 10:50

Intradevar,lama este mica si amarata oricum....dar merge si ea sa papi o ceapa pe o insula pustie :lol: unde setul de surubelnite nu deschide scoici. :lol:

In viata reala unde multitoolul este intradevar folositor celor ce lucreaza diverse chestii, lama are destul de putine utilizari dar se gasesc......din care cauze si varinate de multitool cu lame mari-mici ,scule diferite si utilizari diferite.....

Bratara in discutie este misto dar pretul este pa masura ideii si firmei....
Daca ne raportam la userii ce cumpara ca-i de Macgyver si sunt de panoplie, atunci nu utilitatea este scopul.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby svejk » 29 Jan 2015 13:06

MacGyver-ii nu-s conditionati de accesorii/scule/unelte, nu cred ca li se adreseaza.
e mai mult pentru cei care nu se pot desparti de gadgetarii din astea nicicum (avioane und shit)

dar e ingenios conceptul/modularitatea pe lant Gall. adica arata bine, nimic mai mult, tipul asta de lant nu e practic nici sa bati pe cineva cu el.

apropos de taiat, multe chestii se pot taia cu un fir! multe! :)

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby gabitzu » 29 Jan 2015 14:59

Uite ceva oarecum similar ca si public-tinta.

https://www.kickstarter.com/projects/13 ... nture-tool.

Eu recunosc ca mi-am tot batut capul cum mi-as putea face asa ceva.


Stiu ca toate astea pot sa ii faca sa zambeasca pe "mesteri", dar cand lucram pe linia de productie, aveam o geanta de scule ultra mega meseriasa (banii firmei :-)), si totusi aveam la mine o prostioara din aia ce se vinde cu 15 lei, cu surubelnita, imbus-uri, etc. Avantajul ei fata de geanta era ca geanta era in dulap, scula era in buzunar. Si vedea actiune o gramada, inclusiv colegii preferau sa ma caute pe linie sa le-o dau, decat sa mearga dupa geanta. Deci nu subestimati o chestie din asta, mai ales daca putinul care il are iti acopera la fix 90% din nevoi.

Pentru cine nu trebuie sa stranga suruburi sau sa taie fire zilnic, evident o chestie din asta e doar de show (chiar si asa, sunt multi care si-ar cumpara).

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby svejk » 02 Feb 2015 20:09

gabitzu wrote: cand lucram pe linia de productie, aveam o geanta de scule ultra mega meseriasa (banii firmei :-)), si totusi aveam la mine o prostioara din aia ce se vinde cu 15 lei, cu surubelnita, imbus-uri, etc. Avantajul ei fata de geanta era ca geanta era in dulap, scula era in buzunar. .


daca lucrezi pe o linie unde se asambleaza componente mai complexe decat ceaunele, ceea ce spui tu aici e dovada celui mai pur spirit romanesc, constituindu-se in explicatia suruburilor infiletate stramb din fabrica, gasite in diverse locuri... ce bataie de joc!

probabil, daca ai fi fost angajatul meu, te-as fi expediat acasa, cu tot cu prostioara facuta papion.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby Razvan4x4 » 02 Feb 2015 20:55

Rugaminte: as vrea sa ne contram in idei, nu in atacuri la persoana. Fiecare face ce vrea cu scula lui atata timp cat nu afecteaza pe altii. Daca ai gasit tu o cratita cu suruburi bagate cu japca de catre gabitzu, e alta problema, insa eu nu cred asa ceva. Hai sa ne potolim cu chestii din astea fara acoperire.

Multunesc

PS: te-ai facut deja cu un avertisment
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby svejk » 03 Feb 2015 21:01

je suis Charlie! :mrgreen:

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby gabitzu » 04 Feb 2015 09:25

svejk wrote:
gabitzu wrote: cand lucram pe linia de productie, aveam o geanta de scule ultra mega meseriasa (banii firmei :-)), si totusi aveam la mine o prostioara din aia ce se vinde cu 15 lei, cu surubelnita, imbus-uri, etc. Avantajul ei fata de geanta era ca geanta era in dulap, scula era in buzunar. .


daca lucrezi pe o linie unde se asambleaza componente mai complexe decat ceaunele, ceea ce spui tu aici e dovada celui mai pur spirit romanesc, constituindu-se in explicatia suruburilor infiletate stramb din fabrica, gasite in diverse locuri... ce bataie de joc!

probabil, daca ai fi fost angajatul meu, te-as fi expediat acasa, cu tot cu prostioara facuta papion.



OFF- TOPIC, si scuze, dar tre s-o clarificam:
N-am chef sa ma cert cu tine, pt ca fara sa te cunosc, mi-ai fost simpatic inca de cand am intrat prima data pe 4x4mania. Spun doar atat, incercand sa nu jignesc: n-ai nici cea mai mica idee reala ce inseamna productia. Nu exista productie unde un necalificat sa infileteze ceva cu scula de acasa, mai degraba fura scule si sa le duca acasa. Si intr-o productie standarde, NU se intampla sa isi bage cineva ghiarele de capul lui intr-o piesa ce va ajunge la client. Pentru orice pas din procesul de productie exista documente, care iti spun ce/cum sa faci, si daca faci altfel intr-adevar te expediaza acasa. Iar "libertatea", mai ales a necalificatilor, e redusa la minim. Asta inseamna standard. Si de asta zic romanii ca "platesti firma" cand cumperi ceva de calitate. Platesti exact respectarea standardelor astea.

Nu, Svejk, io sunt inginer, si produceam electronica auto (la standarde ISO si pt masini pe care le vedem doar in reviste. Deci nici vorba de spirit romanesc, si nici vorba de expediat acasa, ba chiar eram un etalon la momentul respectiv. Nu stii ce inseamna un audit de calitate facut de japonezi). Aveam nevoie de scule pentru a desface suruburile cand schimbam diverse adaptoare / capete de brate robotice /desfaceam diverse masinarii cand trebuiau verificate/reparate. Cand trebuia sa adaug diverse fire pentru diverse functii noi.


On topic: Eu cel mai des folosesc la multitool capatul cu biti, apoi patentul, de fapt incluzand mai ales partea de dezizolat fire, apoi desfacatorul de bere pe post de surubelnita dreapta/fortat diverse chestii blocate. Lama .... de cateva ori, cand de fapt aveam nevoie de un varf ascutit.

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby svejk » 09 Feb 2015 13:59

gabitzu wrote:OFF- TOPIC, si scuze, dar tre s-o clarificam:
N-am chef sa ma cert cu tine, pt ca fara sa te cunosc, mi-ai fost simpatic inca de cand am intrat prima data pe 4x4mania.



incep prin a-mi cere scuze referitor la lungimea postarii.
- simpatia a fost reciproca, iar de cunoscut, eu imi aduc aminte ca am dat mana la inmormantarea lui Bogdan, in parcarea stadionului Ghencea.
- acum, s-o luam in ordine:)
-- am o idee reala de ceea ce inseamna productia. nu pe linie de fabricatie componente auto, dar am lucrat in tipografie si in productie de print aproape 20 de ani.
-- re: necalificati care fura scule, nu e cazul, deci sa nu dam o alta turnura discutiei. voiam sa spun doar ca, inafara experientei efective de productie, de vreo 10 ani traduc manuale tehnice ale unui producator auto japonez de elita, si stiu ca pentru fiecare reper atipic, exista fizic si este impusa utilizarea SST-urilor. (special service tool, clarificare pentru pentru cei care nu cunosc acronimul, nu pentru tine:) ). inclusiv pentru scoaterea capacelor de mascare sau a mai stiu eu ce maruntisuri, unde tu spui ca folosesti desfacatorul de bere pe post de surubelnita dreapta/pentru a forta. cu atat mai mult, pentru ca ai mentionat ca cel mai des folosesti bit-urile, indiferent de marca multitool-ului folosit, aproape as face pariu ca nu au aceeasi calibrare/rezistenta la uzura/precizie etc. cu cele ale unor unelte profesionale dedicate.

n-am nimic cu utilizarea multitool-ului in scopul pentru care a fost creat; n-am nimic cu improvizatia/adaptarea diverselor scule la necesitatile unei lucrari, atata vreme cat vorbim de reparatia masinii proprii, hobby sau bricolaj. (am folosit la randul meu toporul! pentru a demonta niste conducte de frana, sau pentru a taia punctele de sudura in care erau prinse overfenderele pe caroserie; am folosit un port-ac chirurgical pentru diverse arculete din tamburi, ca sa dau doar cateva exemple din sutele de improvizatii/adaptari la situatie pe care le-am facut cu mana mea).

repet, nu sunt un taliban/nazist al utilizarii acestor scule. e firesc sa le folosesti in regim hobby/bricolaj.
dar nu mi se pare normal sa folosesti asa ceva in productie.
in afara de cazul in care lucrezi in productie audio-video/cinematografie, esti genist sau artizan :)

@suzuker: nu a fost un atac la persoana, ci la principii. sper ca acum am fost mai clar.
asa ca ma consider nevinovat si cer anularea avertismentului. :)


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests