Cutit OtelCarbon DIY

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Cutit OtelCarbon DIY

Postby RZV » 10 Oct 2010 00:24

Am luat,dupa cautari si scotociri de doua luni o lama.....otelcabon, de la ma-sa Finlanda, :lol: ,calita si tratata nu stiu cum...draci,raci,umeri, craci....intelegeti voi...ideea este ca taie ca dracii si dupa ce am cioplit la propriu citeva felii minuscule din fierul bancului de lucru,taisl este intact si taie la fel de bine.
lama de 12cm,grosime de 3,5mm, calita la 58Hrc....
Oamenii care fac cutite, spun ca-i undeva o lama medie, spre ieftina,chiar.....lama plus accesorii au costat destul de putin, comparativ cu un cutit identic, de la arcuri-cutite.ro care este undeva pe la 100E...aceeasi lama si miner facut de un nene finlandez pe banda.....adica eu si alti citeva mii avem lame identice si prasele la fel...nu-i genul meu,treb sa fiu mai cu mot si am numai lama,praselele sunt super personalizate!
Asa, binenteles ca la executie m-a ajutat un prieten care stia cu ce se maninca,eu doar omul idei,prietenii stiu,sunt cam atehnic,dar la idei,frate, sa te tii.
Nu am foto cu lama.am omis s-o pun in stare raw..dar caut....revin cu detalii imediat...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit otelcarbon

Postby RZV » 10 Oct 2010 00:48

Asa, foto de pe net,ideea este ca lama vine neagra,o poti las asa, sau o poti lustrui.....am preferat s-o lustruiesc,arata mai bine...
Lama de la ma-sa ti tac-su...

Image


Asa, s-a procedat la lustruirea ei,am ciopirtit ceva lemn de nuc,ceva corn de moose...nu stiu cum se spune la voi aicea....moose adica elan cred,dar nu stiu sigur... :lol: :lol: :lol:
Am mai adaugat ceva piele pentru priza in zonele unde putea sa alunece mina,s-a pus un bolster cu garda,pentru siguranta....uite si detalii din executie....
Materialele gata de ansamblare;

Image

Aici deja faceam probe cum arata, ce lungime,mai punem piele, mai scoatem....

Image

Am gasit varianta finala....miner de 11.5cm la o lama de 12cm :D

Image

la final,am lipit totul temeinic cu epoxi si a ramas pentru 48 de ore la uscat...

Image

urmeaza partea cea mai frumoasa,adica aducerea minerului la o fata,asa cum am dorit,o sa aiba garda si in fata , si in spate, pentru siguranta in utilizare,mai are nevoie de teaca,si la final,polish sa fie oglinda :shock:
revin, luni sau marti cind o sa incercam sa-i dam o fata minerului....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby RZV » 11 Oct 2010 21:16

dupa 2 zile.....
Am continuat cu munca la slefuit,cu probele,cu retusuri....pina la forma finala...vorbim de miner.....
Pun pozele in ordine cronologica,nu mai spun nimik altveva..cam 4-5 ore de munca....eu zic ca merita,o sa vad peste inca 1-2 zile...

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby Admin » 13 Oct 2010 17:44

De-a dreptul educativ. Nu prea te mai astepti in ziua de azi sa iti arate cineva cum se face o scula adevarata. Abia astept sa-l vad live!

User avatar
joia_dulce
Posts: 85
Joined: 07 Oct 2010 22:26
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby joia_dulce » 18 Oct 2010 21:53

foarte tare frate ...!!! vb aia : sa dai 2 bricege in gat ' ... si sa nu ai cutitul la tine ....
mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
mess: yo3lcd
http://www.transylvaniaoffroad.com/

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby semaca » 19 Oct 2010 18:52

eu am ceva coarne de cerb, caprior....mi-ar placea sa-mi mesteresc si eu un cutit asa! de unde ai luat lama cipandele???
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby RZV » 19 Oct 2010 22:00

Lama este Lauri Finlanda,amicul care il face are ceva relatii si o lama iese ieftin rau....asta de 12 cm lungime este ~100 lei,una identica dar 14cm lungime cred ca 120lei...sunt lame atipice pt un cutit nordic,unde o lama nu sare de 10cm in medie.....
sunt si lame mult mai ieftine dar si mult mai scumpe....comanda dureaza citeva saptamini,depinde de ce fel de lama vrei...sunt ceva lame in tara la baietii de la Ironage.eu,poti sa vezi pe site dar recomand sa mergi sa le vezi....
Atentie mare la site,lamele de 9,5cm sunt niste caricaturi,depinde ce vrei sa faci cu ea....o sa pun niste comparatii cu lame de 9,5 tot lauri....are 2 cutite facute in paralel cu al meu,cu lame din astea...
Cornul de caprior autohton are ceva gaurele....are si tipul asta,dar nu poti sa folosesti rondele,poti sa-ti faci doar miner cu totul,la pilit iese nasol...se vad gaurile si strici totul...treb verificat prin taiere si daca are gauri....asta este....nu merge..
Ca idee, alea doua bucati le corn, m-au costat 20lei...
pot sa-ti fac lipeala si cu maxim 150lei peste lama aleasa ai cutit....la mine-i gata si teaca intre timp,nu a fost timp sa trec s-o iau dar vin poze cit de curind....

Dac vrei comparatie sau sa scapi de munca( dar ai cutit de serie,tu si inca 20-30 de oameni care-si doresc la fel) poti sa incerci la Arcuri-cutite.ro...pretul pleaca undeva de la 300lei pentru un cutit cu lama de 9,5....
depinde pentru ce vrei cutitul,am aflat mai nou ca-s diferite feluri de tais,lame,fiecare pentru o intrebuintare aparte....
la mine am vrut sa fie ceva universal....te las la proxima ocazie sa-l pipai :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby RZV » 21 Oct 2010 00:49

Am ajuns in posesia sculei-jucarii....sunt foarte mindru de mine.Are chiar si teaca :lol:
O sa pun ceva foto miine.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby RZV » 21 Oct 2010 14:24

Am foto cu produsul final...sunt profund impresionat si multumit.

Image

Image

Image
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby Adi » 21 Oct 2010 19:02

hai sa nu zicem profund ;) , macar putin multumit acolo si tot e bine, dar la banii la care e o lama de aia, e cea mai buna alegere
uite si o poza cu fratii mai mici de 9.5 cm , unul de carbon , si unul de inox
Image
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests