Conduita in expeditii si nu numai

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Conduita in expeditii si nu numai

Postby Razvan4x4 » 08 Mar 2013 10:59

Cand mergi la o tura de weekend pe coclauri cu oameni adunati in graba de pe forumuri, poti lua in calcul sa nimeresti si cu cativa tampiti. Daca ei nu fac majoritatea si nu se produc tampenii in urma carora cel mai bine este sa te retragi acasa, este cat de cat ok.

Problema apare cand ai de stat 7-10 zile prin munti impreuna cu o echipa de oameni pe care, cel mai bine ar fi sa-i cunosti foarte bine dinainte. In incursiunile lungi intervine oboseala, nervii intinsi de multe ori la maxim si faptul ca pana la urma toti facem niste sacrificii (concediu, bani, etc) pt a ne simti bine, iar prezanta unor factori de stress devine foarte deranjanta.

Din acest motiv eu unul nu vreau sa mai incurajez iesiri de tipul "hai sa facem o lista pe forum sa vedem cine se baga" si as merge mai departe propunand ca prima solutie dreptul de "veto" al initiatorilor si apoi al fiecarui membru participant, atunci cand un altul se arata interesat de a se alatura grupului. In acest fel ne asiguram ca cei cu comportament deviant, necunoscutii sau cei care vor o anumita conduita a intalnirii, nu vor putea merge si crea probleme altfel decat "pe riscul nostru", a celora care i-am acceptat. Sint unii care vor soft, altii car vor extrem, unii care se pricep, altii care nu. Sint masini echipate, masini stoc, oameni cu muieri si copii, altii holtei si nelinistiti. E vorba de compatibilitati intre oameni si nimic mai mult. Nu putem fi mereu impreuna, aceasta este concluzia pe care o trag eu si probabil o trag mai multi fara insa a dori sa o expuna in public.

Haideti sa dezbatem aici cat mai multe dintre problemele legate de acest subiect pt ca urmeaza un sezon plin de iesiri si expeditii si ar fi pacat ca ele sa nu fie cat mai bine axate pe gusturile participantilor.

PS: si ca sa nu iasa discutii inutile, la urmatoarea expeditie din Apuseni nu voi fi initiator, deci voi vrea si eu sa fiu acceptat de initiatori, intentie pe care mi-o exprim de pe acum.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby RZV » 08 Mar 2013 11:26

:lol: O sa facem 2 expeditii..una soft si cu pensiuni si una rea :evil: si cu curu in riu....pt igiena :lol:

EU sunt deacord cu Suzukerul,are dreptate omul.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

Oliver
Posts: 93
Joined: 22 Sep 2010 09:58
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby Oliver » 08 Mar 2013 11:44

Suzuker vorbeste din experienta, si as putea spune in parte experienta comuna :D

Pe de alta parte, fiecare face ce vrea. Daca sunt oameni care vor sa stringa grupuri de pe forum, nu au decit sa o faca. In fond, asa am cunoscut destul de multi oameni, mergind la plesneala dupa un topic. Totusi, trebuie sa recunosc ca, in timp, probabil si din cauza virstei, rabdarea mea a inceput sa se rareasca.

Iesirile cu oameni strinsi de pe forum merg mai degraba pentru o zi sau un week-end fiind mult prea riscante pentru o expeditie.

Personal am abandonat total idea de a scrie despre o initiativa de expeditie pe forum pentru simplul motiv ca nu vreau sa apara discutii. Poate o descriere post-factum, dar cam atit. Oamenii organizau expeditii sau concedii si inainte de aparitia internetului, asa ca ca eu merg pe varianta "old-school".

PS: Nu stiu cine "organizeaza" expeditia din Apuseni de anul asta, dar daca ne cunoastem poate vorbim la o bere ;)

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby svejk » 08 Mar 2013 12:03

desi nu am participat la expeditiile voastre, sustin ceea ce spun oliver: am cunoscut oameni in regula asa, la plesneala, dar si multi idioti. aia faini au ramas, cu idiotii nu mai am rabdare. disponibilitatea mea pentru retarzi este nula. chestie de varsta poate, dar nu mai am chef sa vad cine si cum e. prefer sa raman cu cei pe care-i stiu, valabil si pentru prieteni, si pentru idioti.

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby nanuk » 08 Mar 2013 12:06

eu aici vad 2 situatii :

1. iesirea de we, unde se aduna cunoscuti si necunoscuti si.....asta este. dar : daca nu vrei sa mai cunosti oameni noi, nu mai postezi si iesi doar cu cei pe care ii cunosti

2. expeditia, care este de fapt un concediu. nu stiu cati dintre noi au plecat cu necunoscuti in concediu .......
The Alfa Female

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby Razvan4x4 » 08 Mar 2013 12:09

Despre expeditia din Apuseni, cred ca o solutie ar fi cea spusa de RZV, adica doua expeditii 8-) Una family-friendly si una pentru "nebarbieriti" :D Eu as prefera la cea de-a doua daca cumva o sa am de unde alege.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby stane » 08 Mar 2013 16:47

S-ar putea suzukere sa te trezesti ca n-ai cu cine sa mergi daca tot triezi.
Lasand gluma deoparte.
Din trecuta mea experienta de ghidarit:
Grupul trebuie sa aiba numarul de participanti potrivit pentru traseul care se face intr-un numar de zile.
Pe cat posibil, grupul sa includa un mecanic cu scule si un medic.
Grupul trebuie sa aiba un leader. Cel mai priceput de preferinta. Acesta trebuie sa impuna disciplina si un program bine stabilit pentru ca numai asa se poate parcurge tot traseul propus.
Se va sti de la inceput cate ore pe zi se va merge,functie si de starea vremii si se va include si pauza de cafea si gustare. In functie de asta se va stabili cu precizie ora plecarii de cu seara. Asta inseamna ca se va da stingerea. Cei care au chef de baut pana spre dimineata nu se pot trezi la timp si intarzie plecarea grupului.
La grupurile cu care am fost, eu eram numai calauza. Ghidul sau leaderul imi cerea informatii despre traseu si facea programul.
Au fost si grupuri de club, de prieteni, la fel pregatiti dar au fost si grupuri de tour operator care nu se cunoscusera intre ei, cu masini echipate alaturi de suvuri si de motociclete. Seful de grup reusea sa-i tina uniti. Eu rebuia sa schimb zilnic traseul dupa ei.

PS: poate ne povesteste mihaituk din experienta lui.

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby turagmes » 08 Mar 2013 19:57

cu ce specimene bantuie pe forumuri nu as trece nici strada ...in fata blocului...dar sa merg la dracu-n praznic ...cateva zile

prefer oameni pe care sa ma bazez la greu...oameni pe care-i cunosc....
era o vb printre soldatii batrani....preferam sa luptam cu armele vechi....pe alea macar le cunoastem :mrgreen:

de ceva vreme am renuntat la a posta pe forumuri iesirile si zonele prin care bantui....prefer sa sun persoane de incredere....daca pot veni...sunt binevenite...daca nu....mai sunt si alte ocazii

poate suna un pic egoist...dar ptr mine asa e mai sanatos

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby gusteru » 08 Mar 2013 23:53

Daca expeditia nu are un scop anume care sa necesite un specific numar de masini/persoane, cred ca 3 max. 4 masini sint prea destule pentru o tura . Destule pentru a va ajuta unul pe altul si nu prea multe ca sa incetineasca coloana la pasaje dificile.
A pleca cu oameni putin cunoscuti sau de loc mi se pare nu tocmai sanatos. Stresul creat de problemele unei calatorii, in special in tari cu valori culturale diferite de ale noastre, poate strica si cele mai vechi prietenii. Cind esti cu necunoscuti situatia devine complicata, de obicei soldindu-se cu destramarea expeditiei. Gasirea unor oameni pe aceeasi lungime de unda nu e usor, si inainte detura propriu-zisa e bine de iesit de citeva ori impreuna pentru cite una scurta spre a se testa reactiile si spiritul de grup
In plus sint anumite locuri care parca nu le-ai face cunoscute oricui, locuri care trebuie sa ramina ferite de aglomeratie ca sa se poata pastra

User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Conduita in expeditii si nu numai

Postby dok » 09 Mar 2013 13:45

Respect si apreciez tot ce s-a scris anterior si ma raliez ideii de selectie a "colegilor" de week-end si cu atat mai mult pe cei cu care pleci in ture/expeditii.
Asa cum am propus vis-a-vis de acceptarea membrilor acestui forum, cu unanimitatea voturilor, asa cred ca se poate aplica si in cazul deplasarilor in teren.
Pentru ca si eu (mai mult decat altii prin prisma varstei) am trecut prin diverse situatii de "malpraxis de gasca/grup", incerc sa-mi protejez neuronii si am devenit foarte selectiv in timpul liber (am parte de suficient de multi retardati si incompetenti in timpul saptamanii).
Totodata, dupa ce am trecut in ultimii 50 de ani (sic!) prin toate formele de abordare a iesirilor in natura (blatul cu nasu', autocar, autoturism si avion)(cabana si priciuri, cort si primus, hotel all inclusive, etc), am capacitatea sa-mi restrang pretentiile la un minim de confort, respectiv buda si apa calda ... de aceea particip cu entuziasm la orice forma de iesire in teren in care sunt indeplinite aceste 2 conditii. Sigur ca prefer camera single cu baie proprie, indiferent de clasificarea cazarii si socializarea intr-un anturaj deja agreat, insa nu refuz relationarea cu persoane necunoscute, garantate de cei care i-au introdus in grup, care respecta stacheta bunului simt si normele de convietuire temporara.
Prin urmare, sunt de acord cu orice forma de selectie, chiar daca in unele situatii nu ma calific in grupul respectiv, pentru simplul motiv ca (de ex.) nu mai agreez formula cazarii in cort.
Sunt convins insa ca traseele din orice zona a tarii permit forme de cazare duale, pensiune si camping, astfel incat se poate impaca si capra si varza (in acest caz prefer sa fiu varza). :lol:
Astept cu interes provocarile sezonului care urmeaza. :roll:
P.S. Luana reprezinta un model de grup perfect pentru satisfacerea dorintelor mele de socializare in offroad.
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest