Cutitul meu custom

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Cutitul meu custom

Postby Admin » 24 Dec 2010 00:14

Fiindca imi doream un cutit mai special, dar mai ales pentru ca il cunosc chiar pe Maestrul faurar Adi, am zis ca e timpul sa am si eu un cutit cu personalitate. Baza de plecare a fost o lama Otel-carbon, care a fost ajustata pentru un design mai "multifunctional" si pe care se va construi un maner, cel mai probabil dintr-o combinatie lemn-os-piele. O sa pun citeva poze facute de Adi si astept sa mai posteze si el detalii/poze despre lucrare, ca sa nu mi se lungeasca si mai mult urechile de atata asteptare :mrgreen:

Dupa ajustarea varfului, care a fost coborat, lama arata asa:
Image
S-a incercat o varianta de esente pentru maner:
Image
Apoi o alta:
Image

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby Admin » 28 Dec 2010 15:57

Astea ar fi cele mai noi poze cu obectu' :

Image

Image

Image

Image

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby RZV » 29 Dec 2010 00:18

Frumosss.....frumos rau..... :D
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby Adi » 30 Dec 2010 13:08

suzukere, las-o mai moale cu "maestru faurar" :lol: :lol: ca incep si eu cu "asta visez, asta pictez........." si se duce draq cheful de mestereala, si asa am intrat intr-o leneeee, oricum ceva multumiri trebuie trimise si catre semaca pt lemn si cornul de la cutitul meu, dar nu ma apuc de teaca pana nu vezi fizic cutitul daca corespunde manerul cu asteptarile tale :| ,el acum e intr-o forma aproape de final, mai urmeasa ultimele finisari, deci cel mai probabil saptamana viitoare il ai, depinde si de tine cat de curios esti 8-)
si o poza cu echilibrul cutitului, ca prin minune a iesit si echilibrat 8-)
Image
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby Admin » 11 Jan 2011 20:06

Am facut primul test cu cutitul, care este in sfarsit gataa! Primele impresii sunt ca taie brici, sta bine in mana, lama modificata este exact ce trebuie. Multe laude pentru husa, este facut adin cea mai groasa piele, mestesugita cum trebuie, cutitul intra un pic fortat, cit sa nu iasa si sa se piarda. Maxime multumiri maestrului Adi!

Poze cu obiectu' , proaspat scos la aer tare:
Image

Image

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby Adi » 11 Jan 2011 21:36

ms de aprecieri, se pare ca au aparut micile "probleme" la care ma asteptam, cutitul si mai ales teaca au fost unse cu mai putin de 12 ore inainte sa ti-l trimit si nu s-au uscat cum trebuia, de asta au aparut acele diferente de culoare si pe teaca, si pe maner unde a intrat in contact cu teaca, a tras uleiul si lemnul si pielea, mai necesita minim 2 maini de ulei sau un tratament bun cu ceara, ambele ; daca ai timp le facem zilele astea cu suflanta ta cu aer cald
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby H2H » 12 Jan 2011 15:33

Fain! Cat a fost daravera? Domnu' Adi, se mai primesc si alte comenzi? :)

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul meu custom

Postby Adi » 13 Jan 2011 11:07

man, sincer nush ce zic in acest moment, pt ca marea problema e spatiul si apoi timpul, ele sunt facute "pe genunchi' pe masa de calculator :cry: , si sunt limitat de mai multi factori, si urmatorul la rand e semaca, caruia n-am reusit inca sa-i fac rost de lama, dar in masura timpului, vb
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests