pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
niku iorga
Posts: 316
Joined: 11 Apr 2012 10:44
Contact:

pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby niku iorga » 08 Jan 2014 13:55

M-am gandit ca ar fi util sa punem ceva info si despre cazari, utile sau nu in plimbarile noastre. Eu m-am lovit deseori de problema cazarii cand am vrut sa vizitez diverse zone ale tarii si cred ca ar fi bine sa le strangem intr-un loc, cu informatii cat mai complete.
Precizez ca nu am niciun interes de a face reclama cuiva.
Din cate am vazut, si tara noastra s-a impanzit cu pensiuni, insa cel putin din experienta proprie, nu toate isi merita margaretele si banutii. De exemplu, toamna trecuta vroiam sa vizitez Iezer_Papusa si am pierdut multe ore pe net cautand cazare in zona, dar mai ales impresii despre acele pensiuni, impresii care erau foarte diferite pe net..exemplu: Cabana Voina, cunoscuta cred de pe vremea lui ceasca, unde se spunea fie ca e mobilier vechi si naspa, fie ca e renovata recent. Cineva care a fost acolo m-a lamurit intr-un final ca adevarul e la mijloc dar nu-si prea merita cei 120 de lei p cazare, in zona fiind cateva pensiuni mai faine, la preturi ok.

In functie de timpul disponibil, o sa pun aici pensiunile prin care m-am cazat, conditiile de cazare, preturi etc. si astept cu interes si parerile voastre despre astfel de lucruri.
Acum astept opinia administratorului...daca in primul rand ideea e buna (daca nu, delete post si mergem pe varianta sfantul google), daca se poate face o sectiune separata pe regiuni (ar fi mai usor de cautat cazare mai ales cand te decizi de azi pe maine) si daca putem pune eventual si linkuri.

User avatar
andy68
Posts: 152
Joined: 07 Oct 2010 09:20
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby andy68 » 08 Jan 2014 16:13

Ideea e buna man, eu zic sa si rafinam putin topul pensiunilor functie de un clasament (il hotaram ad-hoc sau il coacem ceva vreme) adica sa avem optiuni de tipul "camera cu/fara suflet" care sa poata fi punctate/depunctate si sa contribuie la punctajul general. ;)
Dar fiind vorba de off-road e zic sa punctam invers de exemplu dificultatea ajungerii acolo adica sa punctam cu 1 cele la sosea (unde inhalam toate noxele) si cu 10 cele cocotzate in varf de munte unde nici dreaq' nu trece daca nu are 4x4.
Etc..
Imi iau Samurai, ii pun punti de Toyota si ma dau cu Toyo-rai!
Prima parte rezolvata: Posesor de samurai 1.3i 59kw.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby RZV » 09 Jan 2014 09:45

Simpatica ideea cu topicul si probabil si ok.

Pt varianata Voina ,respectiv Iezer-Papusa.
Voina nu merita ,este 1/2 renovata si prea scumpa,plus mincarea praosta/scumpa.
pentru WE recomand una din cele 3-4 pensiuni,pret sub 100lei,sau varianta hard Cabana Cuca-am fost anul asta.
La Cuca-gasiti detalii si tel cabanier (foate ok omul) pe net, se string in WE de obicei niste enduristi de-ai casei care sunt mana cereasca la trasee in zona,si drumul de acces este plimbare forestiera-enduristii veneau cu un Vito +platforma pt motoare.
Trebuie retinut ca traseul-forestierul de creasta este vis a vis de lac cu intrarea la aproximativ 15km de locatiile amintite,trabersind barajul peste drumul amenajat prin stinga lacului de aici-locatiile de cazare-Voina, Pensiune si mai sus Cuca sunt pe dreapta lacului offroad nu poti face ca nu ai pe unde intra in traseu, toate se drumurile se termina in poteci-acces doar moto.
Pe partea cu drumul de creasta sunt doar 3-4 stine toate cu izvor in jurul carora se poate campa....

PS cam asa ar trebui date detalii despre zona?La asta va refereati?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
niku iorga
Posts: 316
Joined: 11 Apr 2012 10:44
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby niku iorga » 09 Jan 2014 14:00

Andy, stiu cateva pensiuni ce au camere cu suflet de stafie...:))
Nu-mi dau drumul la scris pana nu isi zice si adminul parerea :)

Mai aduc un argument recent: caut sa merg la o pensiune care are doar cateva poze artistice pe un site de socializare...arata fain, omu' are likeuri...ii scriu mesaj si ii cer detalii, il intreb cat costa, ce ofera, daca are mai multe poze cu camerele etc. El imi raspunde sec cu un nr de telefon. La telefon pana si eu sunt bun sa fac vanzari. Toti adminii de pensiuni spun ca e ca-n Austria.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby Razvan4x4 » 13 Jan 2014 13:48

Casa Iacob nu e acasa

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby busu4x4 » 13 Jan 2014 14:59

Pare sa fie ce trebuie ;)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby Adi » 19 Nov 2016 16:12

cabana pare intradevar interesanta
am vb cu proprietarul daca ar fi disponibila in weekenul 2-3-4 decembrie, adica de vineri pana duminica inclusiv, si e libera, deci situatia sta cam asa:
asta e cabana: http://www.cabana-pietricica.ro/
pret : 800 lei toata cabana de vineri pana duminica
incalzire la sobe de teracota, avem lemne la dispozitie, aragaz cu butelie pt gatit la bucatarie, lumina din panouri solare si generator cu combustibil inclus, maxim ar fi 10- 12 pers pt un minim de confort ( 1 singura baie ).
daca ne hotaram trebuie ca luni sa platim un avans de 300 lei pt rezervare.
deci care se baga sigur?
eu - vitara - 2 pers
viorel - jimny - 2 pers
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby RZV » 21 Nov 2016 12:04

Adi wrote:cabana pare intradevar interesanta
am vb cu proprietarul daca ar fi disponibila in weekenul 2-3-4 decembrie, adica de vineri pana duminica inclusiv, si e libera, deci situatia sta cam asa:
asta e cabana: http://www.cabana-pietricica.ro/
pret : 800 lei toata cabana de vineri pana duminica
incalzire la sobe de teracota, avem lemne la dispozitie, aragaz cu butelie pt gatit la bucatarie, lumina din panouri solare si generator cu combustibil inclus, maxim ar fi 10- 12 pers pt un minim de confort ( 1 singura baie ).
daca ne hotaram trebuie ca luni sa platim un avans de 300 lei pt rezervare.
deci care se baga sigur?
eu - vitara - 2 pers
viorel - jimny - 2 pers


Cabana, ca si zona este ok....in padure ,rustic si pustiu.
1.Atentie la plimbatul cu masina, este rezervatia Piatra Craiului, cu rangeri si amenzi...
2.Programul se lasa cu iesit si trasee pe jos?sau se sta la povesti si foc in cabana....
3.Traseele cu plecare de la cabana sunt destul de lungi , nu solicitante ,dar lungi,cabana este departe de atractii majore care oricum acum iarna nu sunt accesibile in piatra dar se poate lasa cu ceva plimbare super.
4.Administratorul are reviewuri atat ok cat si nasoale,probabil ca are toane.asta pe forumurile de munte....

Am liber 1-2-3 pentru o ieseala la zapada cu cortul :D pregatita intens. Daca nu se arata :oops: mai vorbim.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: pensiuni, bordeie si alte coteturi pentru cazare offroad

Postby Adi » 21 Nov 2016 13:03

Iesirea se dorea de socializare. Fara ture organizate. Cine vrea plimbare e liber sa se plimbe. Se poate ajunge cu masina fara amenzi. Azi sau maine trebuie platit avansul. La cati entuziasti de cabana vad, o lasam pe alta data....... cort in zapada....pas
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests