Un cutit de care m-am indragostit

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Un cutit de care m-am indragostit

Postby busu4x4 » 13 Mar 2011 18:25

Stiu, poate multi dintre voi imi vor spune ca este un cutit kkt, dar eu de cand l-am vazut m-am indragostit pur si simplu de el :P

Image

In mare parte, conteaza si faptul ca sunt fan Bear Grylls, dar si design-ul a contat foarte mult. Pana acum nu eram fan Greber, dar prin cutitul asta...
Stiu, nu se ridica la inaltimea cutitelor facute de Adi, sau a materialelor folosite de el, dar este "my kind of knife", iar la cat il voi folosi eu si la ce il voi folosi, este PERFECT.
A mai ramas doar problema banilor pt el :cry: trebe sa vad de unde ii scot :x
Later edit : Iata si un link la site-ul lor
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby Razvan4x4 » 13 Mar 2011 20:34

Nu arata rau jucaria, dar mi se pare o unealta excesiv comerciala. Cam ce pret are?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby Adi » 13 Mar 2011 20:39

man, e un cutit ok, a fost gandit ca un cutit "survive" sa te poti baza pe el, sa aiba 'nspe mii de utilizari, sunt categorii diferite cele asamblate de mine comparativ cu altii, si eu folosesc lame de serie la care le pun maner + teaca, asta e un kit practic, la care primesti un amnar, un fluier, ceva instructiuni de adapost rapid, etc, insa daca chiar iti place tipul asta de cutit (nu din prisma faptului ca a fost lansat de BG), iti recomand varianta originala de la care a plecat proiectul, si anume Gerber LMF II
http://knifetests.com/GerberLMFIIASEK.html
insa e o mini ranga, daca vrei sa tai o rosie, un peste, o ceapa, un mar, un salam, nu o se te ajute f mult ca are un unghi al taisului destul de mare, dar daca vrei sa desfaci conserve, sa tai lemne, funii, centuri, etc, se ve descurca de minune, va fi in elemnetul lui ;)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby Astral » 13 Mar 2011 20:46

busu4x4 wrote:Stiu, poate multi dintre voi imi vor spune ca este un cutit kkt, dar eu de cand l-am vazut m-am indragostit pur si simplu de el :P

In mare parte, conteaza si faptul ca sunt fan Bear Grylls, dar si design-ul a contat foarte mult. Pana acum nu eram fan Greber, dar prin cutitul asta...
Stiu, nu se ridica la inaltimea cutitelor facute de Adi, sau a materialelor folosite de el, dar este "my kind of knife", iar la cat il voi folosi eu si la ce il voi folosi, este PERFECT.
A mai ramas doar problema banilor pt el :cry: trebe sa vad de unde ii scot :x
..............


Asta e noul cutit promovat prin Bear Grylls.....

Inainte de contractul cu Gerber, Bear Grylls promova unul din cutitele de la Bayley :
http://www.bayleyknife.com/site/s4.aspx

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby busu4x4 » 14 Mar 2011 03:44

@ Suzuker : Pretul pleaca de la 54$ si ajunge undeva pe la 62$. Maine am sa le trimit un mail celor de la Cutite-arcuri.ro sa vedem daca aduc si ei si la ce pret. Faza naspa, este ca daca il iau din State, mai costa vre-o 25$ transportul + inca vre-o 25 vama :cry:

@ Astral : Da, intradevar, vechiul cutit parca imi placea mai mult, din prisma faptului ca era mai micut. Si in seria asta are unul mai mic, dar nu are toate kkt-urile alea pe el (amnar, teaca, piatra)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby busu4x4 » 14 Mar 2011 18:58

Azi le-am trimis mail celor de la cutite-bushcraft.ro si spre marea mea uimire, mi-au raspuns foarte promt (pt un site romanesc).
Asta este raspunsul lor :
Ultimate Knife - cca 78 usd - spre sfarsitul lunii va fi pe site, in oferta curenta, la noutati.
Ultimate Kit - cca 64 usd - momentan nu avem in plan sa aducem acest kit decat la cerere.
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby Adi » 15 Mar 2011 19:50

(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby H2H » 31 Mar 2011 21:45

De azi fericitul posesor al unui Gerber Magnum LST Jr. nume de cod 06058. Maner din Zytel, dur si usurel, lama zdravana tip "drop point", blocant pe puntea spate :) A venit cu "chilotii" uzuali din nylon intarit.

Nu-i o scula dar se simte bine-n mana, o sa fie numa' bun la taiat fripturile-n teren, facut tepuse de frigarui si alte activitati specifice de survival. Pentru 17 USD este o piesa foarte decenta.

Poze reale nu pot pune ca n-am fotografu' la mine dar e destul de explicita asta de-am gasit-o pe net.
Attachments
GERBER 06058.JPG
GERBER 06058.JPG (117.74 KiB) Viewed 2289 times

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby Razvan4x4 » 31 Mar 2011 22:42

Arata misto, iar lama este de tipul buna la taiat orice. Despre pret... no comment, la banii astia iti iei un noname de toata "frumusetea". Lama este rabatabila?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Un cutit de care m-am indragostit

Postby H2H » 31 Mar 2011 23:26

Da, este tip folding clasic. Are blocant chiar in spatele lamei, apesi pe el si elibereaza lama ce culiseaza in maner cu un scurt semiblocaj la jumatatea drumului incat sa nu-ti taie degetele in caz ca uiti sa le retragi. Se apasa cam greu piedica din spate dar este nou, isi mai da drumul cu timpul. Unei manute mai delicate i-ar fi cam dificil sa-l plieze.


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests