Sa dam cu pasul....

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 01 Feb 2016 15:25

eu ma dat primul ajutor si folosit trusa aia de 500g pe care o car dupa mine de aproape un an...
Si m-am inscris la cursuri de prim ajutor,cu oferta gratis de la 4x4rescue cu ocazia asta..
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby svejk » 21 Mar 2016 19:03

parca aici se fac propunerile de plimbari, nu?
sambata, o plimbare de dimineata pana seara? (asa, de la un 10 plecarea de la telecabina busteni, omeneste)
https://sites.google.com/site/romaniana ... lai-bucegi

n-am mai fost pe-acolo din clasa a 10-a, nu vreau sa stiu de cati ani

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 22 Mar 2016 01:56

:D Felicitari.
Traseul ales este un nemarcat super frumos.Din pacate,eu l-am incercat doar vara....si a fost cam nasol ,mi-am gasit repede limitele de curaj/vointa/nebunie si lipsurile de echipament/cunostinte ......

Adica in conditiile in care oamenii de pe aici abia se misca 3 ore spre o cabana si o ciorba ,tu propui un traseu de escalada de iarna.

as merge,dar nu am coltari :D nici nu-mi cumpar, ca am alte planuri.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby svejk » 22 Mar 2016 09:29

aflu azi daca pot sa-ti fac eu rost de niste coltari, dar nu mai stiu ce fel de prindere au pe spate, daca e mecanica au ba. aflu si asta.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 22 Mar 2016 11:44

Bocancii permit doar prindere clasica .......
Sincer, nici nu ma simt in bulanul maxim de a urca pe acolo in conditii de iarna.adica nu sunt pregatit tehnic - nu detin piolet,coarda,anou/ham,diverse pentru rapel stii tu, sa fie....si nici tehnic nu stapanesc aceste chestii suficient de bine in practica ,cat sa te pot ajuta /asigura in 100% siguranta dintr-o situatie nasoala,chiar daca tu mergi in fata si ma tarasti dupa tine....
De placut,mi-ar place maxim,dar imi cunosc limitele si chiar recunosc ..... :oops:

Si ca sa ma eschivez de tot peste we sunt sudor in devenire- rafturi pt anvelope,suport pt barci,suport pt scule de gradina, cu aparat imprumutat si orizont de timp doar peste WE .....

Ca tot am dat atatea detalii, biletele cu scapat din incinta de luna asta sunt si ele epuizate....eu pregatesc intens luna Aprilie,sa vedem care din primele 3 WE este castigator,umatorele fiind deja adjudecate in programul comun cu familionul.

Dar...ia ceva mai accesibil ca de alpinsm inca nu m-am initiat si nu am nici un fel de echipament.Si mai am si un instinct de conservare,deplin functional. :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby svejk » 22 Mar 2016 11:56

ok, nu-i pb. nici eu nu-s sigur 100% ca merg, sunt la 90%. mai astept un raspuns de la un prieten, care e 10% sigur ca merge :D
(nici eu n-am ham, e imprumutat - dar o casca si-un piolet s-or mai gasi)

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby stane » 26 Mar 2016 09:55

Vad cam tarziu discutia. Sper ca n-a plecat svejk.
Sezonul nu e potrivit pentru vai alpine. Si chiar daca zapada ar fi asezata, cu echipament complet de iarna, nu urcarea ar fi problema ci retragerea pe Brana lui Raducu, care nu va fi brana ci un versant de zapada ce trebuie traversat.
De obicei se face asa: dupa ce ai echipamentul, coltari, piolet, coarda si accesorii de asigurare te duci sa le testezi pe un valcel in Valea Alba sau Costila (undeva sa fie cineva sa te gaseasca) si testezi daca stau bine coltarii pe bocanci, te antrenezi la asigurari si mai ales la tehnici de oprire cu pioletul in caz de alunecare pe panta.
Trebuie de asemenea sa ai in echipa pe unu care cunoaste bine valea sau sa citesti toate descrierile eventual sa faci o schita cu obstacolele. Pentru ca in caz de ceata poti usor sa gresesti firul vaii si sa te incurci in ceva greu de iesit.
Traseul e unul dintre cele mai usoare si cu acces rapid... dar pe uscat.
Attachments
Busu alpin.JPG
Busu alpin.JPG (127.29 KiB) Viewed 1991 times

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby svejk » 26 Mar 2016 19:14

stane, multumesc frumos :)
svejk a plecat dar a si venit:)

n-am mai iesit pe brana, ca era multa multa multa zapada, si uda, uda uda :)
am coborat tot pe v seaca, fost frumos, n-am avut nici ham nici 8 la mine dar am bagat 2 rapeluri cu "ham" din 2 anouri si nod munter pe carabiniera.
's frant, n-am mai iesit de mult, dar a fost frumos rau de tot.

:)

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 27 Mar 2016 00:51

Asa da.Ma bucur si imi pare rau ca nu am putut sa scam,dar asa cum am spus,luna asta s-au terminat biletele ,noroc ca si luna-i gata.

Hai s-o punem de o ieseala cu cortul in aprilie.Am doua obiectii:
Organizat va spun ca pot doar in 9-10 sau 16-17.
Duminica trebuie sa fiu in Bucuresti la maxim 17:00.

O rugaminte: Masini doar ca mijloc de locomotie pana la locul faptei.
Unde ? oriunde dar sa se incadreze.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby stane » 28 Mar 2016 15:07

Ma, tu vrei sa testezi noile achizitii.
Cel mai comod ar fi Baiului. langa o stana, Ceausoaia.


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests