Sa dam cu pasul....

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 06 May 2015 21:10

Dupa cum apare situatia am ocupat toate WE viitoare din luna asta cu proiecte personale si obligatii...in 3 zile.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 28 Nov 2015 14:15

Scurt, de pe telefon.
Sunt la Brasov, marti 1 dec as vrea sa urc pana la cabana Piatra Mare si vf cu acelasi nume daca permite vremea.
Acelasi traseu ca si la iesirea cu mamutii fara a- l scurta, insa....
Totul intr-o zi de la 8 la cat o fi....

Mai departe , oricine vrea ne auzim la telefon
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 27 Jan 2016 00:32

SA fiu din nou la subiect.
WE 30-31 mergem in Iezer-cel putin asa este planul astazi eu si ADI25 in principiu.
Cabana Cuca pe jos sau cu 4x4 nu stiu inca cum si cita zapada este,maine aflu detalii de la cabanier.
Oricum ar fi,accesul pe jos presupune 1 h si 30 minute de plimbare sau 20 minute cu masina si o continuare de urcus in draci de la 1200m la 2200 pana intr-o sa unde este accesul ok iarna si fara coltati und shit de iarna si mari pregatiri,doar un urcus care scoate untul din oricine datorita diferentei de nivel de ~1000 m.....Pt mamuti ceva mai mult decat la 7 scari... :D
Poze,pupaturi,felicitari,ceai si inapoi la Cuca la o poveste, pahar si chestii seara.

Ieseala fara mofturi,cazarea este la gramada pe 25 de lei/om.
Mancarea la traista si carat cu carca proprie,cabana nu are bucatarie pe bani, doar un aragaz cu butelie de folosit la bunul simt :D

Care vrei sa-ti faci WE la rece?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby koais » 27 Jan 2016 14:27

As fi vrut mult, dar nu pot in acest weekend, drum bun!

Vezi ca e rupt drumul prin padure, e o curba la un moment dat unde se revarsa un parau. In vara am trecut cu patrolul cu mari emotii. Intre timp, cu siguranta s-a mai mancat din el.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 27 Jan 2016 23:11

Intre timp este pod de gheata si drumul inchis :D
Se urca la pas....

Alternativa este o Sinaia cu Pestera,si inapoi cu cabina, daca merge....daca nu 5-7 ore dus plus 4-5 intors.cel mai pitoresc si sigur traseu din Busteni.....
Plus ca separe ca ma duc singur,iarasi....
Stane? Esti ultima mea speranta de insotitor......
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 31 Jan 2016 16:44

S-a facut ieseala, totul la superlativ. Singur,binenteles ca doar de aia ai prieteni :lol: :lol:
O sa-i fac un topic nou cand imi fac niste timp zilele astea.
Am ceva poveste interesanta si foto. Sper sa nu mai fiu nevoit sa merg singur de acum.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby georgei23 » 31 Jan 2016 16:57

Razvan wrote: Singur,binenteles ca doar de aia ai prieteni :lol: :lol:

Lasa ca ai mai multa flexibilitate asa....

M-as fi bagat si eu, dar nu am echipament de iarna pentru chestii putin mai serioase.......si de abia mi-am mai eliberat casa de o serie de lucruri putin sau in-utile...

Pentru iarna am doar echipament de carving......De curind am facut o drumetie de citeva ore pe rachete de zapada....destul de distractiv.....dar iar imi umplu camera de jucarii daca imi au si de astea.... M-ar tenta si niste skiuri pentru ski fond.....Daca te tenteaza domeniul si crezi ca iti gasesti timp vorbim...Ideal ar fi sa gasim de inchiriat...
http://georgei23.com/

bronco
Posts: 232
Joined: 22 Oct 2010 00:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby bronco » 31 Jan 2016 18:32

Yap, de un sky fond m-as baga!
O pocnitoare mica gen .22 n-ati fi amatori ?
Ciripiti !

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 01 Feb 2016 10:16

Am echipament de sky complet si foarte ok,desi are deja 3-4 ani...
Am 3 suruburi in genunchiul drept si acum 2 ani am schimbat skurile de free style cu unele de tumbe si doar de partie amenajata de 1,20m....
nu ma tine genunchiul in zapada mare la vale,deci cam pica activitatea asta,ca dupa urcat trebuie sa si cobori....stiu,vreau,dar nu pot...

Din pacate rachete de inchiriat nu gasesti,am incercat.si investitia este minim 400lei...
Coltari la fel, gaseti doar la amici dar nu-i ok sa tot imprumuti...alti minim 500 lei...
Eu raman la dat cu pasul doar de nevoie si conditionat de genunchi...fractura de platou tibian, bonus carje cam 5 luni si parcat pe locul de handicapat la supermarchet... :D

pocnitorile nu ma pasioneaza,daca te referi la impuscat ceva. Nici activitatea propriu zisa, doar plimbarea si cautatul .dupa, poze si gata...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby turagmes » 01 Feb 2016 13:48

daca excursia cu pocnitoarea se face in Dealul Mitropoliei sau pe la casa aia mare a lu impuscatu ma bag si eu...da cu o plesnitoare de 50......ca sa fiu sigur :mrgreen:

iesirile in zilele astea sunt destul de aiurea...sus viscoleste si jos ploua...adica teren dificil si conditii meteo grele

am urcat pana la ref Spirlea pe o gheata mare pana la jumatea drumului si pe viscol de la jumate in sus...toate combinate cu o ceata de cod multicolor....asa ca pe moment e bine sa stam locului....


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests