Iesiri cu veveritele

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby Marmotă » 04 Jun 2015 12:36

svejk wrote:ce tare e faza cu vulpea :)
felicitari!

Daaa :D .... de doua ori am avut parte atat de "intens" de vulpe: o data in Fagaras (poza - a dormit toata noaptea lipita de cortul nostru), iar a doua oara in Buila-Vanturarita, la o tura in primavara asta, cand ne-a vizitat la refugiul unde am dormit (video + poza). Cara saraca fiecare bucatura sus la vizuina. Avea pui. :)

Image



Image
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby AdrianT » 04 Jun 2015 13:43

Mai, tu ai combinatii cu vulpita!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby Razvan4x4 » 04 Jun 2015 15:14

Nu as fi crezut faza cu vulpea. Foaaaarte tare! :)
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby Marmotă » 13 Jun 2015 14:27

De 8 Martie am dus veveritele (bipede si patrupede :lol: ) la munte prin Valcea.

In prima zi ne-am tot coit incercand, fara finalizare, sa urcam mai intai pe Vf. Cozia, apoi am sarit in Valea Topologului unde am dat rateu incercand urcarea pe Stubeaua spre Negoiu, iar intr-un final am luat-o in mana si cu incercarea de a trece dealu' la Vidraru, pe la Cabana Calugarita... era si normal avand in vedere zapada.
Ne-am coborat in oras, am pertecut, am #@&$#%, si ne-am culcat. :twisted:

A doua zi am plecat spre Calimanesti de unde am luat-o peste dealuri in cautare de trasee noi spre Olanesti si Cheia. Fiind primii prin zona anul acesta, a trebuit sa taiem la crengi si copaci vreo 3 ore si sa "reparam" o alunecare de teren ca sa putem trece (munca in zadar - pana la urma padurea, sleaurile si namolul ne-au invins). Am intors cam dezarmati avand in vedere ca trebuia sa traversam iar alunecarea aia de teren, "carpita" de noi cu pamant, lemne, lemnisoare si lemnutze :cry:. Dupa, am incercat alta varianta, necastigatoare si aceasta, chiar al dracu' de necastigatoare... cel putin pentru mine, care am cam udat chilotii. Totul a fost bine pana la urma.

Pozele AICI



Nu stiu cat va dati seama de inclinarea laterala si de rampa pe care eram, insa n-a fost placut deloc, mai ales pe clisa aia. De cand am oprit roata si pana cand s-au facut amarajele/asigurarea masinii si m-am dat jos (~5-10min) masina scartaia ca un vapor si aluneca in continuu spre hau... cam 1.5m in totat fata de pozitia initiala. In tot tipul acesta am stat cat am putut de nemiscat si intins pe locul din dreapta pentru a muta centrul de greutate. Usor, usor, asigurat lateral din pom in pom si coborat de jos in troliu, pe scripete, am adus masinuta in siguranta pe plat.


Sunetul namolului pe drumul vacilor
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Lecus
Posts: 42
Joined: 07 Nov 2010 21:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby Lecus » 23 Jun 2015 07:03

Frumoase iesiri Domnu`Marmota ! si frumoase poze.

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby Marmotă » 23 Jun 2015 09:02

Lecus wrote:Frumoase iesiri Domnu`Marmota ! si frumoase poze.

Hai ca si tu ai ceva material... baga, baga! ;)
The people who know the least about you, always have the most to say

giorgel
Posts: 49
Joined: 16 Dec 2013 03:31
Contact:

Re: Iesiri cu veveritele

Postby giorgel » 24 Jun 2015 08:37

Marmotă wrote:
Lecus wrote:Frumoase iesiri Domnu`Marmota ! si frumoase poze.

Hai ca si tu ai ceva material... baga, baga! ;)


Pai da....dar nu aici, la veverite, ci pe topicul "Iesiri cu pachidermul" :lol: :lol:


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests