Solutii pentru lumina in campare

Discutii despre surse de lumina

Moderator: busu4x4

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Solutii pentru lumina in campare

Postby cristeaandm » 02 Jan 2012 11:43

Salut
Ce stiti despre solutiile de iluminare in cazul unei remorci off-road.
Aici m-ar interesa cum sa pot stoca curentul, sa merg pe ideea de led (consum mic), sau exista alte solutii?
Eu catre ce as merge, ar fi un generator bine insonorizat, insa ma gandesc si la ceva de stocare a energiei care nu o folosesc, si generatorul tot merge.
O alta alternativa ar mai fi panourile fotovoltaice.

Astept pareri si idei despre ce am scris eu mai sus sau alte alternative. Atat pentru unele cat si pentru celelalte si cu ceva detalii, ca eu nu le cunosc decat asa din auzite, povesti...

S-auzim de bine

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Solutii pentru lumina in campare

Postby Razvan4x4 » 02 Jan 2012 11:58

Eu zic ca pentru campari scurte, gen o zi, nu trebuie investit decat intr-o baterie care sa se incarce de la masina. Pentru campari lungi... aici este o problema. Daca nu sunt consumatori mari, solutia cu generator pica din motive de consum si zgomot. Pentru 220V eu folosesc invertor si intentionez sa cumpar un panou solar de 50-75W si un regulator de incarcare. Cel mai bine e sa folosesti, asa cum ai spus si tu, surse direct la 12V pentru ca orice conversie (12-220V) risipeste o parte din energie. Am vazut ca mai exista si montaje la 12V care pot sustine un bec economic de 10-15W.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Re: Solutii pentru lumina in campare

Postby cristeaandm » 02 Jan 2012 12:16

Si scurte si lungi, camparile vor folosi totusi cateva aparate (frigider, pompa apa potabila..) care inca nu stiu sa vorbesc despre ele (le-am supus discutiilor pe alte thread-uri), si vor consuma ceva, inca nu stiu cat. Asta e problema, o baterie de masina va putea duce astea?
Acea baterie tot de la electomotor se incarca? va avea putere electomotorul?

Panouri solare, cred ca intra in discutie doar ca backup, si cred ca va costa enorm la capacitatea despre care spui tu.
Sunt multe necunoscute, si as vrea za vad colegii ce solutii au adoptat.

S-auzim de bine

zippo
Posts: 17
Joined: 22 Aug 2011 10:32
Location: Sibiu
Contact:

Re: Solutii pentru lumina in campare

Postby zippo » 23 Dec 2012 09:10

Pentru a avea lumina in masina eu am montat 2 metrii de banda cu leduri. Sunt foarte multumit. Alimentarea se face la 12 V iar consumul este foarte mic. Pentru frigider si alte acareturi alimentate de la 12 V eu ma gandesc tot la o a doua baterie la care sa fie legat un invertor..

User avatar
naenero
Posts: 19
Joined: 12 Jan 2013 23:24
Contact:

Re: Solutii pentru lumina in campare

Postby naenero » 23 Jan 2013 00:52

cristeaandm wrote:Si scurte si lungi, camparile vor folosi totusi cateva aparate (frigider, pompa apa potabila..) care inca nu stiu sa vorbesc despre ele (le-am supus discutiilor pe alte thread-uri), si vor consuma ceva, inca nu stiu cat. Asta e problema, o baterie de masina va putea duce astea?
Acea baterie tot de la electomotor se incarca? va avea putere electomotorul?

Panouri solare, cred ca intra in discutie doar ca backup, si cred ca va costa enorm la capacitatea despre care spui tu.
Sunt multe necunoscute, si as vrea za vad colegii ce solutii au adoptat.

S-auzim de bine



in loc de pompa electrica de apa poti folosi un sistem pneumatic (gen spritiera de la vw transporter T2 sau broascuta veche primele modele ) nu ti dau detalii te las sa fi curios si sa cauti pe net sau sa i intrebi pe mecanicii mai batrani................cand am vazut prima oara in viata mea sistemul (incomplet in prima faza ) m am uitat precum vitelul la poarta noua -nu intelegeam -dupa ce am gasit toate piesele m a pocnit rasul e banal de simplu si inteligent facut ........... :mrgreen:


Return to “Lumina, lanterne, baterii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest