Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Discutii despre surse de lumina

Moderator: busu4x4

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby Razvan4x4 » 29 Jun 2011 18:58

Fiindca avea doar 1 W si a fost facut KO la prima intalnire cu Amperled-ul meu de 3 W, lanterna lui Busu a cedat nervos si s-a stricat. Problema a fost lentila ledului care s-a desprins si a rupt conexiunile pastilei de siliciu cu soclul si elementele de conexiune. A fost cumparata una bucata LED cu alimentare la 4.5 V pentru ca lanterna se alimenteaza la 3 baterii AA (R6) si cu o putere superioara ledului stock, respectiv 3 W :D In continuare am sa va arat cum a decurs operatia de schimbare de.. led :lol:

Acesta este ledul decedat care oricum lumina ceva mai tare ca o lumanare:
Image
Acesta este led-ul aftermarket, de aproximativ celeasi dimensiuni:
Image
Diferenta fata de ledul original: piciorusele
Image
Led-ul original se demonteaza usor, prin tragere, cu surubelnita bagata sub el
Image
In stanga led-ul original, in dreapta cel de 3 W
Image
Sistemul de alimentare va trebui prelevat de pe ledul original si adaptat la cel nou
Image
Urmeaza o serie de lipituri foarte fine. Recomand letcon cu putere foarte mica pentru a nu se distruge ledul. Pasta termoconductoare trebuie pusa pe spatele ledului obligatoriu. Acest LED degaja multa caldura
Image
Led-ul este pozitionat la locul lui si facem o proba:
Image
Diferenta de putere fata de ledul original se vede imediat:
Image
Mult mai multa lumina din 3 W.
Image
Un mic test comparativ cu lanterna Amperled cu putere de 3 W din fabrica
Image
In stanga lanterna Maglite, cu lumina mai intensa, dar concentrata pe o suprafata mai restransa. In dreapta, lanterna Amperled, mai difuza. Cantitatea de lumina pare similara. Mission accomplished
Image

End of story
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby busu4x4 » 30 Jun 2011 03:57

1 la mana, "a fost facut KO la prima intalnire cu Amperled-ul", dar a rezistat eroic, la intalnirea din iarna, cu Led Lenser-ul :lol: :lol: :lol:
2 "lumina ceva mai tare ca o lumanare", hmmmm :evil: Lumina foarte bine in conditii normale de folosinta (era singura lanterna din casa) :lol: :lol:
Abia astept sa pun ghearele pe ea maine :twisted: :twisted: :twisted:
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby Adi » 30 Jun 2011 13:56

interesanta modificare, insa nu-i scade si durata de viata a acumulatorilor?
intamplator o modificare de genul am facut si eu astazi , la o frontala, doar ca invers la ce ai incercat u
cu led de putere gen cree tineau ACC max 2 ore, aceeasi ACC pusi pe o lanterna normala cu led clasic, rotund, fiind deja folositi pe frontala o perioada, au tinut peste 8 ore functionare continua, am scos ledul de putere la frontala si l-am inlocuit cu unul clasic, la peste fiind nevoie de o autonomie mai mare, o intensitate mai mica nefiind o problema
acum revenind la intrebarea initiala, am vazut o frontala marta FOTON (3 leduri de putere), care cu 3 bat AAA la intensitate maxima se specifica 36 ore, apoi o lanterna de mana, cu aceleasi 3 leduri, identice ca la frontala, cu aceleasi tip de baterii, 12 ore, oricum o dif f mare, cum se explica? exista ceva circuite prin care se extinde viata bateriilor?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby busu4x4 » 01 Jul 2011 09:58

Aseara, s-a facut lumina in sat!!! :lol: :lol: Niste OZN-uri au brazdat cerul din Sapunari :lol: :lol:
Lanterna lumineaza intr-un anume fel. Chiar daca Toyoter nu vrea sa recunoasca, MagLite-ul meu, bate un pic mai bine decat AmperLed-ul lui :mrgreen:
Test de anduranta nu am apucat sa-i fac, si nici nu cred ca ii voi face, deoarece se incinge destul de rau daca sta mult timp aprinsa si oricum, lanterna asta, intrei ani de zile nu cred ca a stat mai mult de 5-10 min aprinsa.

@Adi: Probabil ca problema ta, este de la modelul de LED. Daca ai putea identifica modelul exact de Led de la Foton-ul ala, apoi sa cauti la Zextar, si sa-l pui pe frontala. Chiar daca au 3W, sunt unele care papa mai repede bateriile si altele care le "degusta" ;)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby Adi » 01 Jul 2011 10:57

datorita voua au avut pacientii vedenii si posibil sa-si fi luat portie dubla de calmante, sa va fie rusine :lol:
din ce spui busu, la aceeasi putere sunt leduri care consuma mai mult sau mai putin? alimentate la aceeasi tensiune?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby Razvan4x4 » 02 Jul 2011 07:38

Treaba cu putere vs consum, e simpla si tine de legile fizicii. Un LED de 3W consuma... 3W. Singura varianta in care consuma mai putin este cand exista reglajul puterii, asa cum au unele lanterne si frontale. Desigur, exista si un randament al conversiei energie>lumina (mAh/lumeni), care face ca la aceeasi putere consumata, un LED/bec/etc sa faca mai multa lumina decat altul, dar in cazul ledurilor nu am vazut decat diferente mici.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
naenero
Posts: 19
Joined: 12 Jan 2013 23:24
Contact:

Re: Schimbare led si upgrade la lanterna Maglite

Postby naenero » 23 Jan 2013 00:43

exista circuite care ''prelungesc'' viata acumulatorilor ..............le gasiti in generalin lanternele cu led care au 2 baterii........... 8-)


Return to “Lumina, lanterne, baterii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests