Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Discutii despre surse de lumina

Moderator: busu4x4

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby Razvan4x4 » 27 Jun 2011 08:53

După părerea mea, sau mai bine spus, după ce am folosit o groază de modele şi mărci de baterii în diverse aplicaţii, inclusiv la lanterne, mi-am dat seama că e importantă capacitatea, dar şi factorul de autodescărcare, respectiv performanţa acumulatorilor de a păstra curentul în timp. Un acumulator obişnuit de tipul R3 (AA) are în medie o autodescărcare de 1% pe zi şi o capacitate de aproximativ 2500-2700 mAh, cei mai performanţi pe care îi ştiu fiind Maha Powerex. Autodescărcarea este un fenomen care se poate amplifica în funcţie de anumiţi factori (frigul) şi se ajunge astfel în situaţia ca un acumulator încarcat azi să nu mai dea randamentul scontat dacă este folosit peste câteva zile, sau chiar să fie descărcat. Pentru a rezolva această problemă, Sanzo a scos pe piaţă primii acumulatori Ready-to-use, care îi cumperi deja încărcaţi şi care îi poţi folosi ca şi pe bateriile alkaline, atunci când ai nevoie de ei. Acumulatorii ready-to-use au şi ei autodescărcare, dar foarte mică, cam 15% într-un an de zile, iar această caracteristică a fost chiar îmbunătăţită la acumulatorii de ultimă generaţie de acest tip. Dezavantajele acumulatorilor ready to use sunt legate de capacitatea mediocră, respectiv 2000-2200 mAh, dar care este imperceptibilă în cazul folosirii pe surse cu descărcare lentă, cum sunt lanternele, mai ales cele cu LED. Folosesc încă de la apariţia primei generaţii de Sanyo Eneloop un set de acumulatori R6 (AA) şi cred că voi trece masiv pe acest tip. Baterii încărcate anul trecut şi uitate prin rucsac, le pot folosi acum fără probleme. În plus, descărcarea completă a unui acumulator înseamnă oxidarea elementelor interioare şi defectarea acumulatorului, lucru pe care l-am păţit de nenumărate ori cu acumulatori clasici şi care cred ca e foarte greu de realizat cu acumulatori care, cel puţin teorietic, se descarcă complet în 3-4 ani.

Maha Powerex, cei mai buni acumulatori clasici. Recomand pentru consumatori mari, descărcări forţate şi repetate:
MH-4AA270BH-lg.jpg
MH-4AA270BH-lg.jpg (26.45 KiB) Viewed 3491 times

Sanyo Eneloop, GP ReCyko, Varta Longlife Accu
eneloop_rechargeable_batteries.jpg
eneloop_rechargeable_batteries.jpg (38.34 KiB) Viewed 3491 times

Incarcator de acumulatori GP Recyco.jpg
Incarcator de acumulatori GP Recyco.jpg (161.7 KiB) Viewed 3491 times
Last edited by Razvan4x4 on 27 Jun 2011 09:12, edited 2 times in total.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby Razvan4x4 » 27 Jun 2011 08:56

O poza cu varta:
descărcare.jpg
descărcare.jpg (58.45 KiB) Viewed 3490 times

Si una cu Maha IMEDION
6267 (Small).jpg
6267 (Small).jpg (57.67 KiB) Viewed 3489 times
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby turagmes » 27 Jun 2011 12:12

Si....cu pretul lor trebuie sa ne obisnuim? :mrgreen:

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby busu4x4 » 27 Jun 2011 12:39

Si se pot incarca cu un incarcator obisnuit, sau trebe unul special?
O sursa de acumulatori d'astia, nu pui si tu?
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby Razvan4x4 » 27 Jun 2011 13:40

Nu pun sursa, nu facem reclama. Se gasesc cam peste tot unde se vand acumulatori. Daca ne referim la cei Ready to use, se incarca cu orice incarcator de acumulatori, cu conditia ca incarcarea sa fie lenta. Pretul este cam 24 RON/2 bucati. Inca o chestie misto este faptul ca, cel putin la Sanyo se gasesc si dimensiunile R3 (AAA) si adaptoare care transforma bateriile R6 (AA) in baterii R14 sau R20 (adica niste carcase in care se baga bateriile mici si devin mari.
Casa Iacob nu e acasa

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby sever » 28 Jun 2011 09:30

Eu am folosit Sanyo, GP si Powerex.

Cei mai prosti in opinia mea sunt Sanyo. GP merge dar au descarcare destul; de rapida.
Ceai mai buni de departe sunt Powerex dar trebuie sa te obismnuiesti cu pretul. Powerex se fasesc in principal prin magazine care vand scule foto.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby Razvan4x4 » 28 Jun 2011 10:49

Sa facem o diferenta: Sanyo normali sunt prosti, am avut si eu un set si nu mai vreau. Sanyo Eneloop sunt in schimb altceva.
Casa Iacob nu e acasa

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby sever » 30 Oct 2013 17:13

Eu am testat pe baby-walky talky acumulatori varta professional si tin de 3X mai mult decat orice am incercat pana acum (GP, Philips, Panasonic, Sony, etc).

Inainte trebuiau incatcati acumulatorii zilnic, acum sunt incarcati 1 data la 3 zile!!!!

Capacitatea este identica 1000mAh

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby RZV » 30 Oct 2013 18:46

In 2011 cind a fost deschis topicul foloseam un set de eneloop.am uitat incarcatorul si acumulatorii undeva in priza la incarcat.....
Folosesc baterii doar la diverse lanterne -frontala,mina,bicicleta- si pentru GPS Garmin,si exceptind Garminul care ar putea sa beneficieze de un set nou de acumulatori daca nu l-as folosi o data pe luna,laternele merg cu baterii de supermarchet cu ceva nume-varta,GP, ce-i la oferta...12 buc la 15 lei....le schimb in medie o datade doua ori pe an si am mereu rezerve noi prin casa si masina.....

nu vad utilitatea la acumulatori decit daca esti fotograf sau folosesti intensiv ceva gen walky talky anuntati de Sever,.....daca ai o frontala Petzl cu 180h autonomie, ce sa faci cu acumulatorii?!?
Parerea mea, dar utilizatorii casnici normali nu folosesc asa ceva. Am vazut anul asta la o stina o seria de acumulatori R20 China insotiti de un panou solar si legati la o mica automatizare de incarcat cite 6 bucati...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Cei mai buni acumulatori pentru lanterna

Postby gabitzu » 31 Oct 2013 08:09

Razvan wrote:nu vad utilitatea la acumulatori decit daca esti fotograf sau folosesti intensiv ceva gen walky talky anuntati de Sever


Pai cand ai pt junior masinute, utilaje, tot felul de chestii care canta si fac zgomot, toate pe baterii, si ajungi sa cumperi baterii "varsate" (adica iei din raft si bagi in punga tot ce gasesti), incepi sa realizezi afacerea cu acumulatorii ....

On-topic: Pt lanterne normale nu am folosit acumulatori, prefer baterii normale (acumulatorii, din cate stiu, dau doar 1,2V in loc de 1,5, dar e posibil sa ma insel).
Acum am niste lanterne de la suparici, cu acumulator de-ala "de america", 18650 parca, la care si sa vreau, nu se gasesc baterii :-)


Return to “Lumina, lanterne, baterii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest