Lanterna frontala

Discutii despre surse de lumina

Moderator: busu4x4

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby nanuk » 20 Jan 2012 13:42

eu folosesc asta

http://www.magaziacuunelte.ro/www-magaz ... focalizare

si sunt f multumit.sa ai 300 lumen la banii astia....
The Alfa Female

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Adi » 20 Jan 2012 20:02

e intradevar f puternica, dar cat tine bateria? ca daca se duce in 40-50 min,nu o vad f utila, prefer una cu 50 lumeni care sa tina 30 ore
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby nanuk » 21 Jan 2012 07:56

tine bine, mi-e greu sa iti spun in ore dar o am de cateva luni si are tot bateriile "originale". si o tin in masina,la frig, nu in casa...
The Alfa Female

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby busu4x4 » 21 Feb 2012 23:02

PETZL NAO, prima lanterna cu lumina reactiva :shock: :?

http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamp/nao
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby cristeaandm » 18 Jan 2013 08:58

Dar de H3 ce spuneti, in brosura da o autonomie de 62 ore, Iar pretul este cam de 160 lei!!

S-auzim de bine

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Razvan4x4 » 19 Jan 2013 05:49

cristeaandm wrote:Dar de H3 ce spuneti, in brosura da o autonomie de 62 ore, Iar pretul este cam de 160 lei!!


De principiu, putere mare inseamna si consum mare>autonomie scazuta. Tot de principiu, o frontala puternica "te ajuta" sa nu mai vezi nimic in jurul tau si sa ii deranjezi teribil pe ceilalti, motive pentru care eu folosesc H7-le frecvent la sub jumatate din putere. In aceste conditii cred ca H3 acopera cu brio majoritatea situatiilor in care ai nevoie efectiv de o frontala. Pretul in schimb mi se pare cam ridicat.
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby svejk » 19 Jan 2013 12:53

eu am mers ani de zile pe munte cu o frontala chinezeasca, cu 3 leduri, cu baterii chinezesti, foarte usoara si lipita cu izolierband pt ca se desfacea. a facut serviciu vreo 4 ani, intensiv (iarna - vara). am calcat pe ea cu bocancul de iarna si s-a spart. acum o saptamana am vazut o frontala luata de var-miu din gipo acum vreun an, cu 30 si ceva de lei, m-a spart.
2 faze (aia lunga lunga rau si foarte ok), focalizare, unghi reglabil, pâlpâiac, ce sa mai zic, usoara rau de tot, o minunatie. nu mai stiu marca si nici nu mai exista gipo din cate stiu, iar bestia n-a cumparat 2 bucati.

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby stane » 19 Jan 2013 20:01

svejk wrote:eu am mers ani de zile pe munte cu o frontala chinezeasca...

Da cand esti intr-o "adunare" si incep toti sa expuna lanterne cu care-si orbesc tovarasii, letermanuri, cutite si alte gageturi, ce faci cu chinezeasca?
Acum cateva saptamani, ce am achizitionat din talciocul Toporasi:
Image
Cu cat? ....5 lei. Noua. 5 leduri. Adica 1 leu ledu'. Cu baterii...777. Se detasaza din suport si are si magnet. Regret ca nu le-am cumparat pe toate patru.
De fapt frontala e o utilitara. Sa cauti ceva prin masina sau pe dedesubt, sa te descurci in cort, sa vezi unde pui piciorul cand te duci la pisat. Nu-ti trebuie multi wati.
Singurul dezavantaj e ca are inca 6 jocuri de lumini si daca esti suficient de baut incat sa nu poti numara pana la 7, e imposibil de stins :idea:
Se rezolva ca la pacanele.

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby svejk » 19 Jan 2013 22:02

suzuker, scuze de offtopic
@stane: pana la vreo 23 de ani am mers la munte cu un fash d-ala cu blana artificiala pe dedesubt, genul care se-nchidea cu cheutori (d-ala de mos) - intre timp, aparusera gore-tex, mamuti si altele
rucsac mi-am facut singur (tubular!) dintr-o prelata de dacie (furata) (prelata)(nu de mine)
deci, ce sa zic.... sa mai cresc putin si incep sa-mi iau si eu scule din astea marfa de aratat :)

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby cristeaandm » 20 Jan 2013 01:50

suzuker wrote:
cristeaandm wrote:Dar de H3 ce spuneti, in brosura da o autonomie de 62 ore, Iar pretul este cam de 160 lei!!


De principiu, putere mare inseamna si consum mare>autonomie scazuta. Tot de principiu, o frontala puternica "te ajuta" sa nu mai vezi nimic in jurul tau si sa ii deranjezi teribil pe ceilalti, motive pentru care eu folosesc H7-le frecvent la sub jumatate din putere. In aceste conditii cred ca H3 acopera cu brio majoritatea situatiilor in care ai nevoie efectiv de o frontala. Pretul in schimb mi se pare cam ridicat.


Ai ceva sursa de mai ieftin?

S-auzim de bine


Return to “Lumina, lanterne, baterii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest