Lanterna frontala

Discutii despre surse de lumina

Moderator: busu4x4

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Lanterna frontala

Postby Admin » 12 Feb 2011 19:56

Din ce am mai avut, folosit, vazut la altii... mi se pare de departe cea mai tare frontala de pe piata. Este vorba de Led Lenser H7R, cu led de 3W, reglaj de putere si focalizare. Lanterna costa ceva banuti, cam 250-270 RON sau 180-200 ROn varianta H7 care nu are sistem de incarcare si acumulatori. Lanterna (H7R) vine impreuna cu 3 acumulatori, incarcator 220>USB, cablul aferent si husa. Lanterna este lucrata bine, nu arata ca ar ceda repede si este foarte performanta. Fasciculul luminos se poate regla pentru unghi larg, util pentru a acoperi zonele din apropiere sau punct, pentu a bate la distanta. Am folosit-o de citeva ori si o recomand cu mare caldura:
Asa arata lanterna:
Image
Incarcatorul:
Image
Husa:
Image
De aici se regleaza fasciculul luminos:
Image

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby RZV » 06 Mar 2011 17:08

este una de vinzare pe Buscraft cu 110 lei.....as face o investitie.... 8-)
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Razvan4x4 » 06 Mar 2011 17:16

Eu zic ca merita, dar vezi sa nu fie H5
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby RZV » 06 Mar 2011 17:25

este H7 facuta pt WURTH.....adica branduita Wurth..... nu are incarcator,foloseste numai baterii/acumulatori.....stai un pic sa pun link...

http://bushcraft.me/phpBB3/viewtopic.php?f=24&t=1141

este cea de-a doua.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Adisan » 07 Mar 2011 10:39

Am eu un Led Lenser H7, intr-adevar e senzationala... Am dat pe ea 195 RON la Arrow, nu imi pare rau dupa nici un ban. Astia de la Led Lenser fac niste lanterne de pici pe spate... scumpe dar impresionante :!:
Eu am optat pentru varianta pe baterii din doua motive: - mai ieftina decat cea pe acumulatori si nu risti sa gasesti acumulatorii descarcati cand ti-e lumea mai draga...Asa cu baterii, gasesti pe toate drumurile, ieftine si tin vreo 70 de ore, asa zice producatorul....
Va recomand sa vedeti ce au astia ca varf de gama, cam la 1200 RON, modelul X21. :shock:

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Razvan4x4 » 07 Mar 2011 13:44

Daaa.. cea cu 7 leduri a cite 3W, impresionanta, dar mai putin practica decat o frontala. De fapt, nici o alta lanterna nu mi se pare mai practica decat frontala, o pui pe cap si ai mainile libere, poti face orice. Mai umbli la ea doar ca sa ajustezi raza atunci cind ai nevoie sa vezi la distanta. E ok si cea cu acumulatori, tine cam toata noaptea o incarcare cu conditia sa nu fie extrem de frig si sa nu folosesti puterea maxima care oricum ii cam jeneaza la ochi pe cei din jur.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby turagmes » 07 Mar 2011 21:18

interesante sculele astea....am si eu ceva asemanator...dar....noaptea....in conditii meteo grele tot pe batrana lampa cu carbid ma bazez :D

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby H2H » 08 Mar 2011 21:13

Eu am cautat ceva cat mai usor si fara magazie pt acumulator/baterie, cat mai economic la consum si m-am oprit la Petzl Tactikka Plus E49P http://www.amazon.com/Petzl-E49P-TacTik ... B0007Q3R3E
Sunt extrem de multumit deocamdata, astept sa vad si-n teren cum tine la tavaleala, in special in conditii de ploaie. Dar cum are reviewuri bune cam peste tot, nu ma astept sa fiu dezamagit.

4 LEDuri si 3 baterii AAA ( cele mici si subtirele gen telecomanda),
4 moduri de iluminare (maxim, normal, economic si intermitent)
Optiune pt culoare rosie, se trage un filtru micut peste leduri
Reglaj fascicul in sensul ca poti directiona catre in jos frontala pt cazurile cand vrei sa lumineze exact in fata ta.

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Astral » 09 Mar 2011 02:08

Da si eu tot pt variantele cat mai simple optez.....
Cea prezentata de tine varianta cea mai piratata dar evident prost realizata.....dupa un timp ii sare capacul care tine bateriile......altfel ar fi suficient de buna pt o lanterna frontala.....acum am una cica "mai de neam" , Princeton Tec Aurora : lumina buna, trei pozitii pt intensitatea luminoasa plus semnalizare, dar aceeasi problema cu capacul bateriilor care se desface singur.....

In primul review chiar e mentionata la weaknesses chestia cu capacul :
http://www.backpackinglight.com/cgi-bin ... 00266.html

Iar aici se vede mai bine cum arata :
http://www.flashlightreviews.com/review ... aurora.htm

User avatar
Lecus
Posts: 42
Joined: 07 Nov 2010 21:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lanterna frontala

Postby Lecus » 14 Mar 2011 19:20

Dupa mai multe incercari nereusite m-am oprit la Petzl . Bateriile tin 24 ore lejer.

O recomand cu caldura la toti.
http://www.petzl.com/en/outdoor/myo-series/myo-xp


Return to “Lumina, lanterne, baterii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest