pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Discutii legate de pescuit.
User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Postby Adi » 15 Mar 2011 21:38

acum la inceput de primavara, cum apele inca sunt umflate si tulburi, ma gandesc ca e un moment prielnic sa cautam mreana, un peste care traieste si se hraneste in ape repezi si nu neaparat limpezi; pana acum am luat mreana la buchet de rame si coropisnita, cu toate ca o momeala clasica de mreana e si cascavalul, eu inca nu am avut inca norocul sa iau niciuna la cascaval...
ce ziceti ca in acest topic sa dezbatem echipamentul, monturile, momelile cat si particularitatile apelor in care ati prins PERSONAL mreana ?

deci sa va zic cu ce am avut eu rezultate pana acum:
-fie textil power pro de 10lbs sau mono de 0.25-0.30
-carlig 8-10 legat cu mono de 0.18-0.20
-mulineta daiwa procaster marimea 2000, acum am trecut la o mitchell avocet gold tot de 2000
-lanseta de spining 2.40, putere 5-12 grame (lanseta de stiuca, cel mai NEpotrivit bat de mreana), caut un bat feeder, daca aveti recomandari, link-urile sunt bine venite
montura clasica cu plumb de 60 grame culisant, sub plumb vartej, apoi farfacul de 35-50 cm
o poza cu "echipamentul", stiu ca nu e mreana in carlig, dar cumparativ cu ce se pescuieste de regula la mreana, e un Ultra Light :lol:

Image
voi cu ce capturi va laudati?
ce ziceti daca am face cate un topic de genul asta pt fiecare specie in parte pe care ati pescuit-o? niste topicuri personale, cu info personal testate care au dat rezultate, ca altfel e plin GooGu' de link-uri :mrgreen:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Postby Adi » 27 Mar 2011 18:14

am schimbat putin echipamentul, si am trecut la un bat de feeder de 3.60, fir de 0.20, cosulet de 60g, carlig nr 16, legat cu 0.10, am dat dupa scobar pe arges cu cosulet momitor si a intrat si o mrenuta...... :mrgreen:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Postby Razvan4x4 » 28 Mar 2011 08:49

Frumoasa mreana. As spune o captura neasteptata pentru vremea asta.. e inca frig. La ce a tras pina la urma?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Postby Adi » 28 Mar 2011 10:37

la viermi (2 albi si unul rosu), iar in cosulet nada de scobar si de mreana cu cascaval ;)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Postby stane » 28 Mar 2011 12:01

Adi wrote:la viermi (2 albi si unul rosu), iar in cosulet nada de scobar si de mreana cu cascaval ;)

Deci daca puneai 2rosii si unul alb, greseai?

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: pescuitul la mreana - monturi;tehnici

Postby Adi » 28 Mar 2011 12:48

am incercat si asa, au fost mai dese atacurile pe 2 albi cu 1 rosu :D
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Pescuit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest