Scule pentru dunare. Need help

Discutii legate de pescuit.
Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Scule pentru dunare. Need help

Postby Adisan » 08 Mar 2011 13:47

Salutare tuturor,

Desi nu sunt chiar necunoscator in ale pescuitului ;) as vrea de la voi cateva sfaturi de construire a unui kit necesar pentru pescuitul in Dunare/Delta.
Pana acum am pescuit in ape curgatoare mai mici si ocean insa cred ca pentru Delta ar trebui ceva adaptari.
Am donat tot echipamentul meu de pescuit pentru o cauza buna asa ca acum sunt in cautari pentru a construi un set nou de bete etc....
Orice sfat este binevenit, inclusiv sugestii de unde le pot achizitiona.
Multumesc.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby Razvan4x4 » 08 Mar 2011 14:07

Daca nu ar exista pe forum un vestit ''pescar de dunare'', m-as baga eu sa iti dau niste sfaturi, asa ca mai asteptam un pic.. In orice caz, pentru scopuri de genul Dunare e cel mai bine sa ai lansete lungi din doua bucati, cu putere de lansare mare (de la 80 gr in sus) si muliunete cu cap mare, mai heavy-duty. Ideea e ca daca dai de pe mal trebuie sa arunci departe, iar mulineta trebuie sa fie cit mai ''long cast'' si sa te ajute sa nu faci recuperarea in ''ore'' si nici sa te chinui cu ea daca iti da ceva mare. Eu as merge pe 4 lansete echipate, lungime 3.30m, as pune un fir multifilar de genul textil/kevlar. Restul, gen ace, forface, bambine si momeli... dupa iscusinta pescarului si specificul locului de pescuit.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Kit optim pentru pescuit

Postby turagmes » 08 Mar 2011 16:25

daca aveti neoie de sfaturi in materie de pescuiala pe Dunare...sau in alte ape....apelati cu incredere la Joia Dulce.. :D :D :D

hary
Posts: 5
Joined: 28 Aug 2011 22:47
Contact:

Re: Scule pentru dunare. Need help

Postby hary » 28 Aug 2011 23:38

Adisan wrote:Salutare tuturor,

Desi nu sunt chiar necunoscator in ale pescuitului ;) as vrea de la voi cateva sfaturi de construire a unui kit necesar pentru pescuitul in Dunare/Delta.
Pana acum am pescuit in ape curgatoare mai mici si ocean insa cred ca pentru Delta ar trebui ceva adaptari.
Am donat tot echipamentul meu de pescuit pentru o cauza buna asa ca acum sunt in cautari pentru a construi un set nou de bete etc....
Orice sfat este binevenit, inclusiv sugestii de unde le pot achizitiona.
Multumesc.

aici e o treba complicata ,depinde la ce fel de specie vrei ca pescuiesti si cum pescuiesti de pe mal din barca ..la crap ..somn..rapitor
pe scurt 1..din barca bete scurte 2,70cm
2 de pe mal..3,60...3,90....la crap plumbaj 100...250
3 de pe mal la somn ...maxim 3m..fibra plina plumbaj..200..300
fir minim 40 maxim 50 ....recomand trabuco...kamuu...

carlige de la 2 injos pana la 3|0...maruto de preferinta ca sunt carlige dure si ascutite bine ..isi tin gura:))
suporti de dunare din vinclu cu lungime de 70..75 cm....

recomand betele cu maner de pluta in nici un caz din 2 bucati...sunt casanta la tinere in crecane si cand da monstrul poti avea surprize

mulinete cu tambur de minim6o..la tambur
MULTE RUPTURI!:))

Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Re: Scule pentru dunare. Need help

Postby Adisan » 29 Aug 2011 09:54

In sfarsit... :lol: un sfat la obiect. Multam Hary! Si bine ai ajuns si aici :)


Return to “Pescuit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests