Kit minim de pescuit

Discutii legate de pescuit.
User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Kit minim de pescuit

Postby Adi » 06 Mar 2011 23:04

iata ce consider eu necesar la un kit minim, ce nu depaseste ca marime un pachet de tigari, dar care zic eu acopera o gama destul de larga de situatii, tipuri de ape, specii de pesti pe care le putem intalni in iesirile noastre. NU ma consider un mare pescar, fac asta din placere, nu prea iau peste acasa decat ocazional, si sunt adeptul pescuitului sportiv, discutia a mai fost dezbatuta si pe bushcraft, asa ca asemanarile nu sunt intamplatoare :oops:
Image
Image
Image

cu ce vedeti in imaginile de mai jos se poate prinde oricare din urmatoarele specii de pesti: oblete, rosioara, caras, biban, scobar, mreana, pastrav, clean, stiuca, salau, crap, dar nu numai, astea sunt speciile cel mai des intalnite in apele de pe la noi; astfel voi incepe enumerarea de la stanga la dreapta, de sus in jos, dupa cum urmeaza:
- 3 strune din kevlar pt stiuca, au rezistenta strunei de otel dar sunt flexibile ca o ata, lungime 15 cm, rezistenta 6 kg forta, (o stiuca la 6 kg are peste 1 metru - slabe sanse sa se prinda una cu scule artizanale), se pot folosi si pt capcane (in scop de suvive)
-o cutiuta de plastic in care sunt alice de plumb , diferite forme si marimi, pe care am infasurat cam 0.5 metri de banda izolatoare, care se poate folosi in dif scopuri, nu strica o ai la tine, la fel intre fasiile de banda izolatoare am infasurat aprox 5 metri de fir de 0.12 mm, rezistenta cam 2 kg forta, pentru legat carlige si pt linii fol pt pesti mici pana in 15-20 cm, aprox 100g pestele
-3 plute prima de 2 grame, urmatoarele aprox 1 gram, se fol pt aceeasi pesti mici, cam cat palma
-carlige, primele 5 randuri se fol pt pesti relativ mici si pasnici, cu mentiunea ca se pot scoate si pesti la 0.5-1kg, cu cele mai marisoare, apoi ultimele 5 carlige din dreapta, care sunt ceva mai mari, cu ochet se pot fol pt pesti rapitori la care se fol strunele de mai sus, gen stiuca, salau, biban, dar merg si la clean, pastrav , cu pestisor, sunt carlige care se folosesc cu momeala vie gen pestisor mic 4-7cm, sau cu coada de peste
-o rola de 25m de fir de 0.16mm, rezistenta la nod 3.9 kg, rezitenta in apa 8 kg (rola din imagine e doar pt exemplificarea marimii), se fol pt linii sau chiar si pt legat carlige mai mari
-2 varnisuri fol pt fixarea plutelor din kit, sau pt plute artizanale facute la fata locului (trestie, cocean de porumb, pana, etc)
-2 "adaptoare" care se fol pt a face dintr-o pluta fixa, una culisanta, pt lacuri de munte, baraje, cu adancimi mari, se baga in capat al plutei pe siliconul negru, apoi aceasta culiseaza pe fir pana la opritorul care poate fi facut dintr-un nod de ata asu o alica f mica
- o panglica de plumb de 10 cm lungime, 1 cm latime, fol la lestarea plutelor mici
-o bucata de magnet flexibil (de ala de lipit pe frigider), se fol pt pastrarea carligelor pe el, daca ai mainile inghetate, preferi sa pierzi un carlig, decat sa le scapi pe toate
-4 agrafe pt fixat strunele de carligele cu ochet, sau pt orice altceva, rezistenta 8kg forta
-aprox 20 metri de fir textil, fol pt pestii mari, capcane, etc, rezistenta cam 15 kg forta, diametru 0.20 mm
- 5 plumbi culisanti de 8g, 10g, 15g, fol pt lestarea plutelor mari la care se fol ca momeala pestisorul viu;
ca marime, incap lejer intr-un pachet de tigari, asa ca sincer fratilor, lasati deoparte firele infasurate pe pixuri, markere, 2 carlige si 2 alice, ca nu prindeti nimic, cand il desfaceti va fi cret ca o mine de pix, se face peruca, peste si asa e ff putin, trebuie cat mai multe modalitati de adaptare ca sa ai ce manca dupa ce ai terminat proviziile, astea fiind spuse, va urez fir intins, si chiar astept comentarii, completari, si chiar reprosuri la acest kit
PS: capcanele, sulitele, si alte metode mai neortodoxe sunt considerate braconaj si nu vor fi discutate pe forum, mai ales in acest topic 8-)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Re: Kit minim de pescuit

Postby Adisan » 07 Mar 2011 10:45

Bun topic Adi, mai ales ca sunt in cautare sa imi formez un kit de pescuit pentru vara asta.
As vrea daca ma puteti sfatui pe langa kit-ul asta minimal sa imi recomandati ce bete sa achizitionez, lansete, etc.
Si unde sunt cele mai ok magazine. Nu vreau sa ma dau in barci prea tare financiar insa vreau sa si prind ceva peste daca tot stau pe malul apei :lol:
A si e important cred... pentru pescuit in Delta.

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Kit minim de pescuit

Postby Adi » 07 Mar 2011 11:00

pai ce ai tu nevoie, cred ca e total diferit de kit-ul minimn, care a fost facut sa-l ai tot timpul la tine, sa-l uiti in torpedoul masinii, sa nu te incomodeze, si la nevoie sau intr-un moment de relaxare sa stii ca-l ai uitat acolo....... ;)
pt delta cred ca poti deeschide un nou topic, cu pesti vizati, pescuit de pe mal sau barca, cat stai si cat echipament poti cara, deschide acest topic si o sa apare multe info in functie de cauti u, deci ce kit-uri minime mai folositi?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Kit minim de pescuit

Postby Adi » 31 Oct 2011 10:40

o mica adaptare cu noul kit, pe care-l descompletez cand ies doar la pescuit, deci nu e chiar un kit, e ce car dupa mine :), fiind mai simplu:
3 role de fir, cateva plicuri de carlige, o cutiuta de plumbi, varnisuri si cateva plute, in principal pt pesti mici, rauri, balti, poate ceva clean la varga cand mi-e lene sa iau lanseta de spin
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
joia_dulce
Posts: 85
Joined: 07 Oct 2010 22:26
Contact:

Re: Kit minim de pescuit

Postby joia_dulce » 02 Nov 2011 00:37

:lol:
mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
mess: yo3lcd
http://www.transylvaniaoffroad.com/

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Kit minim de pescuit

Postby Adi » 02 Nov 2011 21:42

ce-i asa de nostim sau offtopic :?:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
joia_dulce
Posts: 85
Joined: 07 Oct 2010 22:26
Contact:

Re: Kit minim de pescuit

Postby joia_dulce » 16 Nov 2011 00:09

primul lucru in trusa de pescuit se pune 'talentu' ... cunosc persoane ( importante) cu un arsenal de scule ... care au uitat talentul acasa..... si nu au prins nimic ...
mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
mess: yo3lcd
http://www.transylvaniaoffroad.com/


Return to “Pescuit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest