Camera video on board. De care?

Discutii despre electrica si accesorii. Upgrade, modificari, reparatii, instalare echipamente
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Camera video on board. De care?

Postby Razvan4x4 » 25 Jul 2015 22:01

Ma uit de ceva vreme dupa o camera care sa inregistreze tot ce misca, atat pt mersul pe soasea, cat si pe coclauri unde nu am stat mereu sa pozez/filmez locurile prin care trec. Am achizitionat de curand o porcarie din lidl pe care am dus-o instant inapoi pentru ca filma sacadat si extrem de prost calitativ. Mi s-a spulberat astfel speranta ca as gasi ceva chinezesc care sa isi faca treaba, dar poate stiti voi ceva care functioneaza si merita recomandat. Am avut ceva de la Mio intr-un test si merge ireprosabil, insa as vrea ceva mai ieftin care sa nu atraga hoti. Asadar.. pareri?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Camera video on board. De care?

Postby busu4x4 » 25 Jul 2015 22:17

Si pe mine ma intereseaza subiectul :)
Armand avea una micuta, chinezarie, dar mi s-a parut ca trage destul de bine. Inca mai astept de la el, o proba de noapte ;)
O sa mai caut si link-ul de la aia de care iti povesteam, ca si-au luat astia de la mine de la munca.
Avantajul este ca se gasea pe olx, cam la 100 lei
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Camera video on board. De care?

Postby Marmotă » 26 Jul 2015 10:56

Ca si camera on board am testat o chinezarie pe nume Shadow (seezeus pe unele siteuri) GT300W. Ecran maricel, toate functiile specifice unui Car DVR (senzor miscare, loop recording, etc. - parca si senzor GPS daca-mi aduc bine aminte), rezolutie full HD cu unghi foarte bun si, cel mai important, calitatea imaginii foarte buna. La pretul ei bate la cur multe alte DVR-uri scumpe. Cred ca orice din gama Shadow GTxxx merita atentia.

Ca si action camera (sau on board, insa nu are funciile tipice DVR-urilor) o alta chinezarie mi-a atras atentia: SJ4000 (o copie a GoPro-ului - singura replica buna pot spune, destul de reusita ca si design/calitate si calitate filmare). Atentie insa ca SJ4000 are la randul ei replici! Are asa un succes de mare incat chinezii au copiat chinezii :lol:
Eu am testat-o si am fost multumit comparand cu GoPro clasic si GoPro Hero2. Singurul aspect mai nasol ar fi plasticul cam rigid/casant al prinderilor (pe casca, bord, ghidon, etc.)... iarna, pe ger, n-as avea curaj sa merg cu ea prinsa cu suportul ventuza in afara masinii. In rest, unghi bun, calitate imagine foarte ok.

Nu sunt chiar cele mai ieftine chinezarii, dar sunt ieftine totusi pentru calitatea imaginii oferite.

PS: Mio este the best cand vine vorba de calitatea materialelor folosite, finitii, rezitenta in utilizare hard-core. Cel putin la GPS-uri sunt tatici la aspectul asta. Cu resoftare, aplicatii si harti dedicate offroad, un GPS Mio este tot ce iti doresti (la nivelul meu de offroad, bineinteles).
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
armand18us
Posts: 91
Joined: 08 Aug 2014 20:52
Location: Near Bucharest
Contact:

Re: Camera video on board. De care?

Postby armand18us » 26 Jul 2015 11:28

Salut,
datorita unor evenimente fericite ;) in familie am cam lipsit in ultima vreme atat de pe forum cat si de la clasica bere fara alcool :)
revenind la camera eu am asa ceva ( 2 bucati ) : http://www.ebay.com/itm/New-Mini-120-Full-HD-1080P-30FPS-Black-Car-Vedio-DVR-Recorder-Dash-Cam-G-sensor-/381341927526?&_trksid=p2056016.m2516.l5255 ( linkul este doar informativ pentru exemplificarea modelului)

Exista si varianta fara display ( care oricum este cam inutil...) ceva mai ieftina

Filmare pe timp de zi :
Filmare pe timp de noapte : Urmeaza...

Ce pot sa zic este ca le am cam de 2 ani si merg impecabil
Din ce am observat exista o singura problema la tipul acesta de camere si anume: acumulatorul integrat...care fiind de provenienta dubioasa se cam strica
La prima camera a murit dupa 1 an ( camera nu era modelul de care discutam acum), iar unui prieten i-a murit dupa 6 luni...
Din fericire modelul pe care il am acum...functioneaza fara probleme ( camera sta in permanenta pe masina indiferent de vreme/temperatura..)


Return to “Electrica auto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests