baterie cu gel

Discutii despre electrica si accesorii. Upgrade, modificari, reparatii, instalare echipamente
User avatar
armand18us
Posts: 91
Joined: 08 Aug 2014 20:52
Location: Near Bucharest
Contact:

baterie cu gel

Postby armand18us » 14 Nov 2014 19:00

Salut,
pentru ca bateria actuala s-a suparat pe mine si nu mai sta incarcata trebuie sa fac o investitie :)

caut o baterie cu gel (nu head & shoulders...sau alte marci), care sa nu fie extrem de scumpa ( vezi optima...)
ma gandesc ca o baterie cu gel este mai ok pentru ce facem noi ( acidul este gel...nu se misca plus ca am inteles ca sunt ceva mai rezistente la incarcari/descarcari rapide..)

din ce cautari am facut, se pare ca in acest moment toate bateriile care sunt de vanzare sunt cu AGM sau baterii normale, nu am gasit nimic cu "gel" ( iar cele care zic ca sunt cu gel...sunt defapt cu agm)

caut cumva unicorni sau alte animalute(bigfoot..etc) de acest gen? sau este ceva ce nu stiu....

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: baterie cu gel

Postby Razvan4x4 » 15 Nov 2014 09:49

Nu gasesti baterii cu gel pt ca nu se prea folosesc in domeniul auto. Sunt baterii pentru cicluri profunde de descarcare, din cauza asta se folosesc mai mult pentru sisteme solare, eoliene, etc. Cam la fel sta treaba si cu AGM, dar astea se folosesc mai des in auto odata cu aparitia sistemelor start-stop. Parerea mea ca ai nimerit tu o baterie proasta (ar tb sa o rezolvi pe garantie), dar tot o baterie clasica iti recomand. Eu am tras de o Caranda Maxima de 5 ani cu trolieri la greu, masina rasturnata, etc si mai trag inca, sunt mega multumit de ea. Am avut si Optima si e un mare fas la cat costa, mai precis s-a stricat dupa o descarcare profunda.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: baterie cu gel

Postby dok » 19 Nov 2014 15:47

Eu folosesc Banner si e ok ...
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...

User avatar
armand18us
Posts: 91
Joined: 08 Aug 2014 20:52
Location: Near Bucharest
Contact:

Re: baterie cu gel

Postby armand18us » 21 Jan 2015 15:00

Cu o mica intarziere....s-a achizitionat un Banner Running Bull de 70AH care a intrat "la fix" in locul desemnat.


Return to “Electrica auto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests