Defender a murit

British 4x4 corner.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Defender a murit

Postby Razvan4x4 » 25 Feb 2016 22:47

Din punctul meu de vedere nu este asa mare tragedie atata timp cat nimeni de la LR nu a fost interesat sa aduca ceva imbunatatiri, mai ales la capitolul fiabilitate. Defender a fost un model cu foarte multe probleme si prea putine calitati, dintre care doar pe una o recunosc, faptul ca arata... intr-un (alt) fel. Ma uitam pe niste statistici de vanzari in urma cu ceva ani si graficul era dramatic, cred ca in acesti ultimi ani s-au vandut cateva bucati.. Din pacate asa arata si vanzarile de Jimny, care, spre deosebire de Defender, nu ar merita sa dispara in acest moment. Despre cum va arata urmatorul Defender sunt numai speculatii, toate de un fantezism feroce, din care va prezint cateva imagini:
Attachments
Tamron.jpg
land-rover-defender-randari-2.jpg
land-rover-defender-randari-3.jpg
land-rover-defender-randari-4.jpg
land-rover-defender-randari-5.jpg
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: Defender a murit

Postby koala » 26 Feb 2016 09:57

Prima si ultima poza arata ca in benzile desenate, pentru copiii de gradinita... nu pot sa cred ca astea-s ideile unor designeri auto seriosi.

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Defender a murit

Postby georgei23 » 27 Feb 2016 08:20

Sunteti carcotasi....din punctul meu de vedere masina din poze arata foarte bine, doar ca e Discovery nu Defender....
http://georgei23.com/

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Defender a murit

Postby gabitzu » 29 Feb 2016 09:45

aia albastra zici ca e Mini Cooper. bleah.
zici ca au luat un student la Design, care n-a vazut un Defender in viata lui, si l-au lasat se joace o juma de ora.

Cu Defenderul au facut ca si cu Dacia 1300/Lada Niva. Atata timp cat se vindea, i-a durut in cot. S-au multumit sa "o ia la pila". Pana cand au pierdut total contact cu realitatea, si si daca s-ar fi trezit sa schimbe ceva, ce sa mai schimbi ? Ca trebuia s-o iei de la inceput.

Defenderul s-a vandut "din inertie", din cauza imaginii. Adica inclusiv la noi, cineva care nu stia de nimic, stia de Camel Trophy. ("Ce-i aia offorad, bah, e ceva gen Camel Trophy?"). Si imaginea aia a a Defenderului care trecea peste tot a ramas undeva in creierul mic. Dar problemele imense de fiabilitate, si piata relativ mica din MB l-au ingropat. Comparat cu "varul" de peste ocean Wrangler, orisicat piata din State e mai mare, dar chiar si asa, aia n-au ramas in urma, nu s-au bazat la nesfarsit doar pe imaginea YJ-ului.

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Defender a murit

Postby gabitzu » 29 Feb 2016 14:37

aaa, si daca vreti sa vedeti gradul de alienare si spalare pe creier, care aveti drum prin alte tari, incercati sa rasfoiti in chioscurile de presa internationala de prin aeroporturi/gari Land Rover World sau cealalta, i-am uitat acum numele (intr-o vreme le cumparam :D ).

Acolo vezi la prima mana cat sunt de rupti de realitate, si cum traiesc ca aurolacii, din vise frumoase de prenadez. Si te mai miri ca unii devin atat de indoctrinati, de si-ar lua si chilotii cu sigla Land Rover, si ii tot dau cu legendele alea cu Africa, Safari, Camel trophy, etc. Asta cand jumate din reclamele din revista nu-s la imbunatatiri (suspensii, etc), ci la piese de schimb, inclusiv sasiuri.

Is cam ca aia cu Lada niva, de-o tot dau aiurea cu legenda ruseasca, ieftina si buna si nu observa realitatea.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Defender a murit

Postby Razvan4x4 » 29 Feb 2016 22:50

@gabitzu: ma bucur ca m-ai scutit pe mine sa scriu toate cele :D
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Defender a murit

Postby svejk » 02 Mar 2016 11:20

treaba e ca se creeaza niste legaturi ciudate cu anumite marci/produse: dupa toate intamplarile nefericite cu niva, parca tot m-ar bate gandul la asa ceva: http://www.carscoops.com/2016/01/all-ne ... ch-in.html

cu aro, inca am retineri, grave:)

User avatar
andy68
Posts: 152
Joined: 07 Oct 2010 09:20
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Defender a murit

Postby andy68 » 04 Mar 2016 11:30

svejk wrote:treaba e ca se creeaza niste legaturi ciudate cu anumite marci/produse: dupa toate intamplarile nefericite cu niva, parca tot m-ar bate gandul la asa ceva: http://www.carscoops.com/2016/01/all-ne ... ch-in.html ...


Svekk-ule cum amandoi suntem "parliti" cum se zice cu Niva, imi permit sa dau o sugestie: astepata pana o sa faca o versiune cu punte rigida pe fata, atunci poate e interesanta.
Imi iau Samurai, ii pun punti de Toyota si ma dau cu Toyo-rai!
Prima parte rezolvata: Posesor de samurai 1.3i 59kw.

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Defender a murit

Postby svejk » 04 Mar 2016 13:57

ce mai regreta coloana mea suspensia aia cu care nu simteai fiecare pietricica...
e mai confortabila ca rigida fata/spate si pentru mine a fost suficient de capabila in teren :)

asa ca nu mai astept decat sa am banii si sa scoata rusii masina asa cum e ;)

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Defender a murit

Postby gusteru » 19 Mar 2016 00:20

Al meu traieste, m-a dus in trei continente si ne pregatim si de al patrulea, ca e in floarea varstei, abia a facut 31 ani.


Return to “Land Rover”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest