Schimbare punte fata Toyota Land Cruiser 70

Discutii despre masini 4x4 Toyota.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Schimbare punte fata Toyota Land Cruiser 70

Postby Razvan4x4 » 01 Dec 2013 22:28

Asa cum se intampla de fiecare data, am lasat pentru final de sezon lucrarea de care imi era cel mai lene sa ma apuc, respectiv repararea blocantului fata care nu mai mergea de cativa ani, mai precis de la lovitura primita de punte la concursul de la Bucovina. Asa cum era de asteptat intr-o oarecare masura, am inceput cu gandul de a umbla strict la ce e musai nevoie si am terminat demontand complet puntea fata cu toate piesele aferente, rulmenti, conducte de frane, simeringuri, etc si a termina in final cu inlocuirea intregii carcase pe care o aveam deja prin garaj.
Am inceput cu demontatul rotilor, a fuzetelor, a planetarelor, apoi a grupului, suspensiei, franelor, barelor de conexiune, directie, stabilizare, panhard si mai apoi demontarea puntii de pe tendoane. Evident ca am gasit mai multe nereguli, respectiv simeringuri care curgeau, un rulment de king pin cu cateva bile sparte, o-ringuri de blocant uzate.

Asadar, lucrarea a inceput cu suspendarea masinii, si inceputul de a demonta tot ce este pe fata:

Image

Dupa multe ore de munca, am putut arunca un ochi in diferentialul fata
Image

Cu puntea demontata complet
Image

Prima comparatie cu puntea de schimb a adus o problema spinoasa: aceasta era de anglia, iar prinderea pentru bara panhard era pusa in partea cealalta. A urmat o operatiune foarte complicata de taiere a prinderii, o multime de masuratori pentru a o reloca milimetric unde trebuia si o sudura care sa aiba aspectul si rezitenta celei de fabrica.
Image

Un rulment de king pin nu se simte prea bine
Image

Si rulmentul cel nou NSK
Image
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Schimbare punte fata Toyota Land Cruiser 70

Postby Razvan4x4 » 01 Dec 2013 22:36

Dupa relocarea prinderii de bara panhard, noua punte a fost pusa pe masina
Image

A fost inlocuita suspensia FoamCell cu una NitroGas (o sa fac un review despre asta la momentul potrivit)
Image

Au fost inlocuiti rulmentii, simeringurile si au fost montate washerele de omocinetica, apoi pitman arm-urile, apoi barele de conexiune, stabilizatoare, etc
Image

Au fost montate planetarele, pusa vaselina grafitata si a inceput montarea fuzetelor
Image

La final s-au montat conductele de frana, furtunurile noi, a fost facuta aerisirea si montate rotile. A fost facuta aliniera rotilor, geometria. Succes deplin.
Image
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Toyota”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests