Variante ciudate seria J7

Discutii despre masini 4x4 Toyota.
Levo
Posts: 23
Joined: 13 Feb 2011 14:39
Location: Cluj Napoca
Contact:

Variante ciudate seria J7

Postby Levo » 18 Feb 2011 22:56

Deschid un nou topic pentru a nu ingreuna prea mult incarcarea paginii in browser.

Variantele normale de Lanc Cruiser J7 se gasesc aici: viewtopic.php?f=55&t=112



PX10
PX10-ul a fost construit de catre firma Modellista, fiind comandate de firma Toyota. La baza lor statea HZJ-74, cu motor 1HZ diesel, cutie automata in 4 trepte. Toate erau cu volanul pe dreapta, comercializate in Japonia. In jur de 200 au fost fabricate.
Image
Image
Image
Image

Modele 6x6

Masina bej este un 75 modificat in Bahrein de catre o persoana fizica. Masina cu lazi rosii in spate este un proiect propriu al firmei 6x6 Australia si are o masa maxima autorizata de 5650kg. Se fabrica la comanda. O alta firma care modifica la comanda in variante 6x6 este Multidrive. Produsele celor din urma sunt folosite inclusiv de armata.
Image
Image
Image
Image

Despre cele in forma de bus nu am gasit informatii. Presupun ca se fabrica tot privat.
Image
Image
LE Busu4x4 : Sunt fabricate in privat, la comanda, de Bus4x4 Australia

Pickup double cab
Se realizeaza prin conversia caroseriei de fabrica. Din ce am vazut in majoritatea cazurilor se pleaca de la un pickup normal. Se modifica la comanda de catre mai multe firme private cum este Meano and Sons sau Krugersdorp.
Image
Image
Image

Camper Roof
O conversie al 75/78-ului prin adaugarea cupolei de fibra. Este o alternativa al cortului de acoperis, masinile acestea fiind modificate astfel in rulote. Fabricant: firma Bushcamper.
Image
Image
Image

J75 in patru usi – construit de o firma independeta (Polan’s), este o modificare a J75-ului normal. Se modifica la comanda, cu certificat, cu tot. Usile spate sunt din fibra de sticla.
Image
Image
Image


Safari
Masina din poze este o modificare a caroseriei J77/J76 pentru Safari de catre firma Bailleis Off Road. Cu trei randuri de scaune.
Image
Image

Si acest exemplar pare de safari, dar nu stiu exact ce este
Image

Speciale TV
Masinile din poza sunt folosite in Irak de catre televiziunile mari pentru transmisii prin satelit.
Image


Diverse modele ciudate:
Masina de gunoieri – Nu am alte informatii
Image

Masina de tractari – Nu am alte informatii
Image

Cap tractor – Nu am alte informatii
Image


Speciale ambulanta si pompieri
Masinile sunt modificate din unele de fabrica – de regula J75 sau J78 – in ambulante de catre firme specializate. Exemple: Bukkehave.
Image
Image
Image
Image
Image


Masinile de pompieri sunt si ele modificate din masini stock, dar de regula se folosesc variantele cu cabina si sasiu gol in spate.
Image
Image
Image


Modele militare
Aceasta ciudatenie este un 75/78, denumit Al-Thalab/The Fox/Vulpea. Este fabricata de firma Jankel si este in dotarea inclusiv al fortelor speciale Americane in Irak (HAH!). Autonomie cca. 1500 km!
Image

Si-un film:


Mentionez ca nu am pus aici toate pozele pe care le-am gasit. Chiar foarte multa lume foloseste LC J7 in scopuri militare.

Diverse variante militare:
Ciad – J78
Image

Iordania – J75
Image
Image
Image

Iran – J75
Image

KFOR – J75, J78, J79
Image
Image
Image

Marea Britanie – J78 (Jankel)
Image

Portugalia – BJ73
Image
Image
Image

Sudan – J75
Image

UN – J71, J75
Image

Uguanda – Lj70 (!)
Image

Altele, neidentificate:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by busu4x4 on 22 Jun 2016 11:51, edited 1 time in total.
Reason: Deoarece se pierdusera pozele, am incercat, pe cat posibil sa le inlocuiesc.

Return to “Toyota”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests