RTT

Despre casa noastra pe roti.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

RTT

Postby RZV » 11 Jul 2019 11:40

M-am gandit sa deschid un nou topic , nu am gasit nimic legat de cortul de acoperis.

Cum sper ca saptamana viitoare sa imi ajunga si mie noua jucarie,mai clateam ochii si speram sa invat cate ceva nou pana imi termn de ros unghiile cu
timpii de livrare ai lu" nea peste .
Deci, idei de locatii? linistite fara chestii majore de offroad ? ca nu am cu ce dar de plimbat, o poiana si un forestier reusesc fara grija.


L-am vazt pe colegul Astral la mare zilele trecute...cu RTT -ul in carca. :lol:
Ma mai intereseaza si solutii simple si practice pt bucatarie si dus in masina.Iarasi, limitat destul ca spatiu.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: RTT

Postby Razvan4x4 » 15 Jul 2019 08:48

Am folosit o singura data, nu mai vreau. Greu de urcat si coborat, te bate vantul, ingreunezi masina, ii limitezi toate aptitudinile de a intra pe undeva, consumul creste grav. Nu mai vorbim de pret si de faptul ca odata montat, preferi sa il lasi acolo aratand penibil decat sa il dai jos. Este pentru expeditionarii de carton sau wanna be. Daca iti place sa iesi in natura, sigur nu e asta solutia. Dar te minti frumos si arati cool pentru aia si mai oropsiti (rulotistii).
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: RTT

Postby RZV » 22 Jul 2019 23:12

:lol: :lol: acum te-am citit :lol: :lol:
Fiecare cu parerea lui. Pe alocuri ai dreptate, montajul se face cam nasol dar sunt solutii pt orice.
Eu am vrut sa nu mai fiu magarusul familiei. Am scurtat timpii de montat, cautat loc drept pt palatul de 4-5 persoane cu terasa si la strans am castigat minute bune - minim-minim o ora in total si multa transpiratie .
Am verificat astazi,poti dormi in soare daca deschizi toate geamurile,daca bate vantul chiar pare sa fie cumva ventilat super ok. Nu mai incapeam in portbagaj cu tot bagajul pt cort pe pamant-am tot incercat da-s prea multe chestii.
Diverse chestii cu plus pt mine personal, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic,incercam doar sa aprofundez diferite solutii poate mai ok pt bucatarie si dus.

Se cam schimba situatia cand pleci cu tribul dupa tine dar asta este o chestie ce treb experimentata pentru a fi inteleasa.
Singurul minus la mine este limitarea la 110 care insemna cam 100km/h de frica inca si nevoia de atentie .....rablele au 2,10 H deci inca mai intru chiar si in diverse locatii subterane :lol: dar tot treb sa belesti ochii . nimic nou, este ca si cum as avea masina preparata :lol:

In rest doar de bine si wannabe liber mai mult si sa mai creasca piticele 2 ani.....

Lasa minusurile tale,zi cu locatii lejere,bucatareala in masina si solutii pt dus.
Nu combate cortul- ala-i optiune personala ca si sexul oral :lol:
Vezi lucrurile diferit in functie de cum te plasezi in fata ei sau in spatele ei....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: RTT

Postby Razvan4x4 » 23 Jul 2019 09:12

Am înțeles, economisești o oră cu strânsul și montatul, dar mergi la drum cu 100 pe oră. Mi se pare un câștig formidabil. De banii ăia luai un 4x4 ieftin și mare (un Galloper, spre exemplu) utilat cu tot ce trebuie ca să întorci cheia în el și să pleci.
Doi la mâna: de câțiva ani postezi pe forum și pe grupurile de pe Facebook exclusiv chestii legate de copii și cum te-au legat ei de glie. Ai înnebunit?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: RTT

Postby Adi » 23 Jul 2019 13:49

Like la postul de mai sus, +1
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: RTT

Postby RZV » 23 Jul 2019 15:58

:?: ce aveti mah?

Copii au schimbat chestii in viata mea,eu zic ca-n bine. Ca m-am schimbat, da, dar nici nu mai am 20 ani, am alte obligatii si necesitati... in sfarsit.
Viteza nu ma deranjeaza.....si tu mergi tot cu 90-100. la fel ar fi mers si Galloperul. Eu daca hotarasc ca merg oriunde fara cort, il dau jos si gata 130-150...
Fu alegerea mea, nu inteleg de ce te sau va deranjeaza.....nu am vrut 3 masini la momentul asta, inca nu exclud masina aia mare, ba chiar mi-o doresc ,doar ca am ales RTT acum.

Ce intelegi tu despre legatul de glie vs nevoile mele vs nevoile tale sau ale lui Adi,amicul nostru nu au legatura cu realitatea mea sau cu nevoile mele .
Nu am cerut parerea la cumparare, nu am cerut nici parerea generala despre RTT.
eu am cerut sa impartasiti doar ce fel de aragaz folositi pt aplicatia camping pt ca nu prea poti face focul peste tot, pt ca oficial nu prea mai ai voie si pe deasupra la foc vs aragaz dureza si necesita efort.
Am intrebat si de locuri misto de campat, lejer si aproape de Bucuresti - de exemplu am o gaura in programul familiei de sambata dimineata pana duminica seara saptamana asta - altfel sunt eu singur acasa cu copii si prefer sa-i scot undeva decat sa ne pierdem timpul acasa...ca singur nu pot iesi , nu ar fi corect pt nimeni....intelegi legatul de glie, asa cum il vedeti voi? nu , nu cred. nici nu are rost s a incerc, am mai spus, dupa ce aveti copii si munciti , probabil ca veti intelege.

Am luat cortul pt ca din mai ,am avut doar 6-7 we libere legate cu vineri sau luni si am fost plecati cam 4-5 din ele. la un cost mediu de 1000 lei/we. am fi plecat si celelalte dar nu am gasit cazare, aliniat astre ,chestii din astea.... doar o mica parte din realitate.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: RTT

Postby Razvan4x4 » 23 Jul 2019 16:24

Eu nu înțeleg de ce plm trebuie să suport pe forumuri și grupuri specializate tot felul de vaicareli și de doleanțele despre ce și cum să-ți integrezi tu copiii acolo. Pur și simplu ar trebui să-ți dai seama ca dacă se face o ieșire de offroad sau de bushcraft sau de pescuit, nu ai ce căuta și nici măcar întreba (din bun simț și respect pentru ceilalți) dacă poți veni tu cu copiii. Vii singur dacă poți, dacă nu, nu poluezi aiurea. Citisem chiar azi pe Facebook ceva despre ieșirea lui Doctoru' la Dunăre și ai incehiat tot cu o concluzie penibilă legată de viața ta de familist și recunosc, nu mai suport! Nu ești nici primul și nici ultimul pe care îl știu și care are copilași, însă tu ești cel mai efervescent și mai ridicol la acest capitol.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: RTT

Postby Adi » 23 Jul 2019 16:50

RZV-ule, nu ma deranjeaza ca ti-ai luat sau nu cort, fiecare iese cum vrea, important e sa iesi.......mie mi se pare ca cortul respectiv e o scuza ca nu ai iesit cand trebuie ...din lipsa de cort, de 1000 lei/we, etc, justificari cumva puerile care pe mine nu ma intereseaza....sa iei cort de plafon sa iesi 1 (una) zi langa Bucuresti iar e......decizia ta :)
Am sustinut ideea cu cotetul 4x4 la 2000E in conditiile in care nu campezi pe malul neajlovului cu cortul de plafon.....sunt camere la munte la 100-150 lei pe noapte, e sub 500lei iesirea daca vrei, dar iar nu vreau sa-mi pierd timpul in calcule , ca astea sigur le-ai facut tu....si ti-au iesit bine :shock:
Focul e acelasi fie ca e cort de plafon sau de pamant.....nu stiu ce indicatii cauti , nu e prima iesirea pe care o faci la cort.....
Locuri de campare cu cort langa Bucuresti......iar nu prea ne-ai nimerit, de obicei in zona pui un hamac......eu fac 350 km pt o noapte la cort....avem prieten comun (viorel) care a bagat 400+km in total, intoarcere in aceeasi zi doar pt o plimbare in padure...doar tu nu vezi ridicolul sa cauti loc de campare langa Bucuresti si variante de foc......#4x4adventure
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: RTT

Postby RZV » 24 Jul 2019 08:45

mdea... este ridicol pt voi sa ai copii si sa vrei sa-i iei cu tine.Cat mai mult si peste tot. Imi aduc aminte de Nike de acum 10 ani.....gandeam la fel ca voi. Am facut spume cand al micu s-a pisat pe cortul meu,si ei se amuzau.....acum le dau dreptate.Acum copii lor sunt mari si super ok,eu am la randul meu si astept sa creasca.

Astea sunt etapele ....sa iesi cu ei la Dunare si sa te intorci ciuruit nu constituie o problema cand nu ai copii :lol: .
Dupa ultima partida din asta au luat Aerius...
Suzukere, sa nu ti se para nimic. Intreaba amice, intotdeauna .Este foarte pagubos" sa crezi " chestii despre cunostintele vechi fara sa verifici. Sau poate doar superficial.

Mno, sa depasim etapa.
Ma retrag , nu pot si nu vreau eu sa schimb mentalitati.
Imi pare rau ca am poluat discutia cu familionul meu......de fapt, topicul era despre altceva si am ajuns la copii si contre pt ca voi v-ati dus acolo ....
verificati va rog primul post.
Aveati ceva pe limba, in cap si suflet de mult dar nu ati gasit ocazia, momentul sau curajul sa spuneti ceva sau sa intrebati.
Totusi ma bucur ca va intereseaza putin de mine....

Spor la iesit, sa fiti fericiti si va multumesc pentru parerea voastra sincer impartasita.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: RTT

Postby nanuk » 24 Jul 2019 11:42

eu mai am o singura intrebare : oare sunt tantari la Dunare ?
The Alfa Female


Return to “Rulote si rulotisti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest