Revizie generala Warn XD9000i

Discutii despre metode si echipamente de recovery.
Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Revizie generala Warn XD9000i

Postby Admin » 03 Oct 2010 16:25

Dupa citiva ani de activitate, multa mizerie, apa si umezeala, troliul a inceput sa fie zgomotos si sa dea impresia ca are nevoie de ceva intretinere. Modelul asta este unul reusit, are motor de 4,6 CP, raport de demultiplicare 156:1 este destul de rapid si are o constructie misto, cu cutia de solenoizi integrata.
Am inceput cu demontatul..
Image

Image
vaselina cu mizerie si un pic de grafit
Image
bloc de perii ok
Image
rotor ok, necesita curatare. Rulmentul insa e praf
Image

Image

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Revizie generala Warn XD9000i

Postby Admin » 04 Oct 2010 20:04

Pinioanele au fost spalate de vaselina veche si contaminata.
Image
tamburul a fost curatat de rugina protejat anticoroziv si vopsit... alb 8-)
Image
a fost curatat colectorul si montat rulmentul cel nou
Image

Image

User avatar
naenero
Posts: 19
Joined: 12 Jan 2013 23:24
Contact:

Re: Revizie generala Warn XD9000i

Postby naenero » 15 Jan 2013 00:48

scuze ca ma bag dar nu cred ca e necesar sa deschid un topic nou doar pt o intrebare am un warn xp9.5 al unui amic la reparat pur si simplu a ruginit de stat degeaba in botul masinii......................am rezolvat arcurile (de la un demaror )curatat spalat apretat .......a mai ramas capacul cu rulmentul (motor )....unde pot gasi unul nou? varianta cu scos fara macar sa gauresc capacul e exclusa plus ca e foare oxidat :cry: .............. multumesc

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Revizie generala Warn XD9000i

Postby Razvan4x4 » 15 Jan 2013 09:58

La Warn nu se gasesc piese pt motor, din cate stiu se cumpara motorul cu totul, bineinteles nerentabil ca bani. Daca extragi rulmentul poti sa iei altul pe acelasi cod de la orice magazin de rulmenti, sau chiar dupa dimensiuni daca codul nu mai se vede. Eu am dat vreo 20 lei pe rulment FAG, identic cu cel original.
PS: e bine ca macar la doi ani cineva sa isi arunce un ochi prin toliu, ca sa nu mai zic ca periodic ar mai trebui si el invartit daca nu este des folosit.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
naenero
Posts: 19
Joined: 12 Jan 2013 23:24
Contact:

Re: Revizie generala Warn XD9000i

Postby naenero » 10 Mar 2013 19:09

am rezolvat intr un fel capacul de la troliul meu l am gaurit inspre inelul exterior al rulmentului si am filetat gaura .....inlocuit rulmentul si astupat gaurile cu 2 suruburi de 6 mm cu locktite ..acu de cate ori se freaca rulmentul scoti suruburile bagi 2 mai lungi si il dai afara usor .... :)


Return to “Troliuri si echipamente de recovery”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest