Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Discutii despre metode si echipamente de recovery.
User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby busu4x4 » 20 Jun 2013 10:15

Este clar ca pentru concurs, plasma este sfanta.
Si acum s-o luam si asa: cine isi permite sa se dea in campionat, nu cred ca se uita la 200 Euro, pe care ii da pe o plasma, iar aici, ma refer la cei care se dau constant.
Deci dupa cum ziceam, in conditii de concurs, plasma rules. Castiga in principal copilotul, care o poate manevra mult mai usor, este mai "safe" pt el, mai ales daca are manutele delicate, dar si in cazul unei ruperi. Multi poate nu se gandesc, dar si pilotul are mult de castigat: cu cat copilotul se misca mai repede, cu atat mai repede vor putea merge mai departe.
In conditii de iesiri ocazionale si de troliat de 10-20 ori pe an (poate este mult, dar dau de la mine cateva trolieri, ca sunt moka), parerea mea, este ca nu merita plasma. Uzura ei va fi mai mult "de stat degeaba".
Nu stiu, daca merita investia de cateva sute de euro pe o plasma, care s-o folosesti, poate o data intr-un an, iar atunci sa te trezesti ca esti pe teren pietros, unde o rupi de trei ori la o troliere si atunci, nu ca sa iesi tu, ci sa il scoti pe altul.
Fiecare isi are bugetul lui si stie ce isi poate permite.
Parerea mea, nu dati cu pietre!
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby nanuk » 20 Jun 2013 10:40

Am uitat un amanunt , scuze : 20 de kg in minus pe bara din fata a masinii se simt din plin si la o masina de 3 t. Este incredibil, dar adevarat!

Plasma nu se strica daca sta.....doar daca o roade cineva (soareci, caini, etc) sau daca aceleasi categorii se pisa constant pe ea ( nu radeti, cei cu curte au patit multe)

Referitor la pietre .... nimic mai adevarat !
The Alfa Female

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby AdrianZUZ » 20 Jun 2013 11:06

Daca am timp o sa pun poze azi, daca nu cand ma intorc din CO.
Plasma NU se topeste pe tambur! Maximul ce am putut scoate este o usoara intarire in forma rectangulara in urmatoarele conditii - am inghesuit grav pe un Come-Up 9500 30m dyneema sk75 12mm, am troliat 2 zile la Bucovina 2010 extrem + ploaie. Cand zic ca am inghesuit zic ca am reusit sa bag spira prin spira ca a fost nevoie sa ma traga alt troliu de carlig ca sa pot debloca plasma!!! Si nu o singura data ... a fost o zi (20h) de cosmar!

Am prin batatura plasme sau bucati de plasme de 8 9 10 12 14mm noi, "topite", rupte, inodate ... pe alese. Am avut la un moment dat o bucata alabstra China de pe ebay.co.uk pe care am refuzat sa o folosesc ... penala rau!

Pe FJ40 am troliu mecanic de decor, deci este perfect cablul de otel OEM cu lant de ancora :lol: Oricum cablurile de otel care vin pe un troliu de 350eur sunt de vis!?
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !

no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby no comment » 20 Jun 2013 17:11

Sunt , dar visele sunt de calitate medie ( putin sub medie , chiar ) . Din acesata cauza sunt supradimensionate , dar chiar si asa se rup la in urma unei utilizari 'adecvate'.

no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby no comment » 22 Jun 2013 11:21

Daca spui ca ai si bucati de plasma 'agesate ' ... poti descrie conditiile 'agresiunilor ' - cum , cat , de care ?... Detaliile concrete sunt mult mai utile vs vorbe ...literare .

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby RZV » 22 Jun 2013 12:10

Daca-mi permiteti sa ma bag in discutie......
Pro Plasma sunt cei ce merg la concursuri si se mai si dau asa,de 2-3-4 ori pe luna...deci pun troliul(teoretic) la fiecare iesire ,adica folosesc frecvent agregatul numit troliu sau merg la concursuri.Astia au dreptate maxima-este mai usor, mai rapid,mai comod, mai sigur sa folosesaca plasma-au mult mai mult de pierdut daca nu o fac.

Pro Cablu sunt cei ce se dau de placere,care-NU AU AVUT NICIODAT PLASMA- si atunci cind folosesc troliul dotat cu cablu,nu se grabesc,au timp berechet,este un motiv de mistouri si amuzament,au un motiv in plus sa bea o bere cit se desface cablul,sa faca o poza....diametral opusa fata de cei din prima categorie.

Diferenta intre cele doua categorii este de cunoastere,de 200-300 E,de incapatinare si de nevoie-unii au sau altii nu au nevoie

Am avut si plasma si cablu,exact in ordinea asta,cu toate ca masinile mele au facut parte din a doua categorie....
Plasma se pipi pe cablu,si gata.Nu exista discutie pentru mine si pt utilizatorii de plasma,exista doar includere in cele doua categorii.....cind m-a troliat Suzuker cu cablul prima oara, am crezut ca s-a rupt troliul,prindereape bara sau ceva la masina.....

plasma abuzata-se pune pe copac/piatra direct, fara sufa de protectie,este frecata intimplator de ceva.......cind se rupe ramin diferite bucati de 2-5-10m inca bune -eu am facut o sufa de 7m din o bucata din asta...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby no comment » 22 Jun 2013 14:12

Si eu sunt mare admirator pentru plasma , dar nu si utilizator . Pe troliu am cablu , dar anul asta nici nu a fost conectat la baterie, desi s-ar face mintenas , fara scule . - nu ma dau la nici un concurs , nici macar de sah. Deci , ramane ca si pana acum ( am cablul inlocuit cu unul mai subtire cu 1 mm , dar aproape dublu ca sarcina , suspensia masinii e alta , cu bara si troliu si cu mine pe bara fata a coborat doar 3 cm , arcurile sunt progresive ) . In compensare , insa , am la laaarga gama de cabluri si chingi sintetice ( traiasca santierul naval , unitatile militare , fabrica de plase , si oamenii prost platiti din ele care alimenteaza targul saptamanal - ultima achizitie e o cinetica de 32mm , 16t , 18 m, partial - jumatate - mansonata , noua , nefolosita . ) . Tendinta prezentului moment este sa inlocuim cablul metalic cu o parama navala de 15mm , 6,8 tone , foarte tentanta la pret/metru . Insa ... la modul cum facem noi offroad de recreere in zona ar fi ( aproape ) ca rujul pe botu' scoafei . La Piatra Neamt nu m-am gandit nici o secunda la troliu , si ailati ...la fel ... 150-180-200 euro o plasma ...fata de 350 ron o parama sintetica ar fi superconvenabil ... dar ... mai cugetam ...

Din plasma de 10 mm eu personal n-as face in nici un caz o sufa de recuperare , cu atat mai putin de tractare . Am trecut prin momente nasoale , deci sunt mai retinut . Dim plasma mai mare ( mult mai mare ) - poate m-as baga .

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby AdrianZUZ » 23 Jun 2013 22:52

no comment wrote:Daca spui ca ai si bucati de plasma 'agesate ' ... poti descrie conditiile 'agresiunilor ' - cum , cat , de care ?... Detaliile concrete sunt mult mai utile vs vorbe ...literare .


Agresiuni:
Plasma 9mm vechea SK60 adusa de Tauben - copilotul prinde comanda troliului cu scaunul si strange pana indoaie capul de sasiu si apoi. salvator cedeaza plasma! (Buzau2009)

Plasma 12mm am tot taiat din ea de la coada ca ma enerva cum se bobina pe tambur (Bucovina210) ... am mutat de pe fata pe spate pana a ajuns la Brasov BGS2011 si a fost maritata

Plasma 9mm no name cu fir fosforescent pusa pe spate, am tras din drum, in unghi de un G proptit pr o parte intr-un pom mult sub mine ... a facut poc, dar era f f flocoita si m-am grabit/nu am asezat bine masina. Dupa ce s-a rupt am constatat ca am topit si motorul troliului (Kamikaze2012)

Restul sunt noi in pungulite sau pe tambur
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !

User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby dok » 24 Jun 2013 17:41

Fara sa am pretentii de "offroader de concurs", am avut cateva peripetii cu diverse "cabluri originale", de la Warn pana la Kingone ...
Precum se stie, Patrocle are aproape 3 tone (cu pilot cu tot) si cand ramane scufundat in namol, face un fel de "succiune" (se lipeste ca o ventuza) si tragi de el ca de hoit ... am rupt pana acum 4 cabluri (unele le-am innodat la locul faptei si am putut sa le refolosesc)(ultima oara a fost in martie anul asta, cand animalul s-a cracanat in zapada (!) si am rupt cablul de doua ori).
Am pus plasma si deocamdata rezista (e drept ca nu m-am troliat "suficient" astfel incat sa-mi fac o parere concreta), insa cel putin deocamdata, inclin sa cred ca mult mai "safe" e cablul si asta doar prin prisma greutatii masinii ... :geek:
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Cablu de otel vs plasma. Care e mai bun?

Postby nanuk » 25 Jun 2013 15:00

eu cred ca trebuie evitate in discutiile de acest gen argumentul : este bun pentru ca este (mai) ieftin. desigur, nu tot ce este ieftin este prost si tot ce este scump este si bun, dar.....
The Alfa Female


Return to “Troliuri si echipamente de recovery”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest