Insa Turbo Special Track ( simex ) vs Maxxis Trepador Bias ( pe noroi )

Anvelope pentru masini de teren.
Irod
Posts: 9
Joined: 11 Jun 2019 06:59
Contact:

Insa Turbo Special Track ( simex ) vs Maxxis Trepador Bias ( pe noroi )

Postby Irod » 13 Jun 2019 14:07

Deschid un topic pe o problema ce ma framanta de ceva timp. Eu sunt acum pe Insa Turbo special Track profil simex ( pentru cei care nu cunosc este vorba de o resapata ) si as dori ca pe viitor sa incerc ceva cu performante mai mari ( doar in noroi ). Doresc sa discutam DOAR despre un versus in noroi ( nu ma intereseaza comportament rutier , pe zapezi sau stanci )
Acuma ce sa va spun , multi dintre colegii de ture sunt pe Silverstone extrem si sigur ca Insa Turbo isi arata limitarile mai repede mai ales in situatii cu noroi mare. A doua problema este ca unde sunt sleauri mari si rotile ingropate in ele Insa turbo e mort ( profil 0 pe flancuri ) exact acolo unde ai avea nevoie sa poti angaja si cu flancurile. Sigur raspunsul ar fi simplu , mergi pe Silverstone Extrem , doar ca acesta se consuma relativ repede pe asfalt comparativ cu Insa Turbo asa ca as avea nevoie de ceva care sa fie peste INSA TURBO Special Track in noroi si sa se uzeze mai greu decat Silverstone pe asfalt.
MAXXIS Trepador Bias ar fi acel ceva , sau pe noroi va fi sub Insa Turbo , ca daca e sub atunci nu am facut nimic :(.
Ich will nicht ins Paradiese wenn der Weg dort in so schwierig ist !

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Insa Turbo Special Track ( simex ) vs Maxxis Trepador Bias ( pe noroi )

Postby Razvan4x4 » 13 Jun 2019 22:03

Nu există un răspuns ferm al întrebarea "care este mai bun?". Trebuie să alegi compromisul care te avantajează pe tine. Părerea mea este că anvelopele reșapate au ajuns la niște prețuri nesimțite, se bat cu anvelopele noi de marcă, în condițiile în care lista de dezavantaje/probleme este lungă la ele. Profilul simex este printre cele mai bune, nu întâmplător l-au furat toți producătorii de reșapate. Silverstone sunt ușoare și descarcă mult mai bine, agață și cu lateralele, sunt mult mai bune. Eu ți-aș recomanda să te uiți și la CST (by maxxis), care sunt tot un simex, dar neresapat. Nu l-am folosit, însă Maxxis sună mai bine decât Silverstone, dacă mă întrebi...
Casa Iacob nu e acasa

Irod
Posts: 9
Joined: 11 Jun 2019 06:59
Contact:

Re: Insa Turbo Special Track ( simex ) vs Maxxis Trepador Bias ( pe noroi )

Postby Irod » 14 Jun 2019 01:29

Razvan4x4 wrote:Nu există un răspuns ferm al întrebarea "care este mai bun?". Trebuie să alegi compromisul care te avantajează pe tine. Părerea mea este că anvelopele reșapate au ajuns la niște prețuri nesimțite, se bat cu anvelopele noi de marcă, în condițiile în care lista de dezavantaje/probleme este lungă la ele. Profilul simex este printre cele mai bune, nu întâmplător l-au furat toți producătorii de reșapate. Silverstone sunt ușoare și descarcă mult mai bine, agață și cu lateralele, sunt mult mai bune. Eu ți-aș recomanda să te uiți și la CST (by maxxis), care sunt tot un simex, dar neresapat. Nu l-am folosit, însă Maxxis sună mai bine decât Silverstone, dacă mă întrebi...


Hehe o fi sunand dar mai bine suna sa stai in cabina decat afara in ploaie la troliu :lol: . De asta intrebarea. Eu stiu ca Silverstone Extrem de 35 bate la noroi Trepadoru Bias de 35. Aici nu incape indoiala. Treaba e clara si se vede de fapt si " la ochi " pe constructie. Totusi eu acum sunt pe simex resapat , ideea e simpla si cred ca m-am facut bine inteles , ce curiozitate ma macina. Trepador bias vs Simex resapta in NOROI . - Sunt convins ca inafara noroiului in orice alta conditie offroad castiga Trepiul.
Razvan4x4 , multumesc de sugestia cu CST-ul , cunosc profilul ( are un amic ) - sincer nu prea ma convins . Parca acum cand vine vorba de 35,uri Silversonul , Trepiul si Creppy Crowler is cel mai populare.
Ich will nicht ins Paradiese wenn der Weg dort in so schwierig ist !

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Insa Turbo Special Track ( simex ) vs Maxxis Trepador Bias ( pe noroi )

Postby turagmes » 17 Jun 2019 22:01

popular nu inseamna ca e mai bun

eu am CST pe masina si am bantuit prin padure primavara asta cot la cot cu Silverstone....fara nici un stres....marele avantaj la CST e faptul ca nu sunt directionale...daca ma intelegi :mrgreen:

Irod
Posts: 9
Joined: 11 Jun 2019 06:59
Contact:

Re: Insa Turbo Special Track ( simex ) vs Maxxis Trepador Bias ( pe noroi )

Postby Irod » 17 Jun 2019 22:54

Stiu ce zici , totusi daca m-ar putea ajuta cineva cu dilema din titlu. Oare la aceeasi dimensiune care are spatiul dintre creste mai mare CST sau trepador ?
Ich will nicht ins Paradiese wenn der Weg dort in so schwierig ist !


Return to “Anvelope”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest