Experiente cu anvelope resapate

Anvelope pentru masini de teren.
User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby dok » 13 Dec 2013 06:09

Din pacate nu am prea mult timp sa va impartasesc experientele mele cu resapatele, insa de cand ma joc in noroi, Patrocle s-a simtit cel mai bine cu Insa Turbo. Unii dintre voi stiu ca am incercat si cu Silverstone noi, insa dupa o singura tura de Luana, le-am schimbat imediat, revenind la Insa Turbo (sunt la al doilea set in 4 ani).
Trepideaza putin, sunt mai grele, insa in teren, pentru stilul meu de condus si la cat ma dau eu, sunt perfecte. E drept, nu merg cu Patrocle decat la noroaie, nu-l folosesc in oras.
Ca sa-l parafrazez pe Ursu ... Silverstone = never, ever !
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby Razvan4x4 » 13 Dec 2013 10:10

Eu chiar ma gandeam la niste Silverstone. Stiu ca se uzeaza foarte repede, dar asta compenseaza cu faptul ca am nevoie de ele doar de cateva ori pe an, in rest as merge cu BFG-urile. Pe voi ce v-a deranjat la ele?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby koais » 13 Dec 2013 21:14

Raspund, dar nu din experienta proprie
Simex de la Silverstone
Cons:
Se uzeaza repede
Daca masina sta pe ele mult timp se deformeaza
Crapa/se deterioreaza destul de repede daca nu apuci sa le folosesti
Putine variante de marimi

Pros:
Usoare
Nu pierzi crampoane
Suport lateral foarte bun (la resapate e minim)
Adera bine la teren pietros fiind un cauciuc moale (resapatele sunt prea tari)
Se pot echilibra

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby Razvan4x4 » 13 Dec 2013 22:29

koais wrote:Raspund, dar nu din experienta proprie


E buna asta 8-)
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Cristian1
Posts: 14
Joined: 14 Apr 2012 09:36
Location: Agnita SB
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby Cristian1 » 14 Dec 2013 11:44

Din mica mea experienta cu resapate, am constatat urmatoarele:

-Lerma Gomme 195/80/15, daca sunt folosite zi de zi, incep sa piarda crampoanele de pe margine. Nu sunt prea grele si merg echilibrate.
-Ziarelli Extreme Forest 195/80/15, au fost cele mai bune resapate care le-am avut. Rezista destul de mult pe asfalt iar pe teren indura multe tampenii. Nu mi s-au parut mai grele decat Lerma.
-Acum am B&P Pneus "31 :roll: Grele, nu se echilibreaza....unul mi se pare oval pe talon chiar langa janta iar doua din ele trepideaza. Adancimea profilului, de nou, nu este prea mare si cred ca sunt resapate pe anvelope tip C...

PS: Acum vreo 4 ani, era "la putere" Malatesta Kaiman...Mai comercializeaza cineva in Romania modelul acesta ?

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby turagmes » 22 Dec 2013 18:48

si acum ma dau cu Lerma...si on si offroad...inca nu am pierdut nimic de pe ele :mrgreen:
daca va fi sa le schimb cu altceva...acel altceva va fi de la Ziarelli

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby Razvan4x4 » 17 Apr 2017 11:49

Nu m-am potolit si am luat inca un set de Insa Turbo pentru campionat, asa pe repede inainte, avand nevoie peste noapte. Un motiv in plus sa constat ca atat producatorul cat si importatorul lor din romania (delta In grup) sint de cacat. O muie sincera amandurora! :twisted:
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby svejk » 17 Apr 2017 22:44

io' ma-ntreb cat de naspa sa fi fost marfa, daca ai reactionat asa? :)
nimic care sa se stinga c-o bere la casa iacob? :D

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby RZV » 18 Apr 2017 12:39

Cand ii injuram eu, ziceati ca-s io al dreak.
Una indirect (mooia) ai incercat sa le-o dai? Via GTC sa spunem ca-s vecini si din ce stiam eu, la ei reactionau....plus ca tu esti ziarist :lol:
Acum repede, ca altfel nu mai au pofta. singurul stimul este frica. cu cit mai mare, cu atat mai bine. si din pacate,nu glumesc.

acum 2-3 ani foamea era asa mare si criza in plin ca doar dupa d-aia repetata si pe unde ii prindeam au reactionat sa schimbe doua gume in garantie....
adica exact 5 zile de la vanzare.

Ps: direc la ei cu binisoarul urmat de amenintare nu a mers. Reactia gigeilor a fost cu levierul. si a directorului , raspuns ca dureaza cu saptamanile, ca sa trimita guma la fabrica, sa dea aia ok pt schimb.....o idiotene.

reclamatii, plangeri si niste amenzi plus amenintari de unde trebuie au rezolvat problema.punctual pentru problema mea, ca de cate ori am mers acolo in acele ocazii, mai era cineva care plangea pe la usi de obicei fara rezolvare.....

imi pare rau,da jupanul amic la Sibiu nu te ajuta?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Experiente cu anvelope resapate

Postby Marmotă » 18 Apr 2017 16:17

Trei seturi de Insa am luat pe vremea veveritelor si niciunul de la Delta. Pe langa faptul ca, nu stiu, pur si simplu nu-mi plac gagii (fara sa-i cunosc sau sa am vreun motiv :lol: ) preturile lor mereu au fost mai mari fata de firma de unde luam eu si anume SC PREMIUM ANVELOPE (anvelope-off-road.ro). La ei mereu au fost preturile sub preaslavitii unici importatori. Am cumparat si online, iar cand am cumparat direct de la ei din ograda montajul a fost gratuit.

Spre exemplu un Silverstone 33 10.5 R15 la ei este cu 100lei/buc mai ieftin! Iar pricajiturile mele de simex Insa 195/80 R15 sunt cu 20lei/buc mai ieftine.. cand iti iei un set se simte!. Comunicare ok, amabili la telefon, mi-au schimbat odata si o anvelopa (pe cheltuiala lor, de pe o zi pe alta prin curier) din cauza ca era mai grea cu vreo 2kg decat media celorlalte 3. M-au rugat sa le dau email cu greutatea fiecareia si DOT ca sa gaseasca una cat mai apropiata ca greutate si cu acelasi DOT.
The people who know the least about you, always have the most to say


Return to “Anvelope”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest