Cele mai proaste cauciucuri

Anvelope pentru masini de teren.
User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Cele mai proaste cauciucuri

Postby busu4x4 » 05 Jan 2016 18:05

Anul trecut, cand am luat Vitara, avea pe ea 2 Fulda Tramp si 2 .. nu mai stiu ce.
Ca sa fiu cat de cat in legalitate pe perioada de iarna, am mai luat doua Tramp-uri, deoarece erau M+S.
Anul trecut, nu prea am circulat cu masina pe zapada, dar anul asta... mi-au scos peri albi in doar 2 zile.
Este si din cauza dimensiunilor, 255 dar oricum, pentru iarna, sunt de tot kkt-ul.
Cum prind putina mazga sau zapada, se duce spatele de numa, numa.
Deci, nu va luati "vagaboadele" de la Fulda!!!
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby Razvan4x4 » 06 Jan 2016 08:53

Sint late, uzate si probabil vechi. E greu de stabilit in aceste conditii daca profilul respectiv este unul bun sau unul nasol
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby RZV » 06 Jan 2016 09:02

La masina de offroad zilnic -Logan - am doua vechi pe spate si doua noi pe fata.fuge de spate instant, pana acum am reusit performanta sa o pun de-a latul in Bucuresti de vreo 3 ori in 3 zile...deci confirm ce spune Suzuker...gume vechi,nu uzate,doar copate de vreme....
Bonus,pe spate sunt Debita Frigo, gume destul de laudate dar au 3-4 ani de la fabricatie si 15.000 km iarna.....pe fata niste nomame dar noi noute....

mai incearca sa pui in spate ceva greutate.Eu mergeam cu un sac de nisip in Nissan ,in portbagaj iarna, pentru ca OME HD si BFG MT unul scutura de rigid si unul aluneca de bou .Sacul ameliora zdranganitul si alunecarea, se aseza mult mai bine pe zapada...adica curul lung si usor....sau mergi doar cu plinul facut :D
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby koala » 06 Jan 2016 11:30

A venit iarna si la noi, asa ca am tras primele concluzii despre combinatia Rubicon scurt + gume originale (Wrangler Goodyear SilentArmor, M+S)... 2 zile de zapada m-au umplut de nervi:

- presiune 2.1-2.2, gume originale 245/75 R17 (http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... R7WSAOWLV2)... 6500 km.
- masina fuge de cur, la modul grav,
- a trebuit sa cuplez 4x4, ca sa pot merge pe strada in mod decent,
- nu sunt vitezoman si nici nu iau curbele ca Michael Schumacher,

S-ar putea ca dezamagirea mea sa provina din faptul ca am fost (poate ca sunt inca) obisnuit cu Patrolul... care era lung, mare si greu.
Aveam BFG-uri MT si zau ca statea mai bine pe vremea asta!
O sa incerc sa las presiunea mai jos, da' mi-e teama ca incepe "sa sune alarma"... caca-m-as in ei de senzori si de tehnica!

Ce recomandari imi puteti face?... aah, si sa nu incepeti cu "bah koala, arunca 2 saci de nisip in portbagaj". :lol: :lol: :lol:

User avatar
ulise
Posts: 290
Joined: 03 Dec 2011 09:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby ulise » 06 Jan 2016 11:35

busu4x4 wrote:Anul trecut, cand am luat Vitara, avea pe ea 2 Fulda Tramp si 2 .. nu mai stiu ce.
Ca sa fiu cat de cat in legalitate pe perioada de iarna, am mai luat doua Tramp-uri, deoarece erau M+S.
Anul trecut, nu prea am circulat cu masina pe zapada, dar anul asta... mi-au scos peri albi in doar 2 zile.
Este si din cauza dimensiunilor, 255 dar oricum, pentru iarna, sunt de tot kkt-ul.
Cum prind putina mazga sau zapada, se duce spatele de numa, numa.
Deci, nu va luati "vagaboadele" de la Fulda!!!


Salut.

Am avut si eu, cand am cumparat Vitara, 255/60/R16, de vara. Aceste anvelope, chiar si pe uscat, pe sleauri in asfalt, cum ar fi cele de pe Centura, faceau masina sa fuga de spate. Parerea mea e ca afecteaza si directia, fiind lat

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby RZV » 06 Jan 2016 12:20

koala wrote:A venit iarna si la noi, asa ca am tras primele concluzii despre combinatia Rubicon scurt + gume originale (Wrangler Goodyear SilentArmor, M+S)... 2 zile de zapada m-au umplut de nervi:

- presiune 2.1-2.2, gume originale 245/75 R17 (http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... R7WSAOWLV2)... 6500 km.
- masina fuge de cur, la modul grav,
- a trebuit sa cuplez 4x4, ca sa pot merge pe strada in mod decent,
- nu sunt vitezoman si nici nu iau curbele ca Michael Schumacher,

S-ar putea ca dezamagirea mea sa provina din faptul ca am fost (poate ca sunt inca) obisnuit cu Patrolul... care era lung, mare si greu.
Aveam BFG-uri MT si zau ca statea mai bine pe vremea asta!
O sa incerc sa las presiunea mai jos, da' mi-e teama ca incepe "sa sune alarma"... caca-m-as in ei de senzori si de tehnica!

Ce recomandari imi puteti face?... aah, si sa nu incepeti cu "bah koala, arunca 2 saci de nisip in portbagaj". :lol: :lol: :lol:


Bah Koala,mergi cu metroul...sau,nu vrei un sac de nisip? Cadou... :lol:

Mergi la 1,8 nu ar trebui sa ativeze senzorii...sau la minim la care se activeaza-vezi cartea masinii....
Fa plinul, sa fie mai grea de cour...
mergi in 4x4 ca doar de aia ai 4x4....
Intre noi fie vorba si cu gume dedicate de iarna cred ca-ti fugea la ce cuplu si cai are rubi ala al tau mergand dor cu tractiune spate....
Ia-ti WJ gume de iarna, 4x4 permanent +LSD fac un deliciu din condus pe vremea asta.doar atentie la frina mai trebuie,in rest perfect...
Ca paranteza, stiu de ce au facut mexicanii aia masina mea- pt vreme din asta si oras :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby busu4x4 » 06 Jan 2016 13:15

@Suzuker: nu zic, ca sunt mai multi factori la lucru, unul dintre ei, fiind faptul ca muistii astia nu au dat cu nimic pe jos pe majoritatea dintre bulevarde. Dar zburau Loganurile pe langa mine, eu fiind in 4x4 :(

@RZV: Avand in vedere ca bani de cauciucuri nu sunt si nici nu vor fi prea curand, ai un dealer bun, de nisip? :mrgreen:

koala wrote:Ce recomandari imi puteti face?... aah, si sa nu incepeti cu "bah koala, arunca 2 saci de nisip in portbagaj". :lol: :lol: :lol:


Daca vrei AT-uri, eu iti recomand Cooper Discoverer AT.
Astea le-am avut pe Samurai, luate tot la second si au fost delicioase. N-am avut nici o treaba cu ele iarna, iar pt mers pe asfalt si chiar un offroad soft sunt foarte ok.
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cele mai proaste cauciucuri

Postby RZV » 07 Jan 2016 13:40

busu4x4 wrote:
@RZV: Avand in vedere ca bani de cauciucuri nu sunt si nici nu vor fi prea curand, ai un dealer bun, de nisip? :mrgreen:



vazut astazi,sac 25 sau 50 kg sare plus nisip deszapezire la hornbach si leroy ...sau simplu un sac de 25 kg nisip la 15 lei...
inmultesti cu cati saci ai nevoie...avantaj ca-s mici si nu blochezi portbagajul, ii plasezi strategic peste pasajele de roti..

varianta doi la mine in curte sau pe arges ambele inghetate/ude acum - consum de benzin + munca+ mizerie+ disconfort dar gratis...

la alegere dupa timp si buget

PS ce forum 4x4 frate, ne sfatuim cum sa punem saci cu nisip in masini :lol: :lol: :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Anvelope”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest