Echipament iesire de WE

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 10:47

Dechid acest topic pt a impartasi ceva din experienta personala si pentru a invatat ceva de la cei ce vor sa treaca pe aici si sa impartaseasca si ei ceva......
Eu voi incerca sa impart postul ce va fi lung detaliat si pe sectiuni de interes.
Rugamintea catre moderatori ar fi sa puna in formatia ulterioara in primul post,voi semnaliza si ruga sa se intample asta.

Cele doua lucruri care contreaza pe munte la iesiri indiferent ca-s de 1-3 zile sau 5-7 zile sunt sloganul unor firme mari: Go Prepared si GO Light :lol:
Ca o chestie personala, conteaza cum le combini...foarte mult.

Echipamentul trebuie sa fie tehnic.PUNCT.
Aici de obicei fecare intelege ce vrea, de obicei , firma . Mammut de exemplu este cea mai jmechera ...Gresit.este cea mai scumpa de la RO,mancatias, este in proportie de 50% contrafacuta si in proportie de 75% realizata in RO.Lohn- pentru cunoscatori.... deci nu prea merita preturile porcoase.

Tehnic inseamna membrane performate, materiale performate nu inseamna si FIRMA megacunoscuta si cu reclame ......
Tehnic inseamna un material E_VENT cu 20.000mm rezistenta la apa si 20.000 respirabilitate nu MAMMUT cu gore tex ,superb in culori si sigle, recunoscut de orice ghertoi de jmecherie si cu 10.000 rezistenta la apa si 10.000 respirabilitate. Diferenet este ca tu cu cei 20.000 vei elimina transpiratia prin membrana fata de cel ce va face sauna in mammutul sau...la aceeasi suma de bani cheltuita,cat un salariu mediu lunar.
Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu firma Mammut, mi-am amintit de caciula cea noua de ei din merino prin care nu bate vantul senzatie si pe munte si prin buzunare la achizitie. :lol:
A doua chestie pe care trebuie sa o intelegem este ca Tehnicul COSTA....mult al dracului....

Am discutii cu diferiti amici ce spun ca vor sa-si ia ce-i mai bun, sa mearga, sa incerce....PLM< incerci ceva ce nu stii,cu haine mega smechere cu o investitie de 10.000Lei? esti diliu....
Subliniam ca nu merge asa-ce- mai jmecher-X il iau....tehnologia evolueaza, ce-i jmecher pt amicul tau luat anul trecut anul asta este batut de concurenta....si oricul la 3ani max 4 de iesiri ai nevoie de o geaca de 1000-1500 lei noua.....deci atentie, tehnologia evolueaza.... :lol:

Sfaturile mele sunt din ultimii 20 ani si echipamentul il schimb mereu dar nu atat de repede cum as vrea....

Sper ca m-am facut inteles pana aici.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 11:15

Cei mai importanti sunt Bocancii.

eu am de 4 sezoane light adica niste magari de cursa lunga - vara respiura bine dar nu extraordinar,te ajuta ciorapii, altfel, iarna fara sa merg 3 zile prin zapada pana acum nu s-au udaet niciodata,dar au 2 ani deja....trec prin apa fara sa clipesc si inca sunt foarte ok.
Sunt de la Decathlon din seria Bionassay si erau la raft cateva sute bune de lei.comparativ puteai sa iei de la concurenta unii buni la banii astia dar nu atat de dedicati. Am riscat si am castigat dar mi-a cam tatait curul dupa achizitie...
repet nu as fi dat nicodata 800 lei de la Decathlon, dar erau redusi la 50%-au vandut 3 perchi in Bucuresti, dupa care nu le-au mai adus in Ro, pt ca-s prea tehnici - aveam, primisem un card de cumparturi la Decathlon cu 200lei de ziua mea, si aveam un bonus de inca 50 lei la magazin.....deci am platit nesimtit de putin pe ei....
Ciorapii din bocanci sunt la fel de importanti poate chiar mai importanti.....si aici bugetul spune cubvantul unii de iarna cu merino si chestii sunt de la 40 lei la 100 lei perechea....atentie, sunt setati pe temperaturi, deci cumparatii exact pentru ce faceti cu ei.
am unii de 1 30 C in care ma coc si i-am purtat de 2 ori,de fiecare data am transpirat in ei,i-am dat sotiei la tavalit.....am unii medii cu care am inteleg super de la 15C la -7 ....merg si vara si iarn apentru ce fac eu. cand voi trece la Alpi sau Himalaia ma voi indrepta spre altceva...

pantaloni-
vara usori si respilabili firme cu duiumul de la 150 lei la reduceri la 700 lei perchea, materiale cu duiumul,culori, cusaturi, tipatori sau nu, fiecare-si alege dupa reguli de el stiute dar conteaza cit de usor se usuca,ca de respirat respira toti...la o ploaie de vara diferenta este ca in 15 min de vant esti uscat sau inghetat urmatoarele ore...poate fi o diferenta intre a da coltul sa a zburda fericit cateodata,rar....cine-si asuma isi asuma sau nu. putin pot verifica ce spun eu si atunci cand o fac imi dau dreptate invariabil.

iarna eu am de softshell sunt respirabili si usori,fara vant si fara probleme-scumpi ca dracii iarasi de la 200 la 700lei...recomand Alpin si Gravity-romanesti de tg mures - sunt ieftin si la indemana restul de firma trec de pragul de 350lei si fac cam aceasi lucru, poatae mai bine.
Recomanda underwear -vedeti ca sapt asta este oferta la lidl. pantaloni am 2 perechi dar par ok. arata ca niste colanti dar sunt ai dracului de caldurosi si nu mai razi asa copios cand ingheti fara ei.....

Si in sus toata lumea recomanda straturi-2-3-4 dupa cit de frig este sau dupa necesitati.
Fiecare are alte nevoi exact la la offroad extremul meu nu este la fel cu extremul tau....
EDIT ULTERIOR:
BUMBACUL pus in opera in ciorapi, camasi,tricouri,chiloti,bluze si ce mai vreti voi nu are ce cauta pe munte.Nu este din categoria tehnic oricat de frumos ar fi tricoul cu munti desenati de la decathlon.cel mult pe post de pijama sau seara pt cabana....
Bumbacul absoarbe transpiratia si se usuca cel mai greu.concluziile le trageti singuri....

Principul straturilor a fost expus super ok de Stoenica.Il vedeam pe nebunul fluturas,floricica,animalut cu un tricou mulat hidos....mi-am luat unul la black friday imens de scump... Xbionic. cautati sa vedeti preturi de tehnice in ma-sa....
Acum la LIDL am luat unul jur, compartiv, mai slab, nu Bentley, un BMW amarat la 50 lei.... sunt mega multumit si vad diferenta in tre tehnic si tehnic mica dar pana la -7 -10C nu este ....
Asta ca prim strat obligatoriu tehnic-te tine USCAT indiferent cat transpiri,te tine cald indiferent cat de frig este......mare chestie

Urmatorul eu am de la Decthlon o bluza de schi respirabila in primul rand si calduroasa, cam 200lei iarasi, recomand doar varful de gama de la Decathlon,si asta in cazul in care ati verificat concurenta nu nu-i mai ieftina pt ca uneori este....

peste astea ,in tura asta am pus direct foita rosie o mizerie tot decathlon la care abia astept sa renunt 160 lei a fost - o membrana aproape respirabila si aproape impermenabila 8.000 mm ...cam sub jumatate din ce-mi doream....
dupa doua ore de plaie inca nu se udase, dar simteam rece,condensa pe dedesubt in loc sa dea afara. cand am dat-o jos in padure tricourile dupa 2 ore de efort erau superb de uscate, si eu schimbasem doua Buff datorita trspiratiei de pe frunte....TENIC, frate...
Last edited by RZV on 04 Dec 2015 12:12, edited 2 times in total.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 11:45

Geaca aia insa excepand faptul ca nu bate vantul prin ea si impermeabilizata bine cu solutie speciala a tinut 2 ore la ploaie sa spunem suficient de puternica, nu face ceea ce as vrea eu.sa si respire.
Din pacate cu tehnicul,daca nu ai un obiect din ansamblu sau ala-i mai prost, ai cam stricat mojoul tehnicului....

Ca rezerva am purtat in rucsac un polar subtire si unul gros-gros....folosit cel subtire pt cabana, ca-mi era cald cu cele doua bluze si a trebuit sa scot una.
Partea buna la bluzele astea este ca la 20C din cabana nu iti este cald asa cum ai crede,ventileaza si respira super, eu sunt mega incantat de ele. PS arata hidos,si daca ai putina burta il faci pe Guta,dar este un pret mic.....prea mic.
La fel de bine la -6 C in padure unde nu batea vantul prin ele,ma simteam ca-n cabana la 20C...am urcat tot drumul doar in cele doua bluze, ,chiar imi era cam cald cateodata cand fortam bine....
daca bluza de deasupra de la decathlon la cabana sa fost intinsa la uscat-zvantat udanduse dupa 50 minute sub geaca aia ce nu respira, cealalta prima, era si a ramas perfect uscata....recomand

Manusi doua perchi cind timpul o impune una subtire polar sau softshell una groasa, de schi.Eu am si manusi de bicicleta cu gel pt betele de tecking.nu traspira cand este cald sau ma incalzesc ca cele
caciuli -1-2 sau daca transpirati cum o fac eu, una groasa pentru stat si 2-3 BUff ce se schimba se ususca imediat si pot fi esarfe, bentite,caciuli,masti....dupa nevoi,fentezie si dorinta 8-)

Cam asta echipamentul.
In rucsac eu am unul cu respirabilitate maxima la spate de 45 L pto zi si max 2-3 zile light imi ajunge.atentie diferenta de la 1,2 kg la 2,4 kg este, chiar daca nu pare....ideal sa aiba buzunare ,si husa de ploaie. sa fie functional si sa ai acces la buzunarul cu apa,dulciuri, pelerina/geaca,ochelari fara sa-l scoti din spate sau sa-l si deschizi mereu pt a bea apa...

Bete de trecking plus insusirea tehnicii de folosit.Aici gasiti tutoriale pe youtube si putti fi autodidacti. Multi le considera inutile si eu am fost acolo.Cand am invatat sa le folosesc, s-a schimbat situatia.
Ca sa intelegeti, dupa ce investesti in unele din start mai scumpe si care au o prelungire a manerului acoperita cu spuma recomandabil-ajuta maxim la maini sa nu inghete, veti sti ca au fost folositoare cand dupa o tura ai febra la maini si la picioare.asta inseamna ca efortul a fost dozat intre membre si ca ai ajutat picoarele cu betele+ mainile.....deci ajuta la preluarea a pana la 40% din efortul depus de picioare ceea ce este mare lucu. Atentie insa la tehnica de folosire, asta face diferenta si greutatea betelor intre 250g si 700g diferenta este calitatea ce implica si un pret.....eu am unele de super firma Black Diamond model Sincline - am acceptata compromisul sa aiba doar doua bucati nu 3 deci se strang mai mari, nu mici sunt usoare,rezistente,si ceva mai ieftine decat cele cu 3 segmenete la aceeasi greutate....

Urmeaza Papa....
Last edited by RZV on 04 Dec 2015 12:23, edited 1 time in total.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 11:56

Cum spuneam papa merita un capitol separat.
eu am optat pt varinata 3in 1 la capitolul papa.Si nu ies niciodata fara ele.

un set de vase pinguin solo vas 800ml si capac/cana/tigaie de 300ml.in ele intra arzatotul pinguin titan, mic,usor si scapariciul ,plus butelia de gaz aferenta am doua de 4 anotimpuri, atenti esi aici daca este frig ,dupa -1 C buteliile normale nu mai fac treaba, cele de 4 anotimpuri ard dar foarte prost si eu mi-as dori un arzator mai profi ceva cu benzina,sau macar varinata cu bucla de incalzire pt gaz...dar si astea costa de la un minim de 300lei in plus....
in plus, ocupa mai mult spatiu sunt muuult mai voluminoase, nu mai au 50g ci peaca de la 200G in sus..si alte calcule din astea....
pus in balanta, voi avea doua ca nu pot sa ma lipsesc....

Ca bonus, o mancare pe care o foloses so o recomand este 29 lei o masa cu de toate , cu gust si energie suficienta intr-un ambalaj de 125g....se adauga apa si gata pastele de exemplu....Travellunch si o vand cei de la mormota.incercati,merita 29 lei pt o pers sau 35 pt doua, parca....
Astea doua impreuna cu 2 l de apa,seminte/nuci si ceva de rontait cintaresc cam 3,5 kg...deci putin.daca adaugi paine si conserve din start sari cu inca 1-2kg.....verificat
avantajul pe care l-am gasit eu- este mancare iofilizata,printre ele sunt cateva care nu au E-uri si monoglutamat :lol: , cautai, ca eu am gasit 3-4 , au 125 g /o masa, plus apa, este tot ce-ti trebuie.nu necesita efortul de spalare al vaselor si de multe ori imposibilitatea de spalare- in vase doar fierbi apa pt mancare 350 ml, pt ceai restul....-se gateste in folia proprie deci tot ce murdaresti este lingura....
si cel mai tare, daca conservele lasa cutii ce trebuies carate, asta la sa o punga minuscula care este infim mai usoar de carat....si are valabilitate 2 ani, deci eu o car la ultmile iesiri doar sa fie la nevoie....ceea ce nu poti face cu niste carnati si mere de exemplu :lol: :lol: :lol:
Last edited by RZV on 04 Dec 2015 12:26, edited 1 time in total.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 12:08

ca idee trebuie sa cites ctot ce am scris si sa fac completari,daca reusesc...
tot ca idee un sac de o zi nu trebuie sa depaseasca 5-7 kg cu totul.
diferentele vin din geci, de exemplu...geaca mea de schi are ~3kg si cea rosie foita 1,2 cea ce-mi doresc 700g....
1,5-2 kg inseamna apa.daca ai si sticla ca k mine dedicata si buna de pus pastile are si aia 100g....
briceag 150 g -conteza daca ai un opinel de 50g sau un iatagan de 450 g superb cu cu lama D2 ,care taie orice dar tu tai rosii si o ceapa si il tii mandru la brau.
Am vazut oameni care isi cara un toporas fiscars dupa ei la iesirea de 2-3 zile. am si eu, am contorizat cat il foloseam, si mi-am luat um fierastrau tot fiscars la fix 1/3 din greutatee toporului.face de 3x mai multa treaba decat toporul.mai rapid si mai usor.
Trusa medicala- aici sunt diferite varinate de marimi, recomand mica maxim medie.-ca si la rucsac, cu cat este mai mare cu atait bagi/cari mai mult...si pastile dupa necesitati, intotdeauna cu efervescente CA mg zinc si aspirina pt febra.

La mancare obligat adugatin buzunarul la la o intindere de mana intr-o pauza de 5 minute- o punga cu zipp plina cu nuci/alune de toate soiurile si felurile, ceva Snickers/glucoza pt urgente, si un doua sticle de 50ml cu tarie pt masa/somn.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 12:28

ma mai gandesc si revin cu alte idiotenii pentru interesati
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 15:15

parazapezile
aici sa nu crezi dar sunt cateva diferente, unele notabile.
Curelusa ce trece pe sub talpa sa fie plastic/chinga nu fier/metal/cablu- in timp ataca ghetele/bocancii si exista riscul sa muceasca chestii pe acolo.
doi trebuie sa fie IMPERMEABILE si aici cam toate sunt, dar putine spre foarte putine sunt si RESPIRANTE adica mult prea multi utilizatori transpira in ele pt ca nu respira, si ghici,se uda ciorapii,ghetele chestii care conteaza cand pauza ta este intr-un refugiu neincalzit dar la adapost de vant,si tu ai pantalonii uzi de la genunchi in jos de la transpiratie.....
Am primit unele noi de firma, cadou de la un amic :roll: de ziua mea pe care le-am incercat si-s superbe.respira suficient de bine cat sa nu transpiri la un efort sustinut.

Mai adaugam sacul de dormit tot experienta- cu Suzuker dintr-o noapte rece cand eu ma coceam si el tremura in acelasi loc si sub acelasi acoperis -spune ca un sac bun trebuie atent studiat la cumparare- are in mod normal matru marje de temperatura
extrem -18, -5 +7 si maxim 25C cele doua din lateral -18 acolo nu mori dar tremuri bine,bine si la +25 dormi cu el deschis ....in functie de fiecare intre -5 si +7 dormi in el in tricou si pantaloni scurti in cazul meu.
Nu conteaza producatorul,mic si cit de cat usor insemna parca holofibra in 3 straturi.cele cu 2 si 1 strat sunt de vara.
cum eu am unul si bun,are 1,3 kg si este ok .daca as vrea sa fiu pregatit as lua 3 saci, unul de vara, mic, 700-800g , asta de acum , si unul de puf sa nu zic ca nu am si sa pot incerca un refugiu iarna ......
fiecare are plusuri si minusuri,iarasi, depinde de ce vrei si ce faci cu el....
Indiferent de straturi si grosime, sacii se distrug rapid daca stau stransi in husa proprie,char si necompresati.trebuiesc tinuti intinsi frumos pe umerase, sa ia aer intre fibre sa spunem....asa eu il am pe al meu de 5 ani si este impecabil,se cand o cunstinta cu unul mai bun in eticheta si firma face deja frigul si se plange ca nu mai face treaba sacul .....
Revin dupa WE ....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby gabitzu » 04 Dec 2015 15:57

Super sfaturi, dar am si eu o sugestie, sper sa nu te superi:

dai sfaturile astea pentru "mocofani", adica cei care oricum n-au cunostinte/experienta/disponibilitate sa caute ei printre zeci de produse, chiar daca sfaturile tale ajuta foarte mult procesul de selectie (raman mai putine produse de urmarit). Si iti inteleg perfect motivele petnru care te-ai ferit sa arati un produs cu nume si numar de catalog. Dar pentru mocofanul de mine, care de 10 ani n-am mai urmarit subiectul asta, macar ca exemplu da-ne si niste exemple mura in gura (ce ai tu, nu trebe sa cauti acuma exemple pentru mine).

Mersi, super treaba care ai facut-o !

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 22:26

Incerc de pe telefon.
La Lidl in oferta sapt asta bluza de corp si pantalon de iarna
Pretul este mai mult decat ok cam 60 lei, daca nimeriti un magazin cu coduri gresite ca mine, 35 lei....
Primul exemplu sa ma pomeniti cand iesiti in frig :))
Attachments
image.jpeg
image.jpeg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 04 Dec 2015 22:27

Verso....ce face...
Attachments
image.jpeg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest