Echipament iesire de WE

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 26 Sep 2018 10:17

Buna, fii binevenit pe forum si topic.

Clar si raspicat, Decathlon NU este decat un compromis ....si in 95% din cazuri unul ieftin si slab. urmand principiul sanatos ca suntem prea saraci pentru lucruri ieftine si proaste....tragi singur concluzii.

Pentru alternativa de 5%( sau poate chiar 10% dare sunt eu mofturos) sunt hainele dedicate pt alpinism, gecile de puf(uite exemplu- in decathlon sunt ~300 lei si in orice magazin una de firma este peste 400....dar cu valori mult mari la izolatie.) , pantaloni trekking softshell, ghetele scumpe de peste 450 lei....sunt o gama low cost facuta de tekhica pt decatlon. cei ok sunt ce pret comparabili cu magazinele de profil > 500lei...
mai gasesti la raionul de vanatoare chestii ce merg pt boschetarit si termenul englezesc de buscraft si offroad.....mai ieftine si accesibile....
la camping gasesti de ex saltea Thermarest la 150-160 lei....in pita este 180 iar cea cu al pt iarna este peste 200 dar decathlon nu o are.... o saltea buna este peste 200 lei, dar orice necunoscator sau om normal sa spunem nu face diferenta....
la vel la geci dedicate si ...nu stiu, ciorapi tehnici. nimeni nu da 500 lei pe o geaca si cand da banii aia, ste exact ce sa ia si nu ia din Decathlon....
sau pt o pereche de ciorapi tehnici merino, clientii ce dau 90 lei pe pereche ii numeri pe degete..... :D si poti gasi alternative on line mai ok....

studiul asta se face on line ca la raft nu gasesti decat ieftinataturi.... asta se cauta, asta se vinde ca asa-i comertul...

daca ai inteles ce vreau sa spun si ai o tema exacta cu ce vrei , stii ce vrei sa faci si ce buget ai, atunci eu te pot ajuta.si mai gasesti catva oameni ce pot.
retine ca fiecare face altceva si oamenii-s diferiti , maximul unuia este lejerul altuia...unii ies cu cortul vara, doar cand este soare si vreme buna si altii cand au timp, indiferent de vreme si -3 C dimineata....

spune ce te interesaza si incercam ceva. si da, nu cumpara ieftin daca stii ca ai microbul si nu vrei doar sa incerci si cumpara multifunctional, sa poti folosi oricand- o geaca de puf intretinuta bine ma tine de 5 ani iarna de iarna plus iesiri....pretul a fost amortizat deja...dar necista atentie si nu poate fi singura geaca...deci plusuri si minusuri.
SI bugetul sa nu uitam de buget....daca ai citit topicul, al inaintat cu ceva timp in urma un buget de 10.000 lei.. acum as mai adauga ceva pt ca repet, am devenit si mai mofturos....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Razvan4x4 » 26 Sep 2018 11:21

Eu folosesc mult produse din decathlon si sunt foarte multumit, in mare parte. E una sa iti sara un taciune din foc pe un pantalon Salewa de 300 de euro si alta pe unul Quechua, de 200 de lei. Pentru promenada e mai buna prima varianta, ce e drept. Nu contest calitatea marcilor de prestigiu, dar daca e sa iti faci tot echipamentul de la firme cu renume, o sa platesti cat pentru o casa. Eu prefer sa aleg in functie de "ce stie sa faca" produsul de banii aia si nu sa caut neaparat ce e absolut "suprem" pe domeniul respectiv, atata timp cat nu am in plan ture pe everest sau la poli. Folosesc si Salewa si Columbia, McKinley si alte marci, dar majoritatea lucrurilor "de tavaleala" sunt de la marcile din Decathlon. Au corturi bune, pantaloni, camasi, polare. Nu exceleaza la incaltari si geci, dar sunt cateva modele ok, plus ca mai gasesti si Columbia sau Merell din cand in cand. Saltelele autogonflabile s-au stricat mereu, dar le-am schimbat pe garantie fara probleme. Una peste alta, pret-calitate, Decathlon este best buy. Inainte sa apara la noi lantul de magazine, am cumparat produse mai proaste, la bani mai multi si produse mai bune la pret exorbitant. Asadar, e o varianta mai mult decat decenta decathlonul.
Casa Iacob nu e acasa

logigan
Posts: 4
Joined: 25 Sep 2018 09:48
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby logigan » 28 Sep 2018 08:41

Buna!
Multumesc de raspunsuri, desi sunt contradictorii. Adevarul este pe la jumatate, din punctul meu de vedere; si anume, din intreg inventarul, o parte din lucruri TREBUIE sa fie profesionale daca esti destept (ma refer la greutate, izolare, rezistenta; ca nu vrei sa cari de prost sau sa te trezesti cu dauna in varful muntelui) dar unele pot fi si ieftine gen Decathlon, daca nu le folosesti prea des sau au performante apropiate la un pret mai mic.
Aceasta a doua categorie o rugasem eu.
Referitor la destinatie: sunt cam in varsta si cu putin timp la dispozitie ca sa "bananai" prea mult prin paduri, desi imi place. Probabil nici conditia fizica nu mai e ce a fost. Dar au crescut copiii (clasa a 7-a si sub) si as vrea sa vad daca pot sa le insuflu aceasta placere. Poate chiar sa intarim relatia, pentru ca acolo vrei-nu vrei esti impreuna 100%. Acasa eu mai sunt deranjat de mobil, ei de tablete si televizor si nu prea reusim conexiunea 100%.
Nu as da 10.000 de ron ci maxim 4.000 pe echipamentul meu, din acest motiv. Fara cort. Cu diferenta de bani, facem o excursie de neuitat chiar si in strainatate.
Multumesc inca odata!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 28 Sep 2018 13:12

salut, si fi atent- nu evalua din prima ce a scris un nene din spate unul calculator.asta app de 10.000 lei buget.
eu am dat pe undeva pe acolo in ani. trebie sa fii dus bine cu capul sau garnisit bine la cont sa dai banii astia in 1-2 sapt pe primul tau echipament doa pt ca isti spune x sa iei ceva ... :lol:

cel mai bine spuni punctual ce vrei.si atunci iti putem recomanda.
fiecare vede echipamentul din prisma lui si a ceea ce face el. Razvan iese cu masina,un offroad, un peste, o expeditie de 3-7 zile....el nu cara cu spatele aproape nimic. Normal ca nu se uita la greutate ,doar la pretul imbatabil si la faptul ca de exemplu decathlon iti shimba orice se strica fara comentarii. ce sa faca el cu o saltea mai subtire (4 cm vs 10 cm) ,si de 4x mai scumpa decat salteaua din decathlon ? Unde eu in ecuatia asta vad 480g vs 1200 G la decathlon si factor R ce permite sa dormi cu ea pana la -10C....cea din decathlon nici nu are afisat R factor... deci? ne raportam la ce?

daca mergi pe munte 3 zile si cari niste kg sau salteaua s-a spart in prima zi si gata iesirea nu mai cumperi veci de la decathlon...
spuneam mai jos: "-retine ca fiecare face altceva si oamenii-s diferiti , maximul unuia este lejerul altuia..."

Geaca de 300E nu vede foc deschis decat daca imi asum eu sa o port langa un gratar, ca pe munte,eu nu fac foc de tabara- pt ca este interzis, pt ca in gol alpin nu sunt lemne, pt simplul fapt ca o pot gauri si ma afum gratuit pe mine si oalele, cand oricum mancarea am facut-o la primus....ceeea ce nu se pune cu geaca dedicata 4x4,cumparata candva si acum trecuta la grupa tavalit , noroi ,peste unde invart in ceaunul de pe foc cu ora......vezi, nuante diferite,greu de inteles si sesizat din prima....

Hai sa o luam lejer, pt hiking ce nu ai ? pt 1 iesiri pe luna nici nu ai nevoie de mare lucru...doar chestii basic.
spune unde vreti sa iesiti si cand....este la fel de simplu de evaluat si mult mai ok de ajutat.... una este sa dai o tura la la Busteni-Urlatoarea de 2-3 ore in octombrie ,alta este sa mergi 3 zile cu masina pe plaja la vadu la sfarsit de septembrie si altceva sa faci o tura in Fagaras.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Razvan4x4 » 28 Sep 2018 18:45

Raspunsul meu a fost legat de faptul ca ne aflam pe un forum de 4x4, adica cu expeditii si alte lucruri care se fac cu masina. Pentru trekking si alpinism sunt alte locuri mult mai potrivite pentru a dezbate echipamentul individual la nivel de grame si calorii, lucruri care aici nu conteaza.
Casa Iacob nu e acasa

logigan
Posts: 4
Joined: 25 Sep 2018 09:48
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby logigan » 03 Oct 2018 09:53

Va rog sa nu va inflamati, pentru o postare poate nepotrivita a mea. Daca tot v-ati obosit sa raspundeti, motiv pentru care va multumesc inca odata, revin altfel. De sus in jos:
1. ce are de acoperit capatana Intersport merita sau nu?
2. geaca si pantalonii de la Decatlon ce deficiente au?
3. bocancii nu am eu incredere sa-i cumpar de la decathlon.
4. parazapezi se gasesc pe olx destule anunturi. nu stiu ce ar trebui mai bun.
5. izoprenul de la DECATHLON mi se pare ok. Gresesc?
6. sac de dormit si usor si cat mai cuprinzator ca temperaturi sunt depasit ca sa pot emite o parere.
7. Identic si pentru rucsac.
8. Arzator parca nu as lua de la decathlon.
9. Set de vase usoare nu am aflat inca.
10. Hainele de sub geaca si pantalon nu am reusit sa le inteleg pana la acest moment.
11. Inteleg ca exista si varianta de hamac si tenda, vara, dar nu am studiat subiectul.
12. Un cutit cat mai functional, variante alternative de aprins focul si semnalizat si prim ajutor, banuiesc ca trebuie sa le caut in alta parte.
13. orice altceva ce am uitat.

Unde sunteti de acord cu mine si unde gresesc? Nu ma supara criticile si le accept cu placere. Daca le si aplic pe toate, evident ca ramane de vazut si dupa analiza bugetului.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 03 Oct 2018 10:42

1. ce are de acoperit capatana Intersport merita sau nu?
In limita a 40-80 lei gasesti orice - eu ma palarie SPF 50 de la Decathlon, fes subtire din ceva material antivant,dar subtire asa, foita de ceapa,3 buff,si o cacila merino cu dublura polar Mammut. toate inbugetul initial. deci orice se coaferaza pe situatie, doar atentie, sa nu bata vantul prin ea .
2. geaca si pantalonii de la Decatlon ce deficiente au? Pai nu au. depinde la ce ii folosesti si cand. Am verianta de trecking la 130-140 lei, unii mai destepti de la Simond la 220 lei parca, unii de softshell pt iarna geniali,la 200-250 si unuii de la vanatoare , grosi din ceva doc cu buzunare pt boschetarit la 99 lei,astia abia cumparati. doar decathlon,ca de la 300 lei in sus gasesti specializati.
Cautarea sa fie dupa criterii sa respire,sa se usuce repede,genunchi preformati, protectii fund-genunchi-bocanc multifunctionali...dupa moft dar tebuie sa inveti cu materialele...aia de vanatoare sunt geniali, dar in materialul ala,dupa 15 minue de efort sustinut in ei eram fleasca...
3. bocancii nu am eu incredere sa-i cumpar de la decathlon.
Bocancii cauta magazin de munte specializat cu vanzator dragut Mgazinul Mammut in Bucuresti are asa ceva.probezi, intrebi,intelegi,inveti. buget 300lei +
4. parazapezi se gasesc pe olx destule anunturi. nu stiu ce ar trebui mai bun.
Magazine on line- gen Mormota evita parazapezile cu subbocanc din fir metalic.cauta cu chinga- maxim 130-150 lei unele ok.daca sunt si din ceva material respirant este ideal,se pot purta vara fara sa faci condens.
5. izoprenul de la DECATHLON mi se pare ok. Gresesc?
Gresesti groaznic- singurul izopren ok la decathlon este cel Thermarest- cofrag ou ,il gasesti in mag on line ca in magazin nu exista.Mergi la magazinele de munte,si ia unul gros de buget.este 30-50 lei vs Thermarest ala care este seful izoprenelor :lol: la 150 lei- si decathlon are un super pret la el.
6. sac de dormit si usor si cat mai cuprinzator ca temperaturi sunt depasit ca sa pot emite o parere.
Mormota- citeste descrierile, greutate mica-pt carat si temperaturi recomandate- nu extreme ca acolo este temperatura unde congelezi Ex
15- 0C extrem -15C.... te intereseaza 15-0 ca extrem este altceva...preturi pe masura, nu lua cu puf,sunt mega specializati , se uda, si necesita atentie...alta discutie. ia cu material tehnic,fibre cu cat mai multe canale-pt izolatie. Incepi de ex cu toata gama producatorului Pinguin- sa intelegi cum sunt clasificati si cum vine treaba. dupa aceea, cauti de unde iti vine mai ok,pret, vs ce face.
Atentie la : inaltimea locuitorului,si partea fermoarului-stanga-dreapta dupa cum dormi :D unii se unesc sa iti ti iubita in brate.......

7. Identic si pentru rucsac.
Idem, buzunare, greutate- material- respiratie pt spate-plasa- Best of: Osprey sau Deuter. daca nu, merge orice ai bani de....
astia treb pipaiti,incarcati,probati- mag Mammut sau Nootka in Bucuresti.Decathlonul nu sunt ok pt mers +2 zile, te rup la umeri chingile....
pt ceva lejer, mergi direct la Decathon,nu ii intrece nici sh-ul la pret...plus ca daca cedeaza, schimba direct...recomand pt buget cel mai scump rucsac de 55 l...ala cu diverse catarame din AL....este foarte ol la banii aia-~250 lei...
8. Arzator parca nu as lua de la decathlon.- sub nici o forma - vezi tot mormota - sa fie mic si usor si obligatoriu cu filet pt butelie.cele fara de la deca sunt ....de nefolosit.
9. Set de vase usoare nu am aflat inca.- al anodizat sunt multe oferte,1-2 -4 pers.... de la 80 lei la 400 ,dupa ce ai nevoie.la fel si Titandar te obisnuiesti cu pretul. Nu freca cu nimic metalic vasele anodizate. le vei zgaria si distruge...
10. Hainele de sub geaca si pantalon nu am reusit sa le inteleg pana la acest moment.
2-3 straturi sub geaca- tricou tehnic sau merino,polar, pufoaica ,geaca hardshell.
tricuri -merino eu sint fan si-s geniale.Merinito sau unde vrei dar astia sunt basic si cam cei mai ieftini...chiloti, colanti,maneca scurta, lunga...tot.
polar decathlon cu sau fara fermoar, mai gros sau mai subtire...vei ajusta din mers,mult de explicat.
pufoaica sau geaca ieftina 100lei ceva ce tine cald bine.

11. Inteleg ca exista si varianta de hamac si tenda, vara, dar nu am studiat subiectul.
Muuult de vorbit, trebuie sa incerci , pozitia de dormit nu este pentru oricine...

12. Un cutit cat mai functional, variante alternative de aprins focul si semnalizat si prim ajutor, banuiesc ca trebuie sa le caut in alta parte.
Victorinox huntsman pt mancat carat este suficient, opinel dar ai doar lama,sau orice cutit de la 200 la 2000 lei pt buscraft si moft- vezi finetools.ro

13. orice altceva ce am uitat. ai uitata cate ceva dar este deja mai mult decat poti asimila acum...

ciorapi- tehnici, ideal cu acelasi merino de la 30-50% pt caldura si mirosuri.
iarna 2 perechi manusi subtiri plus groase
nu uita sa experimentezi pe parcurs ,prin iesiri lejere echipamnetul....doar asa adaugi-sau scoti .

spor :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby nanuk » 04 Oct 2018 08:13

Eu mi-am facut viata mult mai simpla. Urmaresc reducerile la magazinele de snow si imi iau la superpret (si 150 de ron) pantaloni de snowboard care sunt largi, au aerisiri pentru zilele cand este frig dimineata/seara si cald la pranz, rezista superbine la vant si apa. Idem cu geaca (asta imi aduce aminte ca n-am). Idem caciula (manusi nu port). Hanorac si windstopper de la moto am constatat ca sunt cele mai bune (nu trebuie cumparat Dainese la 1000 ron). Cu bocancii ma abtin, e dupa calapodul fiecaruia.

Saltea intex de la dedeman (tine fara pb, e 80 ron), pentru excursia cu masina ca e cat o zi de post. Singurul lucru fancy este sacul de dormit, comfort pana la -16 si supravietuire pana la -25 , pe care il am de 10 ani (North Face, deci nimic profi).

Nici cutit nu mai am, note to self.

Asta daca vrei sa-ti faci viata simpla. Daca traiesti pentru a compara caciuli, atunci uita ce am scris.
The Alfa Female

logigan
Posts: 4
Joined: 25 Sep 2018 09:48
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby logigan » 04 Oct 2018 13:24

Lamurit 100%.
Va multumesc pentru amabilitate, timp acordat si sfaturi. Nu neaparat in ordinea asta :).
Drumetii cat mai placute!


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest