Echipament iesire de WE

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 14 Apr 2016 09:07

Ba da, la cerere.
Attachments
image.jpeg
image.jpeg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 29 Apr 2016 08:57

A venit arzatorul- genial chinezismul.este exact ce se vede aici:

https://www.youtube.com/watch?v=V5JbUlRbxwg

in plus am mai luat si o protectie din al pentru el,un fel de paravant....usor, mic,ergonomic si care-si face treba super...
sunt mai mult decat multumit, desi sunt pe cale sa pun mana pe un arzator si mai evoluat....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 26 May 2016 09:51

O sa continui topicul monolog.
Rog interesatii sa mai dea cate un semn sa stiu daca prezinta interes topicul sau il las balta....

In WE ies in Bucegi.Organizare cu cort si refugiu
dintre chestiile noi si interesante- am reperat de ceva timp un producator de hainute din lana merino.da, da oile alea care la magazine cu nume predestinat gen Hymalaia au bluze de 250-350 lei bucata....astia, fiind producatori romani si oile la fel probabil,nu au etichete cu animale cu trompa si preturile sunt 100-170 lei. probez in we,ieri am procurat un tricou de incercare.voi face comparatia direct cu ala scump.
Plus testul pt sacul nou,care pana acum a vazut doar avion si hotel ,comportandu-se super.

revin daca se manifesta interes...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Razvan4x4 » 26 May 2016 11:14

Rzv-ule, multi dintre noi "doar ne uitam". Eu nu am cu ce sa ma laud la acest capitol, fac focul cu lemne, iau tzoale din decathlon si de iesit.. pla. Nu am cu ce sa contribui la topic momentan, dar te citesc :)
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby svejk » 26 May 2016 11:29

Razvan wrote:O sa continui topicul monolog.
In WE ies in Bucegi.Organizare cu cort si refugiu


ia-ti cizme de cauciuc :)

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby AdrianT » 26 May 2016 14:12

Bagă Razvane, si eu urmăresc cu interes topicul. Nu am timp sa testez :D interesat sunt de produsele romanești, de curând mi - am luat niște bocanci Skarp, de trekking, pe care i-am testat în offrodeala (noroi, apa, piatră) si văd că rezistă cu brio. Am făcut un copy-paste de pe site; Ascent CX este un bocanc de tură pentru trei sezoane, recomandat și în condiții de iarnă pe trasee ușoare de o zi. Are o structură rezistentă la uzură, din piele naturală hidrofobizată (1.8 - 2.0 mm), lucioasă/mată și material textil tip Cordura. Protecțiile din material tehnic de la vârf măresc rezistența acestuia, făcându-l potrivit și pentru teren stâncos sau coborâri pe grohotișuri.
Talpa VIBRAM dispune de o rigiditate medie care asigură confort și stabilitate în zone accidentate. Absoarbe șocurile și oferă astfel un confort excelent piciorului.
Interiorul este căptușit cu Sympatex, o membrană neporoasă care are o rezistență mare la apă, murdărie și impurități. Performanța membranei este aceiași după spălări frecvente.
Aceasta asigură rezistență la apă, rezistență la vânt și respirabilitate optimă în orice condiții de vreme.
Limba bocancului este din material textil tip Cordura cu rezistentă mare la rupere și fixează bine piciorul oferind stabilitate și confort. Materialul tip Cordura este prezent și în partea superioară a gleznei, oferind în plus și o bună respirabilitate.
Avantaje bocanci trekking Ascent CX:
construcție solidă din 100% piele naturală hidrofobizată (1.8 - 2.0 mm) și material textil tip Cordura
stabilitate, tracțiune și absorbție a șocurilor datorită tălpii VIBRAM
respirabilitate sporită în zona gleznei datorită materialului textil tip Cordura
protecție la apă (coloana de apă pentru membrană 45.000 mm)
respirabilitate optimă în orice condiții de activitate și vreme
interiorul nu dezvoltă mirosuri neplăcute (protecție excelentă împotriva bacteriilor)
Caracteristici tehnice:

Greutate: ~660 gr (½ mărime 42)
Fată: piele naturală hidrofobizată, 1.8-2.0 mm si material textil tip Cordura
Membrană (Sympatex/eVent)
Rigiditate talpă: medie
Talpă: Vibram Grivola/Vibram Gironda
Mărimi: 36-47

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 27 May 2016 09:11

Multumesc pentru confirmari.
Si eu imi doresc sa cumpar chestii romanesti.Daca bluzele merino sunt asa cum spun etichetele si oamenii aia, revin cu ceva sfaturi.
la 30% din pretul de mammut,chiar merita sa dam banii romanilor.

Ascent CX este un bocanc bun si la 60-80% din valoarea altora de firma consacrata face fix acelasi lucru .Plus ca-s romanesti.Astept cu drag sa faci un review mai detaliat...


Cizme....nu , dar tot merg,sa testez echipamentul. Nu ma sperii asa usor.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby busu4x4 » 27 May 2016 10:07

Si mie imi place sa cumpar chestii romanesti sau macar produse la noi (cand pot). S-Karp, am vazut ca au chestii misto, iar preturile, sunt de Salomon la reducere la Hervis.
Ce nu inteleg eu: producatorul asta de care zici tu, este secret? Are are si el un nume?
PS: De Gotech, mai stie cineva, ceva? Mai produce?
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 29 May 2016 22:22

Marca se cheama Merinito.
Site aici : http://merino-shop.ro/ro/content/4-desp ... na-merinos

Recomand cu maxima incredere.
Dupa trei zile din care doua de efort maxim si transpirat la fel, tricoul Nu Pute, Nu Miroase... Bate Mammutul ,care la 50% merino dupa o zi nu pute dar se simte ca a fost purtat.asta era sarat, dat nu mirosea....
Si repet, l- am purtat 3 zile la rand sa vad daca este doar laudat leopardul.
Factorul de protectie uw 50 este acolo- m- am ales cu bronz de tractorist - maini si ceafa dar sub tricou perfect, nu cald, nu frig nu nimic cu toate ca era alternativ uscat-ud la fiecare pauza,in 15 min de vant si soare se usca pe mine si o luam de la capat....soare , umbra, frig, ceva vant...nimic.regleaza perfect temperatura.

Sminus- atentie la masuri pentru mine M este lung- ideal iarna pentru frig de bagat in izmene dar incomod vara, am reusit sa-l frec bine intre catarama curea si catarama rucsac .S imi era ok ca lungime dar cam mulat:))
Culorile limitate , saritoare in ochi si nu tocmai digerabile.dar pentru ce sunt gandite sunt ok.
Eu voi incerca unul cu maneca lunga pentru vara.cred ca ar merge super ok.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 01 Aug 2016 14:04

Revin cu noutati:
Concediu si fericire, doua zile cu 23 C in Italia, am rupt mallul.reduceri adevarate,haine pe apucate din resturi - m-am ales cu ceva pantaloni scurti,de vara Omni-Shade si upf50
http://www.columbia.com/mens-silver-rid ... il&start=0
Plus o geaca de puf 650cuin pt nevasta.

Intors acasa am tras o fuga la proaspatul dechis S-Karp din Bucuresti - Piata Roma ,langa pasajul cu lupoaica dintre Unirea si Universtate .Probat ceva de vara,nu au modele decat cele ieftine si mai de oras,pantofi alergare,plimbare light ,dar aduc pe comanda orice,foarte de treaba doamnele. merita probat macar ca idee de calapod,ceea ce am si facut .Atentie ,singurii ce interes,aveau niste modele de Ascent CX din piele lucioasa neagra sau maron.
Foarte misto, am probat si cred eu ca merita banii pentrucondus,iesiri lejere sau cu masina,zi de zi de iarna,tot ceea ce cu ghetele mele cu talpa semirigida nu pot face....acum asteptam reducerile si monitorizam momentul.va sfatuiesc sa treceti in vizita-bucurestenii...

Dupa niste luni de studiu, injuraturi -magazine on-line neadaptate la stocuri,chinezi cu cort de 24E si 89E transport,asteptari reduceri de vara, am luat cu oferta -20% un cort Ferrino Chaos 3 - de la importatorul roman . Il vazusem in Italia dar era mai scump decat era la noi in mod normal... cu reducere, a fost mai mult decat bine. Sunt incantat de el,montat de proba in casa :))
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests