Echipament iesire de WE

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 23 Mar 2016 16:06

A mai trecut ceva timp,am mai facut cate ceva...
Am luat o geaca de iarna Mammut Masao- pretul ca dracii dar face treaba ,scopul toamna- iarna - primavara.sunt suuper multumit, mai putin de pret.
Am luat un Marmot Super ceva-cred ca-i modelul ,foita superrespirabila pt vara si ploaie.
AM vandut unul din sacii de 3 anotimpuri -1700g ok la -5 si extrem -14, cumparand un sac de 900g cu extrem -14C si ok la 0 C.

Mi-am comandat un arzator megausor si minimalist cu bucla de incalzire si mai stabil ,avand butelia separata.ieftin si bun , de la chinezi,sa vedem cand vine...

Am vandut si cortul si caut unul dupa dorintele proprii , 2-3 persoane,2 intrari, doua abside ,sub 3KG .....momentan am ramas la Salewa Denali II...cam scump, adaug buget momentan.
Dupa ultimele iesiri as vrea sa schimb si sacul cu unul usor si aici devine treaba chiar trista....preturi in jur de 800-1000 lei...dar decathlonul -segmentul
de sus sa spunem,mi-a provocat niste vanatai dupa 10kg carate si deja este cam obligatorie treba...
Cele mai ok chestii se numesc Deuter si Osprey, ma invart in jurul a 40-50L dar preturile...ma mai gandesc....

PT S-karp vor veni reduceri,inca mai astept sa scada de la 400 la 250-300lei...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby svejk » 23 Mar 2016 16:21

din categoria tips and tricks, in loc de buteliile clasice de gaz se pot folosi spray-uri de brazaj (au acelasi guler/prindere/nu-mi vine cuvantul), sunt nitel mai ieftine daca socotesti la volum, ocupa mai putin loc desi sunt mai mari (cilindrul are generatoarea mai lunga), etctetc

http://www.comandainstalatii.ro/arzator ... vidus.html
http://www.comandainstalatii.ro/tub-but ... evert.html
http://www.comandainstalatii.ro/butelii ... erger.html

etc..

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Razvan4x4 » 23 Mar 2016 16:39

Asa e buna cand campezi la Sapunari :D

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby busu4x4 » 23 Mar 2016 17:40

Nu mai veni cu idei d-astea explozive, Suzukere :o
Live Free or Die Hard !!!!

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby svejk » 23 Mar 2016 20:36

de la 2 moderatori m-as fi asteptat la mai multa grija referitor la poluarea unui topic specializat, cat de cat curat :mrgreen:
daca vreti "idei" for some quality time @sapunari exista darwin awards. :mrgreen:

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 24 Mar 2016 09:00

Svejk - exact asta-i motivul pt care am luat respectivul arzator.
Spraiul ala cu filet, combinatia de gaz mai ok dpdv caloric si cu putere mai mare de ardere pentru iarna....la arzatorul de acum,nu se poate folosi,ca se sprijina pe butelie tot ansamblul........

Plus restul de chestii enumerate de tine.

actualul 3000W cel nou 3500W- mai rapid....bonusul cel mare este ca de la 120G trec la 150g.... dar salvez la greutatea buteliilor folosind ce spuneai tu...
:evil: incepe sa-mi placa sa am cu cine povesti chestii........

Moderatorii, va rog sa va autoflagelati si sa va stergeti ineptiile......este cel mai curat topic de pana acum.....si-mi dorec sa ramana asa.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 24 Mar 2016 09:14

AM verificat linkurile....prima varianta este cea mai ok ca raport gaz/greutate totala,recipient....fata de un cartus clasic,la aceeasi cantitate de gaz este mai usoara cu ~150 grame....
stiu, pare hilar sa fugi dupa 150G mai putin si unele sunt mega scumpe,dar in timp, daca intelegi rationamentul,conteaza enorm.Scopul este o tura de 3 zile complet autonom cu maxim 10 kg - haine,mancare,cort,sac....ceea ce in mod normal iese la minim 15kg fara atentia asta....

nu radeti, am experimentat din cauza de pariu si mistouri sutele astea de grame......

cortul ,sacul vechi vs sac nou, cartuse pt arzator, oale inox vs al anodizat vs premianti care s-au obisnuit cu pretul :lol: - titan , rucsac decathlon,vs deuter vs deute ACT(lite)-nu am avut si un Osprey ca tare as vrut sa-l pipai , plus haine-geaca Mammut vs geaca Sky, ceva polare si haine tehnice din genericul plastic vs pullover si cotton,pelerina de 450g vs geaca Marmot de 150 g .... am iesit cu niste diferente de 2-3 kg si in plus niste imbunatatiri considerabile ale calitatii vietii pe coclauri ......ud vs uscat doar din transpiratie fiind prima chestie....
Difetente de 150 g care la carat sunt IMENSE..... diferente care la final,toate in spate,conteaza enorm.

Spor la plimbarici!
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Razvan4x4 » 24 Mar 2016 13:35

Razvan wrote:Moderatorii, va rog sa va autoflagelati si sa va stergeti ineptiile......este cel mai curat topic de pana acum.....si-mi dorec sa ramana asa.


Am trait s-o vad si pe asta! :lol:

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 14 Apr 2016 09:00

Am primit cadou un super rucsac cu o reducere de 90%- de la un pret de eticheta nesimtit de ~2300 lei.....

Nu este ce mi-am dorit, este ceeea ce nici nu visam,pentru ca era prea scump, inaccesibil pentru pipait in magazin si dublu ca pret fata de deuter ,indiferent ca era super laudat pe toate forumurile.

Traiasca crew shop si nevestele :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Razvan4x4 » 14 Apr 2016 09:03

Nu meritam si noi o poza cu Sfantul Graal al rucsacurilor?
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest