Echipament iesire de WE

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 13 Dec 2015 12:36

5.11 si Helicon este alta liga cu alt scop. Cu fani diversi gen Mugur si dupa cum vad acum, Adrian.
CU toate ca la o ieseala de peste, offroad si plimbarica merg,nu-s dedicati pentru munte, mai repede pt buscraft :lol: .

O pereche de pantaloni gen military cu multe buzunare, buzunarase indifernet ca-i material supers,croi si tehnici va fi inutil la o ascensune montana,ba chiar te vor deranja ciocolatelele, briceagul si ce mai ai indopat prin buzunare.Cu toate ca la oofrad de exemplu pot fi foarte folositoare sau la o situatie de supravietuire/buscraft de 3 zile in boschetei iarasi sunt superiori.....
cum spuneam fiecare are cu dedicatie pt ce-i place si are nevoie.Asta app de cei ce spun zi ce ai tu sa ne luam...irelevant.cititi info si acumulati dupa nevoi...

PS am si eu citeva chestii 5.11 ,impresionant de rezistente
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby doctoru » 14 Dec 2015 00:04

Intotdeauna am considerat ca sunt prea scumpe aceste produse tehnice si ca ma descurc si fara ele... dar acum am inteles ca nu se mai poate. Fac offroad din 2008, combinat cateodata cu iesiri la cort de cateva zile... noroi, seri la foc, haine agatate etc si din cauza asta intotdeauna am purtat ce am avut mai rau in garderoba. Dar acum nu se mai poate...

Am inceput timid sa sa cumpar pe rand una-alta... si am realizat ca bugetul ala de 10000 de care pomenea RZV nu e departe de adevar.
Sunt scumpe e clar... insa trebuie pandite reducerile, sa stii brandurile si proprietatile materialelor si bineinteles de unde sa le cumperi. Cel mai greu mi se pare sa iti dai seama ce nevoi ai! In functie de asta, se alege echipamentul. Bun la toate NU EXISTA! Cam ca Simexul... sau toyota, sau cutia automata :lol: Si mai dificil este pt cei care merg cu rucsacul; acolo intervine greutatea si limitarea bagajelor la strictul necesar.
Deocamdata cara patrolul, dar in curand voi merge la munte si pe jos.... sper.

Cum spuneam, am inceput anul trecut cumparaturile:
- adidasi Salomon din panza si cu talpa Contagrip foarte agresiva. Sunt extraordinar de comozi, foarte usori si nu-mi mai vine sa ma mai descalt. Ii folosesc la offroad cand este uscat, la cort, iar la bicicleta sunt perfecti datorita talpii. Se usuca repede, luati la reducere, garantie etc
- pantaloni Gravity mai mult de outdoor, dar nu special creati pt un scop anume. Am innoptat pe un vf de munte unde batea foarte tare vantul si trebuia sa stau la adapost. Poate ar fi fost bune niste izmene... atunci nu am avut. Pt 230 lei sunt ok, un pic impermeabili, cu fermoare de aerisire, cordura intre picioare etc Un fel de anvelopa all season zic..
- bocanci iarna Salomon Ii am de aproape 10 ani, folositi putin, sunt ca noi, nimic deosebit..
- bocanci 3 sezoane S-Karp Ascent Cred ca mi-a luat o luna sa ma hotarasc ce sa cumpar pt offroad mai ales.. sa fie buni si ieftini. Abia acum am aflat ce inseamna 3 sezoane :? Talpa Vibram medie, ii folosesc la offroad la greu cald/frig nu conteaza... cort, zapada etc si la cabinet ma duc cu ei in perioada asta. In combinatie cu parazapezi si cu solutia de impermeabilizare sunt pefecti pt mine.
- parazapezi simple de la Decathlon Vor trebui schimbate cu ceva respirabil..
- Tricouri, sosete am invatat lectia!! Cumpar de cate ori am ocazia,, doar sintetic sau lana. Pt bicicleta un tricou din ala cu buzunare in spate din poli...ceva. Mi-am luat si niste izmene din lana, le-am folosit cu pantalonii Gravity la frig fara efort... sunt foarte ok.
- bluze Aici am ceva cu care chiar ma laud :lol: O cheama Zajo si am cautat mult ceva care sa se usuce imediat. Si-a dovedit calitatile cand am fost copilot anul asta la open, in octombrie, cu muuult efort si pe ploaie de 3 zile intr-o masina fara geamuri si usi. Fara ea eram terminat! Nu vreau sa mai stiu de nimic altceva.... o sa-mi mai cumpar vreo 3-4 la fel. Pentru restul activitatilor folosesc exclusiv fleece, de diferite grosimi. Noaptea la cort o bluza din bumbac gros.
- geaca impermeabila Zajo Cand a sosit pachetul, am crezut ca e o gluma proasta. Geaca mea Zajo destul de scumpa, este un fel de naylon de 350grame... am crezut ca am dat banii degeaba. Dar este dracu gol... 15000 rezistenta la apa, 360 Vertigo, respira foarte bine si am pedalat cu ea toamna asta pe vant la greu. In continuare ma port cu ea de parca e un fulg... o voi folosi doar in scopul ei, exclus offroad. Pt offroad ma bazez in continuare pe poncho.. e mult mai prost, dar e aproape gratis.
- geaca buna la toate Salomon Recent achizitionata, inca netestata. 10000 la apa si vant, fermoare vulcanizate, aerisiri and shit.. Sper ca e buna pt ca am luat-o la nervi, dupa 2 luni de cautat un raport bun pret/calitate.
- protectie cap un buff pt aprox 0 grade (am vazut ca si astea sunt pe temperaturi), o palarie dry tech Mammut si o chestie din fleece de pus la gat, dar o pun pe cap de obicei..
- Manusi Pt offroad folosesc de moto, fara degete, cu piele pe fata anterioara. Alta pereche subtiri din fleece si inca una normala de iarna.

Cam asta este garderoba de ieseala. Mai trebuie multe, dar le iau incet... iesiri sa fie!! :D
Lista de dorinte cuprinde:
- sandale outdoor Teva probabil
- pantaloni mai grosi, captusiti sau de ski
- pantaloni impermeabili si respirabili si eventual sa fie buni si la vant
- pantaloni scurti vreo 2 perechi
- bluze Zajo de corp la fel cu ce am
- bluza pe post de strat intermediar sau ceva fleece mai destept
- geaca puf iarna (este foarte calduroasa si ocupa putin loc)
- ......

In ceea ce priveste echipamentul... aici este alta discutie :D Daca sunt cu 4x4, pot spune ca am aproape de toate, inclusiv un set de 6 pahare de sticla cu picior pt vin. Daca sunt in 2x2, situatia e chiar tragica..

Cam asta am, comparativ cu iesirile la pas (nu vb de prelate, generatoare etc :lol: ):
- rucsac de 25l pt iesiri scurte
- arzator mic Spider si butelie
- izopren densitate mare si gros
- lanterna de mana si frontala
- maceta
- perna fleece
- cort 2 sec Decathlon disc
- cateva vase Al, ibric, farfurii adunate
- cuie pt ancorare cort foarte usoare
- cutitas pt alimente
- busola
Imi trebuie:
- rucsac bun pt iesiri de cateva zile, de vreo 50-60l probabil Deuter.
- cort care sa intre in rucsac, trebuie unul cu bete.
- probabil o saltea autogonflabila. Salteaua o fi mai buna decat izoprenul?!
- tacamuri usoare
- cutit outdoor
- multitool
- ceas
- pt ergonomie, dupa ce bifez lista pana aici, un set de vase pinguin

Cam atat deocamdata... dar mai continuam discutia altadata.
Noapte buna!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 14 Dec 2015 22:23

Doctore,imi place de tine.macar esti sincer si de la inceput ai prins esenta .
Geaca Zajo sunt pe val si eu .Vreau cu E-vent. este cea de 4 anotimpuri, data draku si scumpa ca draciii.este fix inca o data ca pret decat ce ai tu si am vazut ca lumea o lauda pe a ta....mai astept,nu am buget 200E acum ... din pacate
sfaturi:
Pantaloni- ia softshell.vezi si Gravity cu toate ca gasesti si mai buni si mai scumpi....ca varianta finala de buget cei din Decathlon de iarna sunt 220 lei si fac treaba...tot acolo poti proba si softshell,sunt cei de la alpinism,SIMOND.in Bucuresti sunt doar in magazinul din Berceni nu stiu de ce dreak....eu astept ianuarie cu banii in buzunar.ca si pentru magazinul Zajo.ro :))))
Vase- eu am Pinguin Solo-recomand cu mare drag sunt mega multumit - intra in ele butelia de 240g,arzatorul mic nu ala cu bucla cum ai si tu,sare,piper...sunt ~90 lei acum ,dar vin reduceri in ianuarie eu le-am luat acum 2 ani de vinerea neagra - 70 lei la marmota.ro,sunt importatori

cortul merita o descriere aparte -ca idee, cauta light, maxim 3,5 kg,bete de Al si obligatoriu 2 iesiri.buget maxim 1000lei si mai scazi.....cand vrei ceva ca lumea nu uita: light, 2 pers, 2 iesiri,ideal iglu si doua tende-fiecare cu spatiul lui de bocanci,sac,iesit la pipi .povestim despre separat....cu alea 2 secunde poti sa uiti,il tii pt masina.

tacamuri - Spork se cheama,vezi in decathlon,sunt 37 lei setul de 4 buc.- plastic ,recomand,ieftin, usor,si rezista la foc fara batai de cap le am de 3-4 ani inca pe toate.Cauta-le pe cele mari sau medii, sunt trei dimensiuni. Acelasi lucru din titan sunt ~100 lei bucata daca te obisnuiesti cu pretul...Suzuker are unul...

briceg - am trecut la victorinox am vandut Hunter XT de care eram multumit din cauza de lipsa ustensile- cutit si fierastrau si atat, am luat de curand din seria Delemont Rangergrip79 super ok,penseta +scobitoare si alte chestii.am vrut penseta dupa o aventura de doua zile cu un tep naravas in mana.din pacate este mare, nu mai este briceag, este ditamai cutitul ,are 13 cm ,nu se califica la caratul in buzunar, dar are cam tot ce vreau eu asadar torpedou si buzunar de rucsac......verifica cu gogu netul pt idee.

perna -uita, o cari degaba- ai mereu la indeamana rucsacul,sau hainele de maine/azi...

Rucsac de firma obligat-nu cumpara pe net, cand vii la Bucureshit ne vedem si dam o tura, probam, pipaim...de princip dupa 50-60l sunt de expeditie si daca esti atent incapi si in un 45+10 sau 55 L....cu cat este mai mare, iei mai multe,cari mai mult.Dupa 2 ture te saturi de carat si inveti ce nu folosesti---maceta onlocuita cu un fierastrau fiscars,perna acasa....

Salteua autogonflabila- smecherie cu J mare :))))) dar grea si greu de carat BGP.Sa nu spunem ca scumpa,eu nu am, dar am incercat de 2 de imprumut-dormi ca in pat si iarna o domnesti cu un sac bun....dar grea ca dracii comparativ cu 300g salteaua ,ea de izopren special. daca te obisnuiesti cu light la tot si adaugi saltea, merita sa cari. atentie la ce cumperi in schimb.si odata cu ea ia si un drybag cu valva ,special de umflat salteaua. vei prelungi viata saltelei ca daca o umfli cu gura se duce dracului rapid-si nu vei avea cum altfel sa o umfli decat cu gura...asa vei folosi sacul pt nadragi....iarasi cauta la mormota drybag......

cand dai o cafea la Bucureshit? mai povestim cam doua zile, asa....masini avem, de iesit ne cam place

Stane zicea ceva de o stana in ianuarie,poate o da public ca eu am nevoie sa chem soacra sa cumpar flori...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 14 Dec 2015 22:42

PS: S-carp Ascent, am pus bani la pusculita de aproape 3 luni, vechii mei gumari de piele de la concurenta Grisport s-au descusut dupa 7 ani.Si as vrea sa dau banii unui producator roman.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 14 Dec 2015 23:54

Razvan wrote:PS: S-carp Ascent, am pus bani la pusculita de aproape 3 luni, vechii mei gumari de piele de la concurenta Grisport s-au descusut dupa 7 ani.Si as vrea sa dau banii unui producator roman.

Zi daca merg la condus cu talpa aia usurica, te rog,ca astia ai mei speciali si cu mot nu sunt pentru asa ceva.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby doctoru » 15 Dec 2015 13:57

Merg si la condus, dar merg mai bine daca conduci Patrol :lol:
Pe gresie uda esti terminat!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Adi » 15 Dec 2015 19:38

am vazut ca s-karp sunt facuti la brasov, au un model interesant, Omu Cx ,sau daca nu Sherpa Fx, ma intereseaza daca ajunge cineva (rzv) in brasov la ei sa-mi spuna daca sunt din piele lucioasa, ca nu mai face nimeni bocanci galosati integral din piele lucioasa in prezent la preturi decente, sau daca se fac ajung la 400E, comparativ cu 125 E sherpa de ex
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby turagmes » 15 Dec 2015 21:41

pana ajunge RZV-ul pe centura la S-Karp am fost eu...nu am vazut nimic cu piele lucioasa acolo

am eu o pereche de bocanci facuti la Tino...sub sigla Asolo...piele lucioasa...talpa sanatoasa...i-am cumparat in 1999 si sunt si acum in stare super...oricum de cat timp sunt la mine nu stiu ce-i aia crema de ghete...stiu doar de o alifie cu ceara de albine....lanolina si inca ceva ingrediente....

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Adi » 16 Dec 2015 08:14

pai asta era si ideea cu pielea lucioasa, nu ma intereseaza tehnologii ultra respirante ci sa-i pot da cu crema sau orice altceva cand nu uit , in rest sa alunece apa si zapada, astia de acum cu piele mata, fara fata, sunt mai sensibili. asolo sunt sau au fost ce trebuie,s-karp sa vedem .....
http://www.s-karp.com/collections/back- ... ectia-2016
asta par a fi ce trebuie, dar apar abia luna asta si nu cred ca ii vad prea curand prin bucuresti, e util un feedback daca ii vede cineva
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 16 Dec 2015 18:26

O sa merg la magazinul din BV- Cel din centru, de prezentare. modelul OMU 2016 pare ce vrei tu, Adi...voi verifica ca si eu vreau sa probez cate ceva,cum spuneam...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests