Echipament iesire de WE

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 11 Oct 2016 14:13

Noutati de toamna :)))

Am luat intamplator,de la un nesabuit ,via OLX ghete Columbia, noi,in cutie.

https://www.amazon.com/Columbia-Mens-Ne ... B0068ZX3GE

pretul, imbatabil 250 lei.
Ca idee -este a treia pereche de incaltari Columbia la mine - producatorul asta este cu jumatate de numar mai mic decat normal...eu port 42,la Columbia imi vine doar 42,5.... omul a luat fara sa stie asta...si uite ghetele pe OLX :)
Am salvat situatia cu bugetul si am renuntat la S-karp,super ok dar cam mare investitia pt ghete de masina,zi de zi si plimbarici lejere....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 06 Apr 2017 09:37

Sa mai bagam detalii.......

Am reusit sa mentin aerisirile la 1 /luna, ceea ce este super ok.
2-3 zile si boschetarit cu cort ,refugii,stane.... si asta in perioada noiembrie-martie.

Am luat un sac de iarna -mare, greu dar digerabil ca pret si performante.avand in vedere ca nu merg in Fagaras in ianuarie, am acceptat temperatura de confort intre -7 - - 17C. Testat afara cam la un -10C, este mai mult decat ok. Mai nasol sa iesi din el si sa incepi o noua zi in conditiile date ,decat sa dormi in el...
sacul
https://www.mormota.ro/pinguin-sac-de-d ... -37-c.html

Luat o saltea Thermarest.Alta viata- dupa un refugiu si un izopren normal(gros de 12 ) am descoperit ca nu mai am 20 ani...imi amortesc mainile pana la cot de la suprafata mult prea tare , am tot felul de dureri si discomfort.
Autogonflabila a iesit din calcul cu greutati incepand de la 700g ,izolatie si tehnologii direct de pe Marte si pret de un set roti Logan , si terminand cu peste 1 kg si preturi acceptabile.caliate si izolatie pe masura investitiei, ca intotdeauna.
Am ales Thermarest asta- cel mai ieftin, cel mai usor si cu randament ok pna pe la -10C...
https://www.thermarest.com/ie/catalog/p ... tegory/13/

Dupa 2-3 folosiri ma felicit.Piperata ca pret,face treaba impecabil.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 06 Apr 2017 10:02

Sa pun si niste dovezi, zic....
Attachments
IMG_3764.JPG
IMG_3765.JPG
IMG_3767.JPG
IMG_3776.JPG
DSCF5013_stitch.jpg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 06 Apr 2017 10:15

Si din ultima tura cate ceva....

Am luat niste mini-coltari - spikes iarasi un compromis ideal intre folosirea la trekking -nu la catarare si alpinism- si greutate doar 500g,1/2 din greutatea coltarilor clasici si doar 25-30% din pretul coltarilor...
Cam asa sunt , diferenta este ca pot recomanda unii la doar 100 lei...

https://www.mormota.ro/incaltaminte/sis ... n-alp.html

fac o maaare diferenta pentru potecile cu gheata sau drumurile inghetate .de luat in calcul chiar si pentru offroad garasntez ca dupa prima folosire nu-i mai uiti acasa..
Attachments
DSC_4478.JPG
DSC_4509.JPG
DSC_4515.JPG
DSC_4522.JPG
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Marmotă » 06 Apr 2017 12:03

Dupa cum sigur stii exista saci de dormit in aceeasi plaja de temperaturi, de la firme mai mari, la preturi muuult mai mari... si tot grele sunt. Unele chiar mai grele decat asta al tau (2kg daca nu ma insel). Parerea mea e ca ai facut o alegere buna, mai ales ca l-ai si testat si esti multumit de confortul termic.

Si eu adulmec niste saltele insa nu ma pot hotara :shock:
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 07 Apr 2017 08:15

App de sac, stiu ce spui am studiat situatia bine bine 2-3 luni....
Alternativa usoara inseamana puf-pana intr-un kg,mai mic la impachetat~1/2 dar in jur de 1000 lei cu sarituri pana la 2000 :lol:
La banii astia ,pentru 4-5 iesiri in zapada, am considerat ca merita Pinguinul.
Dupa test ,ma declar multumit.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 14 Apr 2017 11:26

IA zi cu saltelele? detaliaza ce anume studiezi si obiectele de studiu.
In RO, ofertele sunt limitate bine.SI ce este laudat de americani de ex,(nu ca ar conta continentul, dar astia sunt mai guralivi ), au pret de bicicleta de concurs acasa la romanica.
grosime, izolatie,volum impachetat,greutate,model-producator...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Marmotă » 14 Apr 2017 19:00

Ce sa zic... in principiu nu sunt adeptul autogonflabilelor. In primul rand pentru ca "ieftina" gasesti numai de la 800g in sus, iar in al doilea rand pentru ca n-am putut niciodata sincer sa fiu sa ma odihnesc pe gonflabile... am si probleme cu spatele si nu ma pot odihni pe moale. O alta chestie e ca aici vremea nu-i atat de aspra ca in Romania si nu-mi trebuie cine stie ce "ozeneuri".

Momentat cochetez tot cu una "Z", iar Thermarest ca a ta pare o alegere ideala.

In alta ordine de idei, ca tot e topic de laudat echipament, pot recomanda cu caldura bocancul asta Verbera Hiker II mai ales ca l-am prins la o oferta imbatabila: £90. Goretex, vibram, 100% impermeabili (testati, nu balarii) si extrem de comozi mai ales in combinatie cu sosete cu merino. Sunt de 3 sezoane (4 de voie aici in UK) si spre deosebire de alti bocani astia nu au necesitat "sa se lase"... perfect fit din prima iesire. Curatati bine (fara apa, sau daca e nevoie numai cu apa rece fara sapun) si impermeabilizati mereu cred ca ma vor tine o vesnicie.
Attachments
DSC_0275.JPG
IMG_20170218_130715.jpg
IMG_20170207_132814.jpg
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby RZV » 18 Jan 2018 09:11

Am vazut ca-mi moare topicul,il frec putin sa fie erect :lol:

Imi este dor de iesit, de balaurit...asadar in plin sevraj mai fac ceva cumparaturi....
In Brasov fiind , am facut o vizita la S-karp... idei putine si fixe- si mi-am luat pantofii de travel...vibram,piele suuuuper multumit.Am acoperit toate anotimpurile si posibilitatile,doar timp nu stiu cum sa produc.

https://www.s-karp.com/pantofi-travel-negru

Am am facut o comanda la verii comunisti si mi-au venit ceva frontale copii Petzl-arata la fel,plastic mai prost,finisaj la fel ,salabut, dar fac acelasi lucru la 90 % din performanta originala( am si originalul si am putut face comparatia ), la 3,5 E / buc Vs 180-200 lei originalul...au venit in 75 zile.....spume si mui.Pentru tavalit,sunt meeega ok.

Am iesit cu fi-mea de 3 ani,singuri, 4 zile - cort, cabana si masina in toamna in Iezer. Ne-a plouat in fiecare zi cateva ore si noaptea mai mereu.
Am realizat ca sunt sanse sa facem asta mai des,a fost incantata, am mai luat ceva Buff Merino 3 buc, un sac pt copii de la Decathlon cu temperaturi 0-5 C, iarasi ok, comod si dedicat copii,cu deschideri duble.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Echipament iesire de WE

Postby Marmotă » 18 Jan 2018 18:20

Ia baga un link, te rog, cu frontalele. Sincer, daca sunt impermeabile cat de cat, iar lumina e cum zici tu... altceva nici nu mai conteaza la banii aia.
The people who know the least about you, always have the most to say


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests