Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby Razvan4x4 » 01 Jul 2013 11:29

Am deschis eu un topic nou cu cortul facut de Gusteru, poate o sa mai fie sursa de inspiratie si pentru altii. Deocamdata avem doar foto:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Casa Iacob nu e acasa

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby gusteru » 01 Jul 2013 12:32

Cred ca pozele spun tot. As mai adauga ca croiala nu a fost facuta cu sabloane sau ceva, am intins pinza pe schelet, am pliat-o si ca sa ramina la forma al lipit-o cu duct tape. Dupa ce am cusut-o am scos banda adeziva. Simplu si rapid, doar ca un meserias ar fi economisit vreun metru de material daca folosea sablon. Eu nu sint.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby Razvan4x4 » 01 Jul 2013 12:40

La ploaie cum se comporta?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby RZV » 01 Jul 2013 19:38

Arata bine.Daca ne dai si dimensiuni si chestii gen ,generale macar,eu am o idee...
Cine este micul mestesugar si se baga la croit asa ceva?
Eu sunt dispus sa finantez 1/2 din proiect contra citeva folosiri anuale....cu conditia sa nu se ude materialul.
Mai vine cineva cu restul si un meserias sa-l faca? il pun la uz comun cu executantul si cofinantatorul,prin rotatie sau dupa necesitate.....
Daca nu costa mai mult de 500-700 lei materialele(nu cred,dar nu se stie niciodata) ,il finatez integral :mrgreen:

Zuzu zicea ca stie ceva materiale ieftine si eu cunosc cu plcajul ala, si eventual cu fierul, sa fie Al...mai usor...

PS Micul mestesugar sa faca bine sa-i iasa din prima,erorile de creatie le plateste....si eu sunt dispus sa fac si munca fizica la executie.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby gusteru » 01 Jul 2013 21:03

dimensiunile le faci dupa cum te aranjeaza. eu l-am facut lat de 145 cm ca atit e portbagajul, lung e de 230 si inalt cit sa pot sa ma schimb de haine fara probleme. scheletul superior e din teava de apa si pinza e cerata cumparata de la solduri, perfecta la ploaie. cind il intind scara se sprijina pe bullbar si pot sa mut masina fara sa string cortul

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby stane » 03 Jul 2013 20:24

1-Cat cantareste?
2-Gusterule, inteleg ca l-ai cusut de mana pe loc?
3-Parerea mea. Poate sa fie cat de impermeabil materialul-apa trece prin cusaturi.
4-Cum arata pe masina? Cat de greu e de montat? Daca e nevoie de 2 oameni, cam nasol.

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby gusteru » 04 Jul 2013 07:22

poze cu cortul ridicat nu am deocamdata.
trebuie sa il pui cu 2 oameni pe masina, are vreo 25 kg, oricum sub ce cintarea la vremea respectiva ceea ce era pe piata, nu stiu acum. e prins cu 4 suruburi m6 de portbagaj
nu curge la cusaturi, l-am dat cu ceara de haine si inca tine
dupa le l-am lipit pe pozitie cu banda l-am luat cu masina de cusut si apoi am scos banda de lipit. un meserias poate are alta metoda
pe masina se ridica intr-un minut, saltelele si sacii ramin tot timpul in interior. cind l-oi pune pe masina o sa fac ceva poze

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby RZV » 04 Jul 2013 08:50

As vrea sa clarific citeva chestii.Nu inteleg cum unii oameni,pot gindi asa:

in traducere libera: mi se face sila cand un posesor de masina, alta decat oltcit sau similare, isi mananca de sub unghii.
mi-a venit asa, la o limita, deoarece am constatat ca pe fiecare topic unde se prezinta cate ceva, apari si intrebi cine, care da mai ieftin, cine se baga sa bricoleze chestii ("economisind" 3 lei), te mai lauzi ca tepuiesti pe unul-altul (vezi alba-neagra cu rulmentii, in caz ca te intrebi la ce fac referinta), omniprezentele tale combinatii cu amortizoare, jante, maruntisuri, schimburi si trocuri. imi amintesti de practica umplerii damigenei de 25l cu monezi de 5 lei, echivalente cu pretul unui ARO si spargerea acesteia in cadru festiv. fata de care protagonisti am o senzatie de mila
baneaza-ma


Excludem orice alta jignire sau orice alta "" combinatie"auzita din discutia data.Ne referim strict la cort.

Pai cum sa nu vrei sa economisesti 3lei cind un cort de genul,maggiolina costa ~1800 2000 E!?!Cind un altul de alta firma sare bine de 1300-1400E in varianta cea mai mica si ajunge la 1700E in varianta mare!?! Cine nu ar vrea sa aiba unul identic cu marea suma de 1000lei ? sa spuna unu ca el ar da 1500E pt ca-i de firma si celalalt,identic si functional facut pe genunchi, este doar 1000lei .....
Hai sa fim seriosi.

Plus de asta, eu am sustinut ca-s dispus sa arunc o suma mica pe o incercare,doar sa ma conving ca iese sau nu......
Faptul ca nu vrei sa dai peste 1500E pe un cort ce-l folosesti de 5-6 ori pe an,nu te descalifica dpdv uman.Indiferent daca iti permiti sau nu, financiar vorbind.

Si acum bomboana de la tort :lol: bah nea userilor-cunostinte-prieteni asa de bine am ajuns de se pare ca sunt unii ce nu mai suporta in fata ochilor cheltuielile mele prea mici,urmaresc cu maxim interes ce face fraierul de mine si dezbat intens actiunile imbirligate executate de persoana mea?De unde stii tu domule cu scirba maxima,ce eu nu te cunosc ,ce alba neagra fac eu?cu cine si cu ce produse?ca nu imi amintesc sa-ti fi povestit vreodata ceva....si nici invers.Nici sa fi vindut amortizoare, jante,sau alte produse enumerate de tine.

Va pupa, al vostru prieten.Va rog mult, nu ma mai faceti subiect de discutie(a se citi birfa) ca nu-i frumos,si uite le provoc unora o scirba maxima.
Imi cer scuze pt aparitia bubelor la gura-de scirba mea....

PS -iar imi creste audienta....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby stane » 04 Jul 2013 09:11

Te-ai sculat suparat, da rau....si cu chef de sris.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby RZV » 04 Jul 2013 09:37

M-am sculat bine dispus.
Acum nu inteleg cum poti caracteriza pe cineva pe care nu-l cunosti.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests