Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby gusteru » 04 Jul 2013 10:22

desi pot sa iau un cort de acoperis cu +/- juma' de leafa mi se pare stupid sa arunci banii cind il folosesti doar in concediu. facindu-l singur e exact la dimensiunea si forma dorita, stii cum e facut deci poti sa si il repari singur mai ales acum cind cam toate firmele de prestigiu fabrica in china si pun etichetele lor in magaziile proprii, deci calitatea e numai pe eticheta si de restul de bani iti iei motorina sau te bucuri de vacanta.
hai sa trecem la subiect fie ca e de bun sau de rau, care cum isi dramuieste banul nu e treaba noastra aici, sint destule forumuri de scandal, pacat sa-l murdarim si pe asta

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby AdrianZUZ » 04 Jul 2013 11:33

Razvan wrote:Arata bine.Daca ne dai si dimensiuni si chestii gen ,generale macar,eu am o idee...
Cine este micul mestesugar si se baga la croit asa ceva?
Eu sunt dispus sa finantez 1/2 din proiect contra citeva folosiri anuale....cu conditia sa nu se ude materialul.
Mai vine cineva cu restul si un meserias sa-l faca? il pun la uz comun cu executantul si cofinantatorul,prin rotatie sau dupa necesitate.....
Daca nu costa mai mult de 500-700 lei materialele(nu cred,dar nu se stie niciodata) ,il finatez integral :mrgreen:

Zuzu zicea ca stie ceva materiale ieftine si eu cunosc cu plcajul ala, si eventual cu fierul, sa fie Al...mai usor...

PS Micul mestesugar sa faca bine sa-i iasa din prima,erorile de creatie le plateste....si eu sunt dispus sa fac si munca fizica la executie.


Frate, ce vrei tu nu este valabil la Romanica!
Cu riscul sa ma repet, ca vad ca dai inainte cu preturile de catalog! :P
Fermoare de calitate - scump si cantitate mare
Feronerie inox - scump
Copertina de mers - trebuie sa o faci pe la producatorii de prelate camion (2-300ron)
Material impermeabil si care sa respire, sa reziste si vreo 10 ani - scump
Scara aluminiu rabatabila sau telescopica
Profile Al - cant, prindere/bare
Saltea - aici te-ai scos ca deja o ai :lol:
Un super meserias care sa munceasca gratis, cusaturi vulcanizate etc
Placaj marin de 7-8mm
Plasa tantari rezistenta in timp, iar fermoare sau velcro ... macar 2-3 ferestre pentru ventilatie

1000 ron - visezi taica!

Pe tiganeste - da'o'n pula mea de viata ca este 350eur + transport http://www.subito.it/sport/air-camping- ... 380674.htm

http://www.subito.it/accessori-auto/ten ... 805706.htm

http://www.subito.it/giardino-fai-da-te ... 468263.htm

http://www.subito.it/accessori-auto/air ... 869940.htm

http://www.subito.it/accessori-auto/ten ... 780396.htm

http://www.subito.it/accessori-auto/ten ... 724783.htm

http://www.subito.it/caravan-e-camper/a ... 030139.htm


PS Imi pare rau ca am scris aici pe topicul cuiva care chiar a realizat ceva!
PPS Eu sunt mai "carcotas" "scartar" "chitros" de fel, dar una este sa dai pretul corect pe ceva de calitate, la un moment dat si alta e sa facem DIY cu becuri economice la buda!!!!
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby RZV » 04 Jul 2013 12:38

@ zuzu nu ne intelegem romaneste? Noi am vorbit si la telefon pe tema,in plus,acum o sptamana....

1. Pret de catalog este una si este foarte mare.raportat pret calalog nou vs DYY cu 1000 lei la ce se refera topicul,cistiga INTENTIA DYY
2. faptul ca tu stii de site-ul din it, si eu de la tine, si altii-probabil si colaborat cu ocaziile de 350 pina la 1300 euro vehiculate pe el,NU garanteaza nimic.Nu chiar tu spuneai ca ai nevoie de vorbitor de italiana,sa investesti niste bani-350-550-800E intr-un italian cu care ai vb la telefon si care urmeaza sa predea produsul la un transportator al tau, al lui,de pe bursa...nu conteaza?!?
3.exemplele tale sunt SH,deci pot avea probleme daca italianul minte, sau nu....dupa noroc.cum 350 E pot insemna si o gaura neagrain buget si un noroc cu un produs descris exact de om ....tot tu mi-ai spus sapt trecuta ca ai avut 2 experienta fericite cu Subito.it .Garantezi si pt experienta altora? :lol:
4. am trimis 4 mailuri la italieni, folosind contactul de pe site,si NIMENI, dar nimeni nu mi-a raspuns intr-o saptamina.3 din corturi au si disparut de pe site, probabil s-au vindut intre timp.....
5. Aici sunt chestii Sh care pot avea pret mic si sa fie ok, sau sa fie praf, sau pot fi cu 10-20% mai ieftin fata de pretul original adica sunt si produse ce sar de 1oooE din aceeasi categorie.

Adica Zi in pLM tot adevarul pe romaneste :lol: nu-mi baga mie intentii in traista,pt ca faptul caam scris pe un forum nu ma face atit de timp.Momentan nu am creat decit ziza si dezaprobare-gen uite-l si pe boul asta ce prost....
Multi ma cunoasteti destul de bine, altii deloc.......cei ce ma stiu, credeti ca pina acum,daca exista posibilitatea sa ai cort DYY la fel de ok ca originalul,nu aveam ? :lol:



Ai perfecta dreptate cu detaliile,totu-i scump si greu de procurat, mai mult, TALENT pt a face asa ceva este iarasi o raritate,si sa si iasa bine.....este si mai rar.
Avind in vedere aceste motive am propus ce am propus mai sus....
Din punctul meu de vedere o alternativa este sa insist la Gepetto ca si anul trecut.la 350-400 E vine sigur cortul din China pe filiera lui. Chinezesc, dar nou.Trebuie doar convins chinezul sa-ti vinda unul sa vezi produsul.Anul trecut m-a convins Gepetto ca nu merita investitia, am iesit de 2 ori la peste singur.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby gusteru » 04 Jul 2013 12:55

AdrianZUZ wrote:
Fermoare de calitate - scump si cantitate mare
doar doua fermoare lungi am folosit pentru intrare si plasa de tintari, vreo 3 euro pe bucata.
Feronerie inox - scump
teava de interior e teava de instalatie de apa galvanizata, in ziua de azi e in jur de 8 euro pentru o lungime de 5
metri- asa le vind astia in pravalie aici. restul scheletului din teava patrata, a mai ruginit pe unde am sudat, dar are peste 10 ani in conditiile olandei inde nu vedem soarele decit in poze
Copertina de mers - trebuie sa o faci pe la producatorii de prelate camion (2-300ron)
vinilin, nu mai stiu cit a costat. poti eventual sa iei material de la cei ce fac banere, eu am facut o canoe
demontabila din materialul asta si inca mai face servici
Material impermeabil si care sa respire, sa reziste si vreo 10 ani - scump
am folosit prelata de camuflaj cerata luata pe mai nimic de la solduri
Scara aluminiu rabatabila sau telescopica
scara rabatabila tot din teava patrata
Profile Al - cant, prindere/bare

Saltea - aici te-ai scos ca deja o ai :lol:
Un super meserias care sa munceasca gratis, cusaturi vulcanizate etc
Placaj marin de 7-8mm
Plasa tantari rezistenta in timp, iar fermoare sau velcro ... macar 2-3 ferestre pentru ventilatie


1000 ron - visezi taica!

Pe tiganeste - da'o'n pula mea de viata ca este 350eur + transport http://www.subito.it/sport/air-camping- ... 380674.htm

aici ai dreptate, dar satisfactia lucrului de facut de mina ta nu are pret. luindu-l dea gata e ca si cum m-as duce in raidul organizat budapest banjul si m-as lauda acasa ca am facut o expeditie in africa.
acu nu dati prea tare, e doar parerea mea, asta nu inseamna ca am si dreptate.


PS Imi pare rau ca am scris aici pe topicul cuiva care chiar a realizat ceva!
PPS Eu sunt mai "carcotas" "scartar" "chitros" de fel, dar una este sa dai pretul corect pe ceva de calitate, la un moment dat si alta e sa facem DIY cu becuri economice la buda!!!

Stai linistit, fiecare poate sa-si spuna parerea, de aia e forum.

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby AdrianZUZ » 04 Jul 2013 13:26

Bre, cu teapa e mai greu ... calitatea produselor este alta decat un fash (fas) chinezesc ... am avut mai multe corturi VECHI de PANZA ... si in afara de mucegai (care se vede) nu are ce sa le omoare!
Despre tepe de la vanzatori ... e o lume rea afara :lol:
Transportatorul este o problema - mie mi-au pus un generator peste columbus, dar dupa 3 zile la Vadu in soare si-a revenit singurel! :P
Nu raspunde nimeni (particular) la mail - suna, vorbeste si dupa aia corespondezi cat vrei tu!
Daca vrei gasesc in arhive si o pravalie care vinde sh si raspunde la mail! (http://www.ebay.it/itm/TENDA-AIR-CAMPIN ... 25708d1faf)

Sau poti sa dai niste bani pe materiale bune/proaste/scumpe/ieftine si sa vezi ce iese, cum rezista la ploaie/vant/caldura/greutate/mers cu 130km/h .... dar cred ca un concediu ratat costa mai mult.

Cu folositul este clar, daca nu-l ai, nu-l folosesti! Dupa ce-l arunci pe masina situatia se schimba.

Aia cu timesharingu' la RTT e geniala :mrgreen:
Attachments
DSC_0241.JPG
In drum spre Lefkada
DSC_0241.JPG (154.47 KiB) Viewed 3342 times
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby AdrianZUZ » 04 Jul 2013 13:40

@ Gusteru - La noi nu prea se aplica preturile decat daca ai pe unde sa scormonesti (exceptand teava galvanizata prost)
Spe exemplu a trebuit sa imi iau niste cleme de plastic pentru prelata - pret pe bucata 1.4ron ... nu se vand decat cate 100, asa ca am 80buc de rezerva :lol:
La subiect - Polytex.ro are o gramada de accesorii utile!
Prelata PVC camion - Autoconf Textile SA Balotesti cam 780ron prelata de 2x4m super calitate, termosudata, capse (pentru un cort cred ca nu sare de 300ron)


Ai perfecta dreptate cu satisfactia lucrului facut de tine - atata timp cat sti ce faci si poti atinge sau depasi functionalitatea lucrului "de cumparat" altfel pierzi timp si bani sau ramai cu un compromis/rebut.
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby RZV » 04 Jul 2013 14:54

Zuzule ma bucur ca ne intelegem.
Totu-i super ok si ai dreptate de altfel,si tu-si eu.

De vorbit in italiana,mai greu sau deloc :lol: .Mail numai in engleza,devarat.
Ai o singura problema la treaba cu folositul -aruncatul pe masina cum spui tu.Daca este o maggiolina sau columbus,nu-i problema sa plimbi toata vara cosciugul pe masina,ce ne facem cind este un pachet din ala gen air camping de 400E? arata ca porcu si nu l-as plimba peste tot prin oras nici mort.nici tu de altfel, de aia ai ales Columbusul, pentru ca arata asa cum arata strins.....exceptind ca amindoua fac acelasi lucru cind il folosesti si dormi in el. :lol:
La faza cu util-frumos-comod-aerodinamic pica din pacate Air Camping si tot ce-i ieftin.merge principiul tau cu dai un ban dar stai in fata si aici iar revenim la bani....
La 350-400 erau 2 maggiolina vechi, care au disparut in 2 zile.....restul sunt de la 700 in sus.....mai asteptam ocazii.
APP vorbeste cineva italiana fluent? La modul serios.Poate da o mina de ajutor cindva la intermedierea unui cosciug -dormitor .
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby gusteru » 04 Jul 2013 18:17

Razvan wrote:intermedierea unui cosciug -dormitor .

matale ai gura de aur. ultimele doua cuvinte m-au facut sa ma gindesc daca o merge un dormitor facut din cutiile de portbagaj -noi pe aici cosciuge le numim - pe aici apar iarna sub o suta de euro la mina a doua sie si aerodinamic

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby RZV » 04 Jul 2013 20:05

:lol: Probabil ca reusesti,dar nu cred ca incap doua persoane :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Cort de plafon home-made. By @Gusteru

Postby AdrianZUZ » 04 Jul 2013 22:22

Razvan wrote:Zuzule ma bucur ca ne intelegem.
Totu-i super ok si ai dreptate de altfel,si tu-si eu.

...mort.nici tu de altfel, de aia ai ales Columbusul, pentru ca arata asa cum arata strins.....exceptind ca amindoua fac acelasi lucru cind il folosesti si dormi in el. :lol:
La faza cu util-frumos-comod-aerodinamic pica din pacate Air Camping si tot ce-i ieftin.merge principiul tau cu dai un ban dar stai in fata si aici iar revenim la bani....
,,,.


Doar eu :lol:

Eu am ales columbus pentru ca instalez si strang dormitorul in 3 minute fata de 40min un ARB (care chiar e o chinezarie)
Dar pentru FJ40 mi-as lua mine un AirCamping (care by the way este originalul RTT).
Cand ajungi la 12 noaptea in camping si esti cu puradelul sau pur si simplu mai vrei sa bei 2 beri, e de vis sa ridici un pic si gata la nani!
Si mai este o smecherie pentru care am ales columbus, la HDJ100 locurile de bare sunt stabilite pe plafon, daca vrei deschidere in spate merge greu pt ca ai haionul care se ridica peste nivelul plafonului, daca vrei in lateral trebuie sa il montezi pe doua bare f apropiate sau pe un portbagaj pus peste bare!
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 3 guests