Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby Astral » 27 Dec 2010 14:11

( Am pus in titlu mai multe traduceri posibile pt "awning" ca sa fie mai usor de gasit cu functia "Cautare".....)

Pentru ca e de sezon si este util cand se face un popas prelungit sau se campeaza, va propun sa va spuneti parerea despre umbrarul din link-ul de mai jos si chiar sa impartasiti ce anume folositi ca umbrar, cu poze exemplificative, normal.
Umbrarul din link costa....~1000 AUD, adica mult prea scump.....
Pe de alta parte, in josul schitei se poate vedea (vezi " For a detailed guide to setting the FOXWING up in windy conditions watch this video.") principiul pe care e construit umbrarul, ceea ce mi-a dat idei in confectionarea unui astfel de umbrar !

http://www.rhinorack.com.au/AccSubCa...ng_358_56.aspx

Image

Image

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby Admin » 27 Dec 2010 14:40

Mie imi place. Exista o groaza de solutii pentru a improviza un umbrar, dar asta este practic, iar de aceasta calitate iti dai seama cind ai de instalat/strans tabara, atunci cind timpul este important. Nu mai zic de situatiile gen ploaie sau canicula, cind nu ai chef de lucrat la diverse inginerii. Pretul este intr-adevar prohibitiv, dar daca s-ar putea realiza la o calitate similara, eu zic ca merita incercat.

User avatar
mariusg
Posts: 12
Joined: 19 Oct 2010 18:38
Location: Bucharest
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby mariusg » 07 Jan 2011 01:35

Sa-mi spun si eu parerea. Ii sta bine in poza cu LR.(sic)
Land Rover Discovery Serie II V8 Automatic

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby H2H » 17 Apr 2011 12:00

Eu am o nazdravanie de folie dreptunghiulara 4,5 m x 6 m. Ceva gen rafie intarita cu fir de aluminiu si capse pe laterale/colturi. In combinatie cu ceva cordelina si copaci, iese un umbrar decent care mai tine si la ploaie. Urmatorul pas este sa produc niste bete usoare si plianbile din aluminiu sau alt material ca sa pot folosi copertina si in locuri deschise, fara copaci.

Plus vreo alte cateva foi de cort gen, mai micute 1,5 m x 2,5 m toate astea combinate duc la o tabara ad-hoc destul de protejata :) Sper...inca sunt toate-n tipla =)))))

User avatar
l_stoian79
Posts: 28
Joined: 22 Sep 2011 11:02
Location: Timisoara
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby l_stoian79 » 26 Jul 2012 16:03

O combinatie home-made (intre varianta arata de Astral si folia folosita de H2H ) a facut baiatul asta din Canada:

http://forum.ih8mud.com/70-series-tech/ ... -rack.html

Simplu de montat/demontat, putin spatiu ocupat, eficienta, materiale la indemana indiferent ca il faci din aluminiu sau otel.

bafta!
Cercetatorii au demonstrat ca, daca iti e frica de paianjeni, cresc
sansele sa vezi cat mai multi in dormitorul tau.
Mie imi e frica de blondele cu tzate mari… :-)

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby sever » 27 Jul 2012 08:44

l_stoian79 wrote:O combinatie home-made (intre varianta arata de Astral si folia folosita de H2H ) a facut baiatul asta din Canada:

http://forum.ih8mud.com/70-series-tech/ ... -rack.html

Simplu de montat/demontat, putin spatiu ocupat, eficienta, materiale la indemana indiferent ca il faci din aluminiu sau otel.

bafta!


Asta-mi aduce aminte de portbagajul meu de greutatea unui semi-senilat

User avatar
l_stoian79
Posts: 28
Joined: 22 Sep 2011 11:02
Location: Timisoara
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby l_stoian79 » 29 Jul 2012 16:19

sever wrote:...

Asta-mi aduce aminte de portbagajul meu de greutatea unui semi-senilat


pai omu' l-o facut din profile de aluminiu....zic eu ca e decent ca greutate daca il faci din Aluminiu. De fapt o sa-ti zic mai precis cat e de greu in vreo 5-6 saptamani asa :mrgreen:
Cercetatorii au demonstrat ca, daca iti e frica de paianjeni, cresc
sansele sa vezi cat mai multi in dormitorul tau.
Mie imi e frica de blondele cu tzate mari… :-)

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Re: Awning = umbrar, marchiza sau parasolar

Postby cristeaandm » 17 Jan 2013 13:40

l_stoian79 wrote:O combinatie home-made (intre varianta arata de Astral si folia folosita de H2H ) a facut baiatul asta din Canada:

http://forum.ih8mud.com/70-series-tech/ ... -rack.html

Simplu de montat/demontat, putin spatiu ocupat, eficienta, materiale la indemana indiferent ca il faci din aluminiu sau otel.

bafta!


Modelul nu mi se pare asa interesant, este o improvizatie, iar in situatia unui roof-rack de expeditie incarcat cu tot felu de acareturi, sa ai nevoie de ceva de acolo sa iei folia sa pui folia nu e comod.
De facut home made este unul ca acesta si nu trebuie mare inginerie:

open_sky_2 (Copy).jpg
open_sky_2 (Copy).jpg (192.13 KiB) Viewed 2441 times


S-auzim de bine


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests