Folia de supravietuire

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Folia de supravietuire

Postby busu4x4 » 18 Jan 2012 15:37

In cadrul ultimului "Colocviu de la Sapunari", de weekend-ul trecut, am avut ocazia sa testez folia de supravietuire :oops:
Dupa ce, cu cateva zile inainte, i-am batut la cap pe Suzuker si pe Sever sa ramanem peste noapte, eu am fost cel care si-a uitat sacul de dormit acasa :o

Am avut noroc, ca cu cateva luni inainte, imi cumparasem (ca un moft) din Decathlon o folie de supravietuire. Era cea mai ieftina (vreo 13 lei).
Dupa cum am zis, am luat-o intamplator, in ideea ca nu stii cand ai nevoie de ea si am aruncat-o in rucsacul "cu de toate".
Nu pot spune ca am crezut 100% in ea de la inceput, dar pe parcursul noptii m-a convis!
Este adevarat ca nu sunt eu ala care sa sufere prea tare de frig (anul trecut la Conserva, am dormit intr-un sac de la Decathlon cu zona de confort la 9 grade).

Sa revenim la folia noastra. Dupa cum ziceam, am desfacut-o usor sceptic, iar dupa ce am trecut peste glumele "prietenilor" cu "macroul afumat" si tot felul de pesti, m-am bagat la somn. M-am trezit pe la 7, putin socat ca nu-mi este frig. Focul din soba se stinsese de mult, dar folia, spre uimirea mea, a pastrat temperatura oarecum constanta in interior. :mrgreen:

Nu stiu cum s-ar comporta in conditii extreme, gen afara, sau in conditii de camping, dar in lipsa de altceva, a fost la fix.
Inca o precizare: La inceput am crezut ca se va comporta, ca orice folie de plastic, dar nu a fost asa. Datorita materialului (o combinatie intre plastic si aluminiu) isi pastreaza oarecum forma si nu se lipeste de corp. Astfel se creaza "un strat" de aer intre tine si folie care izoleaza mult mai bine.
Acum ... la Decathlon, am vazut ca au de mai multe feluri. Este asta a mea, care este cea mai ieftina, mai este una, despre care ei zic ca este reutilizabila, undeva la 20 lei si inca una pt 2 persoane, la vre-o 28 lei.
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Folia de supravietuire

Postby stane » 18 Jan 2012 21:08

Una care nu fasaie stii?
Stiti de ce e izolatoare? Ca nu lasa sa iasa basinile. :D
In vremuri stravechi, cand erau rare, obtineam acelasi efect dormind intr-un sac de plastic pentru haine.
La cat a ajuns de ieftina, eu mi-am permis sa o astern pe jos in stana ca sa nu murdaresc salteaua.
Poate fi folosita si in loc de prelata de ploaie.
Dezavantaj: nu o mai pliezi cum a fost ea in plic.

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Folia de supravietuire

Postby busu4x4 » 18 Jan 2012 21:19

Dar de ce te intereseaza sa nu fasaie? Iti zic eu, ca dupa toare mistourile, vrei una care sa fasaie cat mai tare :lol:

Avantajele, ar fi mai multe. O poti folosi ca foaie de cort, ca pelerina (cu toate ca daca fulgera :mrgreen: nu m-as risca), o poti pune pe masina vara sa nu se incinga. Ei mai zic ca se poate folosi si pt trasportarea unui ranit, pe sistem hamac, cu toate ca la asta ieftina, nu m-as risca.
Intradevar, nu o mai poti strange la loc cum era, dar tot este acceptabil ca volum si greutate fata de o folie de plastic ;)
Live Free or Die Hard !!!!


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest