cort plafon ARB Simpson 3

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

andrei.mihailov
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2010 12:12
Contact:

cort plafon ARB Simpson 3

Postby andrei.mihailov » 02 Nov 2010 14:14

Avand in vedere ca utilizez un astfel de cort, m-am gandit sa postez cateva considerente referitoare la avantaje/ dezavantaje.

Avantaje:
- set-up foarte rapid. Nu la fel de rapid ca un Maggiolina dar nu dureaza mai mult de 1 minut. Practic se ruleaza husa exterioara de protectie, se extinde scara, se trage de ea pana cand atinge solul. Din acest moment, mai sunt de strans 4 elemente de fixare la interior si, eventual de montat la exterior tijele de sustinere a parasolarelor. Spun "eventual" pentru ca acestea nu sunt neaparat necesare decat dk este foarte cald sau doriti sa aveti vedere panoramica! :)
- este dotat cu saltea tip relaxa (aceasta ramane in cort)
- suprafata si volum foarte generoase. Baza (cort deschis) are 1,4m/2,4m iar inaltimea este de 1,3m. Inchis are 1,4/1,2/0,4m.
- este foarte bine ventilat. Parasolarele generoase ajuta foarte mult cand e soare sau cand este timp ploios. Are ferestre generoare pe toate cele 4 laturi.
- materialele utilizate sunt de cea mai buna calitate - aluminiu anodizat pentru cadru (ARB a vanit cu bare cu diametru mai mare fata de Simpson 2), foaie superioara dubla, ripstop de inalta densitate. Toate zonele potential sensibile sunt intarite.
- nu face condens, nu intra apa indiferent de cat de mult ploua
- baza din plastic special (majoritatea producatorilor utilizeaza materiale prefabricate pe baza de lemn)
- pretul - desi este unul dintre cele mai bine cotate, este printre cele mai ieftine (am comparat preturi pe net dar si toate ofertelpe care le-am gasit la expozitia de la Bad Kissingen)
- cand e strans ocupa doar 1/2 din roof-rack dk aveti LWB.
- intrarea este protejata, scara fiind acoperita

Dezavantaje:
- cortul se strange relativ greu (prin comparatie cu timpul pentru set-up)
- dk pozitionarea in vand nu este corect facuta foaia superioara face mult zgomot
- dificil de utilizat in zone reci. Fereastra dinspre scara si cea opusa nu se inchid complet, latura de jos fiind acoperita doar pe principiul gravitatiei (bucata de material este tinuta de o bara incastrata cu rol de contragreutate). Altfel spus, dk sufla vant rece, acesta va intra oricum. Solutia ar fi aplicarea artizanala de arici pentru a se realiza inchiderea totala
- greutatea - cca 60 kg

Imediat ce ma dumiresc cum se ataseaza poze voi oferi si imagini ale cortului.

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: cort plafon ARB Simpson 3

Postby Adi » 02 Nov 2010 22:53

incearca cu asta http://imageshack.us/ cu butonul de browse alegi de unde sa ia poza, mai jos alegi dimensiunea la 640/480, apoi upload, apoi copii link-ul din dreptul Forum Code si il pui in mesaj, ar trebui sa apara poza pe topic, o sa incerc maine sa fiu mai exlpicit....
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: cort plafon ARB Simpson 3

Postby RZV » 03 Nov 2010 00:46

da,da poze...... eu il stiu din vara,dar sa mai saliveze si altii :lol: :lol: :lol: :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

andrei.mihailov
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2010 12:12
Contact:

Re: cort plafon ARB Simpson 3

Postby andrei.mihailov » 09 Nov 2010 13:35

Razvan wrote:da,da poze...... eu il stiu din vara,dar sa mai saliveze si altii :lol: :lol: :lol: :lol:


Perversule! :)


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest