Bucataria de campanie.

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Bucataria de campanie.

Postby RZV » 10 Oct 2010 01:09

Sa va vad ce aveti mereu la voi,sau la indemina....in masina sau pregatit pentru diverse ture.
Eu am asa : una bucat cutie al in care zac ceaun, cratita mica,farfurii ,castroane,cani-totul inox,un capac de taiat,tacimuri,totul X2, sa fie.....
Bidon apa din al 1l si o lingura lemn.
Trepied inox,lipoveanu style...
Un cutit mic in masina,este permanent...
Mai exista si punga cu ceai,zahar,ceva supe instant si 2-3 conserve.
Cutia de aluminiu zace prin masina, sau pe portbagaj,dupa caz si necesitati,atent captusita pe fund cu burete de 2cm, sa nu fac zgomote...este foarte silentioasa asa,altfel.....
foto, treb sa caut.....dar aduc si dovezi.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby Admin » 30 Oct 2010 20:40

Eu am un rucsac izoterm numai cu tacamuri. In el se gasesc toate cele necesare pt patru persoane: farfurii din plastic dur, pahare idem, furculte, linguri, cutite, toate din metal. Mai am prosoape, servetele, burete+axiom :D In plus, aici se mai gasesc citeva conseve (just in case), dar si: zahar, sare, scortisoara, piper, mar+gutuie pt vinul de fiert. Cred ca mai sunt si alte chestii care nu imi vin in cap acum, dar pe care imi place sa le gasesc cind e mai mare nevoie de ele. Daca nu am acest rucsac, in cel destinat echipamentului individual am un briceag victorinox mai maricel (hunter), multitoo+amnar, spork din titan :mrgreen: , servetele umede, chibrit, oala mica de fiert din inox, plicuri cu supa, cana cu pereti dubli (150ml).


andrei.mihailov
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2010 12:12
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby andrei.mihailov » 02 Nov 2010 13:18

Avand in vedere ca eu am cortul de plafon in permanent standby pe masina(inuntru se afla saltaua, sacii de dormit, pernele, 1-2 carti pentru citit inainte de culcare + instalatie de iluminat), tentatia camparii aiurea intervine ori de cate ori avem vreun drum de facut cu masina. Ma rog, daca merg pana la birou e mai greu cu campatul in centrul Bucurestiului... :D

Ideea e ca un minim necesar de hrana si accesorii s-a impus de la sine. In conluzie, exista o "valiza" de aluminiu. Origine - armata germana. Inauntru se afla:
- conserve diverse
- fulgi de ovaz
- palinca
- dulceata
- supa instant
- ness, zahar, ceai
- palinca
- miniaragaz campanie
- doua seturi complete de tacamuri
- 1 cutit cu varf ascutit
- farfurii si castroane de aluminiu, ibric din teflon cu capac (in capac se poate praji un ou)
- cani de tabla si pahare de plastic
- fund de bucatarie
- prosoape de harie si prosoape de bucatarie din textil
- alte maruntisuri

De asemenea, pe perioada verii am in permanenta cca 70 l de apa. Poate parea mult dar cand am "virat" brusc dinspre Apuseni spre Vadu si am stat singuri pe plaja 4 zile, 70 l nu au mai parut ceva iesit din comun...

User avatar
Lecus
Posts: 42
Joined: 07 Nov 2010 21:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby Lecus » 11 Nov 2010 20:15

Unde tii cei 70 L de apa?

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby RZV » 11 Nov 2010 21:07

2 Bidoane de ~35l.....in portbagaj......au cana montata in dop.....Am si eu ceva identic,foarte folositor.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby Astral » 12 Jan 2011 03:53

Razvan wrote:2 Bidoane de ~35l.....in portbagaj......au cana montata in dop.....Am si eu ceva identic,foarte folositor.....


Referitor la bidoane pe site-ul de mai jos am gasit cea mai variata oferta si la preturi de bun simt.
Eu am cumparat de la ei un parasolar cu bete si sunt ok.

Deci RZV nu mai e nevoie sa te rogi (in cazul in care nu ai deja.....) de nen`tu joia_dulce sa-ti dea si tie unul d-ala cu canea in care ii vine lui concentratul de spalat auto..... :lol: :lol: :lol:
Al meu e de la Matake.....un domn.....

http://www.e-camp.ro/category.php?id_category=111

andrei.mihailov
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2010 12:12
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby andrei.mihailov » 12 Apr 2011 17:20

Astral wrote:
Razvan wrote:2 Bidoane de ~35l.....in portbagaj......au cana montata in dop.....Am si eu ceva identic,foarte folositor.....


Referitor la bidoane pe site-ul de mai jos am gasit cea mai variata oferta si la preturi de bun simt.
Eu am cumparat de la ei un parasolar cu bete si sunt ok.

Deci RZV nu mai e nevoie sa te rogi (in cazul in care nu ai deja.....) de nen`tu joia_dulce sa-ti dea si tie unul d-ala cu canea in care ii vine lui concentratul de spalat auto..... :lol: :lol: :lol:
Al meu e de la Matake.....un domn.....

http://www.e-camp.ro/category.php?id_category=111


Oamneii sunt seriosi si au preturi ok. Am fost si la fatsa locului, am comandat si pe net, de fiecare data a mers totul bine. Iar daca vreti produsele pe loc, incercati in Otopeni (alt provider), dupa Mol, pe dreapta, cum mergi spre Ploiesti (GPS: long. 26° 4' 54"E; lat. 44° 32' 38"N). Au bidoane, pompe, etc.

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby gusteru » 13 Apr 2011 18:31

in afara de ratiile BP-5 care le tin intr-o traista militara in care e parcat un set de supravietuire, am o cutie format a4 sub bambele scaune din fata in care am ceai, zahar , citeva plicuri de supa si suc o conserva de carne si una de supa groasa, ciocolata, linguri de plastic, toate invelite bine in folie de plastic. la fiecare 6 luni le schimb, mai putin BP-5 urile care sint valabile 5-8 ani cel putin. bineinteles ca am cel putin 6 pet-uri de 0.5 cu apa minerama care sint obligatorii in orice masina din occident care se intoarcede la munca dupa ora 17:00

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Bucataria de campanie.

Postby AdrianZUZ » 15 Apr 2011 13:40

Motorhome se cheama magazinul din Otopeni, au si site parca .... preturi diferite, pentru calitati diferite. Tot acolo gasiti si diverse accesorii Momo si Thule
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest