Echipament de iesire "urban"

Discutii despre confortul nostru din natura.

Moderator: Adi

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Echipament de iesire "urban"

Postby gabitzu » 21 Apr 2016 11:07

Daca nu are ce cauta un astfel de topic, se poate sterge.
Ideea era sa "profit" de experienta si dorul de vorba al lui RZV, intr-un subiect oarecum legat de cel al echipamentului de WE: echipamentul de oras. Pe care, de fapt, il folosim mult mai des, si deci, pt mine, justifica mai mult sa "dau un ban si sa stau in fata".

1. De multe ori, in delegatii, tre sa car laptopul dupa mine. si am de ales intre rucsac de laptop, foarte eleganti si practici, cu buzunare dedicate in care laptopul si alte echipamente stau protejate foarte fain, dar cu care sunt mereu ud pe spate, sau rucsac "de tura", comod, fain, aerisit, dar in care laptopul sta ca naiba, se balangane si nu e deloc in siguranta, mai ales cand trebuie sa-l las intr-un colt de sala de sedinte.

asta e principala mea durere. In functie de feedback, putem continua discutia sau o lasam moarta.

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Echipament de iesire "urban"

Postby AdrianT » 21 Apr 2016 20:54

http://www.progear.ro/
Eu cumpăr de ceva vreme de la ei. Dacă le faci o vizită cu siguranta vei gasi ceva care sa- ti faca cu ochiul!
Last edited by AdrianT on 21 Apr 2016 21:52, edited 1 time in total.


User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Echipament de iesire "urban"

Postby gabitzu » 22 Apr 2016 08:10

AdrianT wrote:http://www.progear.ro/
Eu cumpăr de ceva vreme de la ei. Dacă le faci o vizită cu siguranta vei gasi ceva care sa- ti faca cu ochiul!


Mersi de link. Din pacate, e acceasi problema. Foarte faine, arata beton, buzunarase, compartimente, water pocket ... si curele din alea ordinare de burete, plus ca n-am vazut nici unul care sa aiba un sistem de aerisire la spate (Formele alea de burete nu sunt sistem de aerisire).

Probabil ca o sa-mi iau ceva hardcase de protectie, pe care o sa o bag in ceva de la deuter ...

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Echipament de iesire "urban"

Postby RZV » 22 Apr 2016 22:28

Salut,de la bere, multa bere.Sint orasul cu bere la toate colturile,si wc la fel, ca doar trebuie si sa iasa dupa ceva timp.....

Americanii stiu din astea, adica osprey si gregory.- de aerisit spatele,cam la toate ai o problema, la cele mici ca litraj...am un deuter aircontact de 28 l.Superb, plasa tot spatele dar daca pui camasa de office si nu bluza de munte,tot traspiri si esti ud cand este cald.
Atat in osprey cat si in deuter sau orice vrei tu,de la 20 la 30-35 l, adica un universal de we incape geanta de laptop garantat.adica da,geanta dedicata cu totul.... Pt laptop exista varianta rucsac de la Thule , da thule, aia de fac bare si suporti de bici,sau samsonite , dar ambele sunt nesimtit de scumpe si doar pt laptop si city break.....un pic de munte le scoate rapid din jocul de baieti salbatici, sunt doar pt office boys....am un rucsac samsonite de 5-6 ani , purtat bine dar arata impecabil inca ,daca nu am de dus obigatoriu laptopul cu mine,il las acasa......
ps: ambii rucsaci din tura asta de bere 8-) 58l si 10 l au buzunar pt tableta .... Gregory separat, scoti si bagi tableta fara sa deschizi rucsacul,ideal pt calatorii si protejat maxim, in spatele ramei de sustinere,dar impins de bagajele din interior si cel mic, de bicicleta- Cube de 10l ,mega aerisit la spate, are buzunar interior, doar din ripstop, fara protectie, dar are.....
In nici unul din buzunare nu intra laptopul, am incercat.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Corturi, saltele, echipament individual”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests