Roll-cage & altele de gen: Unde?

Upgrade, tips&tricks, DIY.
User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby H2H » 30 Jan 2011 09:55

Ma freaca din ce in ce mai tare sa-i fac un roll-cage la tractor (LC LJ70) si sa-i pun scaune cu centuri in 4 puncte. Prima data roll-cage interior, inca nu-s decis daca sa fac si exterior.

Ce implica toata treaba asta si mai ales unde este recomandabil s-o fac? Idei? Sugestii?

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby turagmes » 30 Jan 2011 11:27

daca te bate capul sa-ti faci rolcage..te ajut eu... :D

tot e tractorul in batatura mea....il scot dee acolo...si-l duc la meserias..sa-ti ia masura...si sa ti-l execute...monteze...

sa nu ajungi in situatia sa ai nevoie de el

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby H2H » 30 Jan 2011 13:36

Maestre Turagmes, momentan vreau sa-mi fac o idee despre ce-ar insemna chestia asta, durata, costuri, etc.

Am in plan si o bara spate tot custom made, un roof rack...ufff, multe-s de facut cand m-oi intoarce :)))

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby turagmes » 30 Jan 2011 15:03

am vb ...se poate face absolut tot ce doresti...in materie de confectii metalice

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby Admin » 30 Jan 2011 20:51

Cred ca Vali cauta mai inai niste modele, preturi.. Eu am incercat sa gasesc niste idei pe net ca ma interesa si pe mine, dar mai trebuie sapat. Mie imi plac alea combinate interior-exterior, sper sa gasesc o poza sa pot exemplifica. Mai sap

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby H2H » 31 Jan 2011 11:39

Cam asa ceva, momentan iau pulsul sa vad cam ce implica toata faza asta, ce materiale/manopera/design ar fi mai recomandat. Si alta chestie, la RAR exista ceva reglementari sau nu-i intereseaza subiectul? Ca nu ma pot apuca de facut/desfacut la fiecare ITP.

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby H2H » 31 Jan 2011 14:54

Ce-au facut baietii din FJ40, mi-ar place si la mine asa ceva :) http://www.metaltech4x4.com/galleries.html

Sorry 4 double posting.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby RZV » 31 Jan 2011 18:35

Man, daca-mi dai voie....
Fj 40 este fj40.....daca incerci sa experimentezi pe masina ta,o sa ajungi cobai :lol: si ce fac americanii este altceva cu ce faci tu aici cu masina aia.

Asadar, in cazul in care nu dai 1000++E pe rollcage care este INTERIOR---nu exista rollcage exterior, este o adaptare pe care o facem noi , utilizatorii in offroad ca sa protejam caroseria,sau sa fie mai usor sa depasesti anumite obstacole--- trebuie mers pe poteca batuta deja de constructorii romani---Zoli probabil la BV,Tzuparu la Bucuresti si atitia altii cu exemplificari deja realizate pe masinile prietenilor/cunostintelor......intrucit tu nu esti in tara....

Altfel, vii, stai linga el 3-5-7 zile si il face dupa cum vrei tu,indiferent ca-i bine sau nu, il face cum vrei tu, pe banii tai :lol: ....si pierzi timpul,banii si de cele mai multe ori si utilitatea....

Acum, eu zic asa...ceva poze la Drujba in masina....facut de Tzupari,ok,l-am vazut la Cluj.....
Marius la fel, ceva poza pt toy, facuta de baietii tai.....preturi, timpi si alegi.....altfel o sa te alegi cu CEVA gen Rollcage si cu banii dati....


Mare atentie, pt ce vrei tu, eu recomand un roll-bar interior, daca renunti la scaunele spate, sau unul gen Toy 73 original daca nu renunti....,totul legat pe dinafara cu o bara care urmareste plafonul,pentru sprijin pe copaci, lucru f ajutator in padure..pui masina pe copac si gata, altfel,strimbi/spargi tot.....si gata... nu ai nevoie de mai mult, scapi ieftin si rapid, nu tai bord, nu pierzi loc pentru picioare, chestii gen.....ca oricum concurs nu vede ,numai plimbari si prietenesti.......
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Roll-cage & altele de gen: Unde?

Postby H2H » 01 Feb 2011 14:36

M-am dat nitel pe net si am vazut una alta. Categoric asta nu este miscare de facut acum cat nu-s langa masina. Va trebui sa fac un proiect impreuna cu cineva care se ocupa profesional de asa ceva, masor de 10 ori ca sa tai o data :)

Intre timp culeg informatii, idei, enervez lumea...chestii d'astea :lol:



Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests