Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Upgrade, tips&tricks, DIY.
no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Postby no comment » 12 Jul 2013 10:53

La inceputul 'activitatii' toti vor sa inalte masina ... pe urma o coboara in favoarea unei suspensii mai 'flexabile' , unor cai in plus , unor roti mai 'adevarate' ...

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Postby Razvan4x4 » 12 Jul 2013 10:55

Blondule, sa imi arati si mie cum mergi pe coclauri cu o masina lunga fara inaltare.
Casa Iacob nu e acasa

cristiblondu
Posts: 57
Joined: 07 Oct 2011 06:54
Contact:

Re: Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Postby cristiblondu » 12 Jul 2013 11:06

ii pui roti mai mari,depinde ce coclauri,ca pe forestier nu-ti trebuie nicio inaltare,si in off mai hard nu ai ce cauta cu una lunga.
Eu anul trecut am facut standardul la Kamikaze cu una lunga si cu roti de 31 si nu am avut nevoie de inaltare.Este adevarat ca dupa etapa nu se mai inchidea nicio usa,atit de tare s-a torsionat caroseria

cristiblondu
Posts: 57
Joined: 07 Oct 2011 06:54
Contact:

Re: Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Postby cristiblondu » 12 Jul 2013 11:15

cristiblondu wrote:Bogdane ! cind te-ai apucat tu de offroad era la moda sa inalti masina,cu ome ,mome si alte firme de "renume".Acum dupa ceva timp ai mai inalta-o ?.Eu pe Mitsu am suspensia originala si cred ca nu ma fac de ris cu ea in teren,vezi Luana de primavara seara cu tine Tuparu, Miron Knut si Vitali.Deci TAIATI-VA aripile.Sper sa nu se supere importatori pe mine :lol:

Mincasem un "I"

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Postby nanuk » 12 Jul 2013 15:18

cu afirmatia ca nu ai ce cauta cu o masina lunga la offroad mai hard nu sunt de acord...

la mitsubishi (si in general la cele cu bascule fata) inaltarea e o solutie f proasta, am patit-o pe pielea mea. in general, dupa umila mea parere, suspensia fata cu bari de torsiune si directia cu semicaseta la pajero sunt 2 mizerii monumentale.pacat de motoare, superselect, punte spate,etc.....

la punte rigida insa, nu vad de ce nu ai pune un kit de inaltare decent , sustinut de niste jante cu ET negativ.....la foarte multe modele trebuie sa tai atat de mult din aripile fata ca sa-ti incapa gume pe 35" ca strici tot hazul masinii. daca vorbim de masini de concurs, discutia nu are sens. caroseria jos, si pui ce gume vrei cu ce suspensii iti permiti.....
The Alfa Female

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Flanse sau jante intoarse - ajuta?

Postby doctoru » 12 Jul 2013 19:13

suzuker wrote:Blondule, sa imi arati si mie cum mergi pe coclauri cu o masina lunga fara inaltare.


Suzuker, fara suparare dar eu din 2010 de cand am masina ma cam dau nu ma plimb. Ma dau la maximum cat poate si cat sa ma aduca acasa.. Bogata Namoloasa open sau Piatra Neamt sunt cateva exemple de care ati auzit si voi... Pana acum nu am avut probleme ca e lunga... si locuiesc la padure nu la Constanta :lol: Se vede ca a incaput cu greu ca e indoita toata, dar e masina de offroad nu de Magheru..
Fac offroad fara platforma cu o masina in care am loc pt toate si mai si dorm in ea cu nevasta. Invarte boggere si simexuri resapate si cu 140/h pana la locul de joaca si inapoi, chiar daca acesta este la 20 km sau 300 km. Ce mai vreti.... scurta?? Foarte bine dar de ce?? Sa trec iar la Samurai preparat in care nu are loc un bax de apa minerala si sa trec doar eu? Prietenii mei cu lungi sau late sa se uite la mine?? :?

E mare lucru sa faci pereche buna cu fierul pe care-l detii si sa-i cunosti limitele... degeaba judecam dupa lunga/scurta, inalta sau nu daca nu stii sa mergi cu ea. Daca ar exista femeia perfecta am fute-o toti... cam asa si cu masinile. Dar nu spuneti ca lunga e proasta ca nu e adevarat.. altfel nu ar exista cherokee si toata gama, sau hdj-uri sau patroalele lungi s-ar face doar cu tractiune spate pentru economie :(

Acum ca ati terminat marea dilema daca ajuta latirea masinii sau nu, ridic si eu mingea la fileu: care e mai stabila lwb sau swb?? Si de ce? :twisted:


Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests