Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Upgrade, tips&tricks, DIY.
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby Razvan4x4 » 15 Feb 2013 21:00

Asadar, un alt episod :D

Se ia una bucata masina care nu se mai poate resuscita din motive precum rugina masiva, fosta rasturnata sau cu problema la acte, deci foarte ieftina. Se taie tot si se vand ca piese din dezmembrari aripile, geamuri etc. Se taie buna parte din sasiu, se mai lasa cele doua usi, parbrizul si capota. Se confectioneaza din teava neagra un rollbar de jur-imprejurul masinii plus rollcage interior. Se monteaza troliu ling-ding sub scaun sau in spate e lui. Resapate mari+jante intoarse+beadlock. Se vopseste cu totul ca sa para un proiect nou, inceput de niste oameni cu adevarat pasionati. Suspensie cu inaltatoare si amortizoare vopsite galben, plus o bara de conexiune si una de directie vopsite in rosu. Snorkel, debit la pompa, inlocuit farurile cu proiectoare ieftine, iar stopurile cu unele de remorca. Radiatorul plus doua ventilatoare e bine sa se monteze in spate (e default-look pentru o masina de concurs). Se merge la primul sant cu apa, se fac poze si filmulete si se posteaza pe forum si se insira o multime de upgrade-uri facute si inca unele imaginare si se vorbeste mult de stradania maestrului de a face ceva memorabil cu acest proiect.
Se merge la o etapa de campionat. De regula, aici masina fierbe sau are probleme cu circuitul electric, abandoneaza*
Dupa acest episod se vinde la un pret astronomic si cu multa parere de rau, in ciuda prietenilor care isi exprima pe forum parerile de rau pentru faptul ca maestrul nu-si mai poate definitiva opera.
*daca nu abandoneaza si termina, tot se vinde, dar pretul cerut este mult mai mare si mai ferm.

Daca mai aveti sugestii pentru viitorii bisnitari, va rog sa le postati aici. Dar repede ca e criza si "vrea si gura lor sa manance ceva".
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby svejk » 15 Feb 2013 21:05

as dori sa completez, in general se vinde din cateva motive:
am mai multe proiecte in lucru si nu mai am timp si de acesta, trebuie sa-mi termin casa, mi-a nascut nevasta si m.. nu face reducere la biberoane.
in general are acte de ungaria in regula, se poate inscrie fara probleme, sau e inscrisa pe handicapat, doar ca trebuie luata intr-un camion/platforma pentru ca proiectul nu e asamblat, tocmai a fost demontat in vederea tratamentului antirugina pe viata

User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby vitalies » 15 Feb 2013 21:42

Cred ca va trebui sa dezmembrez samuraiul si sa-l vand bucati ... ca nu de alta dar nu mai stiu ce sa scriu in topicul de vanzare pentru acest proiect din pacate neterminat.... mare rusine...mie.. :(
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby svejk » 15 Feb 2013 21:43

khmer rouge?

User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby vitalies » 15 Feb 2013 21:56

oui musiu
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby Razvan4x4 » 15 Feb 2013 22:02

Dezmembratul nu se incadreaza aici ;) Sint sigur ca o sa existe un topic si despre dezmembrari, dar cele facute "profesional", nu asa :D
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby vitalies » 15 Feb 2013 22:06

AAAA scuze - astept topicu' si ascut flexu' pana cand apare :mrgreen:
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby dok » 16 Feb 2013 09:24

Personal, n-as cumpara o "masina" care a participat la concursuri (cu atat mai putin daca a castigat!), din simplul motiv ca este un "hoit" de care a abuzat fostul proprietar la maxim (de regula a avut mai multi proprietari), are majoritatea sistemelor (motor, cutie, directie, suspensie, etc) solicitate grav si fara mila, iar remedierile costa timp, nervi si bani.
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby Razvan4x4 » 16 Feb 2013 10:30

Inspirat de RZV: trebuie sa vezi cine mai vinde o masina similara cu a ta si sa stii cateva detalii despre ea. Cand suna clientul (mai mult ca sigur acesta a studiat si celelalte oferte) trebuie neaparat sa-l convingi ca celelalte masini de la vanzare sunt niste rable pe care le cunosti (insiri cateva detalii, pentru a fi convingator) si ca nu ar fi bine ca omul sa arunce banii pe ele. Prietenii care se ocupa ca si tine de samsareala te pot ajuta si ei mult la treaba asta, pentru ca data viitoare sa ii ajuti si tu.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Samsareala cu masina de concurs facuta "ca pentru mine"

Postby RZV » 16 Feb 2013 10:46

Tot din experienta proprie:
1.Pai daca o vinzi, de ce o tii asa, plina de praf?.... zici ca-i parasita...
:idea:
pai....nu merg cu ea, de aia o vind....
da, dar X o avea curata si polishata....lucea jmecher rau neagra,asa....

m-a lasat pe spate....dupa plimbarea pe cimp am spalat-o....si i-am vazit fata radiind....am mers la banca...

2. Dupa 30 de minute de balanganit pe drum de tara si gropi cu apa:
Auzi, dar ia zi cit mai lasi ? Cassul asta cu stick nu merge.....nu se aude nimic....
Pai este oprit....
De ce? La X mergea de rupea si rea unu deala de Logan....nu se auzea prea bine, dar prindea radiu si racaia ceva acolo....
:?: PLM....ma gindeam ca vrei sa auzi motorul, masina daca troncane....
Pai am auzit dar cassul nu merge...
Merge neamule, am numai muzica rock...ia uite, am boxe alpine X 6 ascunse in locurile lor, fara taieturi in usi si chestii...si se aude mega bine....
Probat, verificat la maxim, alt zimbet multumit....Mi-a luat si stickul, jur....nu a vrut sa nu-l dea i-a placut muzica...

Morala:polishul rupe ochiul cumparatorului cu bani si muzica face tranzactia mai usoara si gropile mai nezgomotoase :lol: :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests