xenon corect - lupe

Upgrade, tips&tricks, DIY.
User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

Re: xenon corect - lupe

Postby vitalies » 08 Dec 2013 14:22

Salut Razvan, dupa un an nu sesizez nicio diferenta in comportamentul farurilor fata de cum au fost puse in prima zi. In acest rastimp am schimbat becurile de 6500 K cu 4300 K - au incurcat cei care vindeau kit-ul - eu comandasem cu 4300. Mi-au trimis gratis becurile corecte si nu le-au mai cerut pe cele vechi inapoi. Si am mai avut o problemuta cu modulul de comutare - s-au ars pinii in mufa pana s-a topit plasticul, am taiat mufa si am lipit firele direct pe placa electronica si de atunci nu au mai fost probleme. Atat lupa cat si geamul farului nu si-au pierdut din transparenta.
Afara nu cred vor avea viata lunga - nu sunt etanse - si nu cred ca rezista lupa la abraziune in timp. Eu le-am luat pe ale mele de pe okazii (acu un an 4 mil) - la mitsu ca sa incapa lupa fara sa amputezi interiorul farului trebuie lupa G3 maximum. La toyota nu stiu sa zic dar nu cred ca mai mare de G3 incape.
Inca ceva - nu stiu daca la toate japonezele dar la mitsu sigur comutarea fazelor se face pe minus si nu pe plus ca la majoritatea masinilor. Din acest motiv trebuie sa interpui un releu care sa inverseze polaritatea. Am auzit ca exista kit-uri pentru japoneze unde acest lucru este prevazut. Dar oricum nu e mare scofala - pe mine m-a luminat Gepetto can am montat impreuna cu el acu mai multi ani xenon pe galloper.

Da apropos merg foarte bine si in far cu striatii - am bagat la sprinter ca imi cazuse tot stratul argintiu din interior de nu mai luminau nimic. La sprinter e fain ca geamul farului este demontabil din constructie .... si cred ca este singurul sprinter cu angel eyes :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius


Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests